7 Etape de a crea o pictura peisagistică mare, pictura și desen

7 Etape de a crea o imagine de peisaj mare

În această lecție, artistul-impresionist american Romona Yangqvist va împărtăși etapele de a crea o imagine de peisaj mare.







Romona - unul dintre cei mai buni pictori de peisaj din timpul nostru. Mică în construcție, are un talent deosebit în pictura peisagistică. Dar nu lasati o mica crestere sa va insele - Romona crede ca panza este o "zona de razboi".

Ea atacă imaginea cu ajutorul instrumentelor sale preferate, inclusiv șmirghel, perii, cuțite de palete și cârpe. Panza de mai multe ori a experimentat frecare, ștergere, glazură înainte ca bătălia dintre o femeie și el să se încheie.

7 Etape de a crea o pictura peisagistică mare, pictura și desen

În final, în fața spectatorului apare un rafinat, plin de o dispoziție specială, care ne aduce înapoi în zilele vechii sale simplități.

Scrieți imaginea de ansamblu cu ajutorul următorilor pași:

Înainte de a începe să desenați o imagine pe scară largă, asigurați-vă că aveți o scenă care vă place foarte mult.

În primul rând, lucrați prin scenă - găsiți informațiile necesare, fotografiile, faceți schițe. Erori la picturile mici sunt câteodată imperceptibile, dar erorile mici în imaginile mari sunt întotdeauna evidente.

7 Etape de a crea o pictura peisagistică mare, pictura și desen

Împărțim pânza într-o secțiune simplificată de aur cu treimi. Am desemnat centrul pânzei cu litera "X".
Apoi, eu determin unde va fi linia orizontului și punctul focal principal al imaginii. Înainte de a începe să pictez, mă întreb, ce vreau să spun cu această imagine?

7 Etape de a crea o pictura peisagistică mare, pictura și desen

Începeți desenarea unor forme abstracte, cu ajutorul a patru avioane principale.

7 Etape de a crea o pictura peisagistică mare, pictura și desen

1. Cerul este sursa luminii, cel mai strălucitor avion.
2. Pământ - reflectă cerul, al doilea plan mai strălucitor.
3. Avioane înclinate - munți, pietre, dealuri. Mai puțină lumină.
4. Avioane verticale - arbori, clădiri și alte obiecte verticale. Ele primesc cea mai mică cantitate de lumină.

Squint și a examina zonele de lumină și de umbră. În imagine eroziunea simplă a pământului roșu translucid și a albastrului ultramarin. Acum, întoarce-te și vezi ce se întâmplă. Cu ajutorul unei perii plate, am strălucit zona hambarului și alte clădiri, dar și am definit contururile copacilor și munților îndepărtați - fără să uit că totul ar trebui să pară simplu și abstract.

7 Etape de a crea o pictura peisagistică mare, pictura și desen

Am pus părțile umbrite ale prim-planului într-o nuanță rece verde, și mai aproape de hambarele nuante calde de galben-verzuie. Aici încep să-mi aduc tonul copacilor cu ajutorul unei culori saturate întunecate dinspre partea de jos și a unei nuanțe mai deschise și mai calde de deasupra. Amestecarea culorilor, incerc sa adaug toate culorile pe care le voi folosi in paleta - asa ca imaginea va deveni armonioasa. Am început să adaug culoarea la hambar și la prim plan. Arborii se dovedesc a fi mai întunecați în zonele umbroase, dar cu vârfuri de lumină.







"Am învățat mult mai mult din greșelile mele decât din succes. Greșelile sunt o binecuvântare ascunsă. "

7 Etape de a crea o pictura peisagistică mare, pictura și desen

Straturi groase de vopsea! Aceasta este partea cea mai distractiva. Apoi îmi scufund paleta în copacii de lângă hambar. Cu peria mea mare am deseori scoate elementele suplimentare. Mi se pare că fotografia se dovedește a fi mai interesantă. Încerc să fac imaginea moale și simplă, dar, de asemenea, lasă colțuri ascuțite în apropierea centrului focal.

Sfat: utilizați perii mari până la capătul final (cu excepția cazului în care trebuie să ștergeți zonele luminoase mici) - acest lucru vă împiedică să faceți multe greșeli care pot distruge imaginea.

În acest moment lucrez cu culoarea pe panza. Poppies desenez cu o singură matrice și apoi desenez câte câteva separate în apropiere.

7 Etape de a crea o pictura peisagistică mare, pictura și desen

Amestecul meu de vopsele devine din ce în ce mai puțin transparent și se concentrează pe peregrini. Vopseaua este aplicată în straturi mai groase, apoi am răzuit-o și l-am îndepărtat pentru a înmuia colțurile, apoi adăugați mai mult vopsea peste zonele curățate.

Treptat, aplic vopsea mai puțin și mai puțin. Cu ajutorul butoanelor plate mici și a unui cuțit palet, adaug detaliile. Cerul este un bloc foarte simplu de văi întunecate, medii și ușoare. Îmi amintesc că mă uitam la un peisaj similar când aveam cinci sau șase ani. Am observat cât de întunecată era cerul și cum au început să strălucească vârfurile copacilor. Și indiferent cât de întunecați erau norii, majoritatea copacilor sunt chiar mai întunecați. Mereu ma fascinat.

7 Etape de a crea o pictura peisagistică mare, pictura și desen

Sfat: În această etapă, luați o imagine a imaginii și o transferați pe tabletă. Îmi place să iau o pauză și să privesc imaginea de pe tabletă - vă permite să vă îndepărtați de la locul de muncă și să vedeți ce funcționează și ce nu.

Ne apropiem de final.

Am îmbunătățit câteva contururi, am întărit centrul focal, am selectat niște mac, oh, în ansamblu, a lăsat o formă abstractă. Atunci când imaginea sa uscat, l-am șlefuit ușor și am aplicat un patter în tonuri calde de pământ roșu. Imaginea "Farm Mac" este de 120 de 150 de centimetri în dimensiune!

7 Etape de a crea o pictura peisagistică mare, pictura și desen

Panouri Gatorboard
Vopsele Gamblin
Titan alb
Lumina galbenă de cadmiu
Stacojiu de Alizarin
Ultramarine Blue
Lumină roșie de cadmiu
Roșu de culoare roșie transparentă
Utilizând o paletă limitată, imaginea este mai simplă și mai armonioasă
Mediu pentru vopsele de ulei Liquin
Whitespirit fără miros
Pussies rigide (cumperi un set)
Folosesc perii plate cu peri
cuțit de paletă
peticărie

Mai multe de pe site-ul meu

  • 7 Etape de a crea o pictura peisagistică mare, pictura și desen
    peisaj
  • 7 Etape de a crea o pictura peisagistică mare, pictura și desen
    peisaj
  • 7 Etape de a crea o pictura peisagistică mare, pictura și desen
    Pictura în ulei: o introducere pentru începători.
  • 7 Etape de a crea o pictura peisagistică mare, pictura și desen
    3 Motive pentru popularitatea triptichilor
  • 7 Etape de a crea o pictura peisagistică mare, pictura și desen
    Desenarea nori in creion - o lectie de la Diane Wright
  • 7 Etape de a crea o pictura peisagistică mare, pictura și desen
    Lectia de redactare № 7. Pastel "Poppies". Partea 2






Trimiteți-le prietenilor: