10 Fapte despre avort spontan, care sunt adesea trecute cu vederea de revista mama info (info mama)

10 Fapte despre avort spontan, care sunt adesea trecute cu vederea de revista mama info (info mama)

Cel mai groaznic lucru pe care fiecare femeie îl teme, care a decis să rămână gravidă, este un avort spontan. Cu toate acestea, mulți nu înțeleg că știu despre această problemă în mod imperios puțin puțin. Vrem să vă familiarizăm cu 10 declarații despre pierderi de sarcină, pe care foarte puțini oameni le cunosc. Scrie mamainfo.com.ua







10 fapte despre avort spontan

1. Pierderile se petrec mult mai des decât ați putea crede.

O parte semnificativă a oamenilor este sigură că un avort spontan este un lucru destul de rar. Dar puțini oameni știu că 15% din toate sarcinile duc la avort spontan ca rezultat. Și aceasta este numai conform statisticilor oficiale. Experții sunt convinși că procentul este mai mare și este egal cu 20%.

2. Pierderea sarcinii se poate întâmpla numai în stadiul inițial.

Termenul de avort presupune un avort arbitrar la aproximativ 20 de săptămâni de sarcină. Cu toate acestea, o parte semnificativă a acestui proces are loc înainte de a 12-a săptămână de sarcină. Imediat după a 20-a săptămână, se folosește un alt termen - naștere mortală.

3. Este posibil să nu știți că a existat o pierdere de sarcină.

Un număr semnificativ de avorturi au loc la 10 zile după concepție și o femeie poate să nu înțeleagă ce se întâmplă cu ea. În acest caz, principala caracteristică în acest caz este sângele.

4. Viitoarea mamă nu este de vină.

De multe ori se întâmplă avort spontan din cauza unor tulburări genetice și, din păcate, nu au încă nici o ocazie de a preveni sau de a prezice această patologie.







5. Deseori, această problemă se confruntă cu femei de vârstă.

De la vârsta femeii care a decis să devină mamă, gradul de probabilitate de avort spontan depinde în mod direct. Acest lucru se datorează faptului că oul legat de vârstă este mai susceptibil de apariția tulburărilor genetice.

6. Amenințarea de avort spontan contribuie la combaterea infertilității.

Cu toate acestea, nu refuzați imediat tratamentul. Probabilitatea este, dar nu este grozavă.

7. Și greutatea nu se poate juca în favoarea ta.

Greutatea necorespunzătoare sau suprasolicitarea acesteia amenință în mod egal sarcina.

8. Fumatul este o altă cauză a complicațiilor.

O femeie care are acest obicei prost este mult mai probabil să se confrunte cu o problemă de avort spontan.

9. Activitatea sexuală nu este periculoasă.

Contrar credintei populare, relatiile intime in timpul sarcinii nu sunt modalitati de a provoca avorturi. Proximitatea partenerilor, precum și sportul, nu are nimic de-a face cu afacerile.

10. Un avort spontan nu poate cauza cazuri ulterioare.

Nu disperați dacă ați suferit un avort spontan. Nu va fi o consecință a următoarelor.

Dacă nu puteți rămâne însărcinată? Poate e menopauza

Patogeneza și tratamentul anomaliilor congenitale la copil

Planificarea sarcinii și concepția copilului. Cel mai bun mod de a rămâne gravidă

Magic plante pentru o concepție de succes

Pentru a concepe un copil, lumina soarelui este necesară

Din păcate, știu despre un avort spontos, nu de zgomote. Respingerea fătului a avut loc la o vârstă foarte fragedă - nici măcar nu am știut despre sarcină. O altă cauză a avortului spontan poate fi o anomalie genetică a fătului. Astfel, factorul de supraviețuire al celui mai puternic este declanșat, indiferent de cât de teribil se pare.

Slavă Domnului, asta nu a fost cu mine! Dar prietenul meu a avut o necroză fetală în a 11-a săptămână de sarcină. Ei au spus că acest lucru sa întâmplat prin incompatibilitatea diferitelor grupuri de sânge. Cum sa întâmplat dacă are acum o fiică de 4 ani?

Prima mea sarcină sa încheiat la 12 săptămâni, înghețată. Pentru o secundă am dat naștere la Zdorovenki sinishku Toate pentru deliciul :) Când gravidă, în speranța pentru un al doilea copil, și a fost re-avort spontan la 8 saptamani: (((Acum Slavă Domnului că suntem pe săptămâna 24 și transmite al doilea fiu mic :) Vă doresc toate, gravidă, gesta, A FACE COPII SĂNĂTOASE!

Avortul a fost o amenințare la moment este foarte speriat, am fost imediat dus la spital pentru păstrarea în siguranță. M-am întins 2 săptămâni și a avut o tabletă băutură care rulează toate horosho.Seychas Malech mea, cel mai important, că totul sa terminat cu bine atunci.







Trimiteți-le prietenilor: