6 Modalități de întărire a căsătoriei dacă sunteți foarte, foarte obosit

6 Modalități de întărire a căsătoriei dacă sunteți foarte, foarte obosit

Sincer, îți spun un mic secret ... câteodată soțul meu și cu mine ne certăm. Uneori, se întâmplă foarte des, ridicăm zgomot și uneori ne certăm în tăcere, dar cu multă fervoare. Acestea apar ca un șir de certuri peste probleme foarte grave, cum ar fi venitul familiei sau educația copiilor, precum și pe tema subiectelor „mult mai serioase“, cum ar fi modul cel mai bine pentru a stoca bureți de spălat vase, astfel încât acestea să nu put? Schimbă adesea ele sau le usucă mai bine în cuptorul cu microunde pentru utilizare permanentă? Într-o gamă largă a acestor dezacorduri, am observat o trăsătură comună referitoare la toate ... oboseala. Nu, serios, fiecare dintre certurile noastre începe sau este agravată de faptul că eu sau soțul meu sunt doar obosiți. Când vă simțiți obosiți, pretențiile dvs. nu sunt convingătoare, veți deveni mai temperate, nu vă puteți ține gura închisă și nu suferiți vreo infracțiune. Toate acestea fac ca orice problemă să pară mai gravă și mai importantă decât este cu adevărat. Și dacă nu mă credeți, atunci credeți în știință!







  • Oamenii de știință de la Universitatea California din Berkeley au selectat șaizeci de cupluri și le-au dat jurnale pentru a înregistra câte ore au dormit timp de o săptămână. A fost descoperită. că acele cupluri care au dormit mai mult, s-au confruntat mai bine cu munca comună, s-au încurajat și au manifestat mai multă apreciere și recunoștință față de celălalt. Între timp, participanții la studiu, care au dormit mai puțin, și-au plasat nevoile pe primul loc, nu pe dorințele partenerilor lor. În plus, sa dovedit că cuplurile care suferă de insomnie, de patru ori mai mult suferă de probleme în relație.
  • Un alt studiu "Cu privire la lipsa de somn" a arătat că lipsa de somn interferează cu capacitatea unei persoane de a distinge emoțiile pe fețele altora. Interpretarea incorectă a emoțiilor celei de-a doua jumătăți poate duce la PROBLEME. Și uneori la probleme majore și chiar la despărțire.
  • Cercetatorii de la Institutul National de Sanatate a aflat. că pierderea chiar a unei ore de somn poate afecta negativ starea ta de spirit, abilitatea de a ghida gândurile și reacția rapidă. Du-te la culcare! Acest lucru este important! Ei bine, fără a-ți lua rămas bun de la asta, iată 6 căi pentru a-ți consolida o căsnicie, dacă ești foarte obosită.

1. Du-te la culcare mai devreme

Există un milion de lucruri care ne împiedică să ne culcăm la timp. Nu contează, am întârzia somnul deoarece lucrăm foarte mult sau suntem adesea leneși. Suntem cu toții buni, indiferent cât de greu încearcă să o ascundă.

Primul lucru pe care ar trebui să-l facem în privința regimului nostru de somn nu este să ne gândim la impactul său asupra noastră, ci asupra impactului său asupra celor dragi și asupra copiilor (și, de asemenea, colegilor și prietenilor). Dacă nu vă puteți aduce la minte mai devreme - faceți-o de dragul unui iubit. Mai bine o facem împreună!

Cu toate acestea, așa cum se spune, există momente în care pur și simplu nu avem ocazia să dormim foarte mult. Copii mici, care lucrează în termeni strânși, boli - toate acestea sunt motive destul de legitime pentru oboseala noastră. Desigur, există perioade în viață când afacerile familiei, munca, biserica, îndatoririle familiei și multe alte activități devin mai importante decât somnul. Dar aceasta ar trebui să fie doar o excepție, nu o regulă. Deci, pentru astfel de perioade, profitați de câteva dintre următoarele sfaturi.

2. Recunoaște-te și jumătății tale în adevărata cauză a emoțiilor tale







Aici este cheia. Ne confruntăm cu iubita noastră de 2 ori mai des atunci când suntem obosiți, așa că dacă vă simțiți ofensați, faceți o pauză și spuneți-vă: "Așteptați. E totul în regulă? Poate că sunt doar obosită. Nu mă voi gândi până nu mă odihnesc. " Dacă sunteți indignat sau nepoliticos față de cel iubit, amintiți-vă și lui însuși că a fost spus pur și simplu din cauza oboselii. Un astfel de lucru poate salva relația ta.

Comportamentul meu în stilul "Sunt supărat pe soțul meu" este foarte asemănător cu comportamentul meu când sunt obosit, deci soțul meu, desigur, este foarte greu de distins între ele. Când simțiți o oboseală teribilă, este mai bine să o repetați celui iubit cât mai des posibil: "Îmi pare foarte rău. Nu mă supăr, sincer. Sunt doar obosit. " Din nou și din nou. Lasă-l să știe că nu-l jignesti și întotdeauna să-ți amintești că îl iubești.

3. Nu scorul, care din voi este mai probabil să doarmă

În ceea ce mă privește, nu e ușor. Iată un exemplu al unui scenariu vechi: Șapte dimineața, copiii s-au trezit și vor să mănânce. Amândoi ne prefacem că dormem și așteptăm până când unul dintre noi pierde răbdarea și se ridică. Aseară am spălat vasele până târziu, iar copilul sa trezit de două ori în mijlocul nopții. Sotul meu a petrecut ultima saptamana lucrand la proiectul sau, a fost obosit fatal si sa culcat inaintea mea. Mă ridic și mă gândesc: "De ce încă mai adorm? El a fost primul care sa culcat! Nu sa ridicat noaptea la un copil! E rândul său să o faci tot timpul! "În timp ce el crede:" De ce mai dorme încă? ". La urma urmei, ea poate dormi și în ziua de azi! Nu a funcționat toată săptămâna trecută până la ora trei dimineața, terminând proiectul. În săptămâna precedentă, ea a dormit timp de opt ore! Turnul ei! ".

După cum știți, astfel de gânduri nu conduc la nimic bun. Dragostea este un joc de echipa, nu un singur jucator solo.

Sau iată altul: Îi rog pe soțul meu să facă ceva. El răspunde: "Oh, dragă. Sunt atât de obosit, o pot face mâine? "Mă gândesc imediat:" Ești obosit? "Și imediat conta cât de mult a dormit aseară.

Oameni. Nu juca acest joc. Toată lumea are dreptul să fie obosită. Permiteți celor dragi să se odihnească, nu depinde de cât de mult dorm. Fiți blânzi între ei și nu dormiți. Învățați să iertați frecvent și rapid și să cereți iertare. Și dacă aveți probleme descrise mai sus, discutați-le calm, puneți totul pe rafturi și elaborați un plan comun (dar nu când sunteți obosiți ... va fi o idee proastă).

4. Nu aveți obiceiul de a gândi în prealabil despre cei răi.

Știu că dacă dorm mai puțin de șase ore, atunci nu va fi întrebată ziua, chiar înainte de a mă trezi. Eu stau în pat dimineața și imediat începe să se gândească la modul în care ar face mai ușor în capul meu o grămadă de idei, cum ar fi „Care este cel mai simplu mod de a pregăti micul dejun / prânz / cină? Câte episoade de "Masha și Ursul" au permis să vadă copiii? Cât de mult bomboane rămân în frigider? Îmi dau mâinile fără să încerc să încep în această zi pozitiv, pentru că știu în prealabil că mă voi obosi. Nu este doar ceea ce se numește „nu stau stau picioare“, înseamnă că te trezești, și vei simți „la târg“ iritat și nerăbdător, ești un pui de somn, iar problemele nu s-au diminuat. În cazul în care pentru a obține puterea?

5. Nu conduceți un mod de viață care să vă epuizeze

Nu va fi acordat premiul sau premiul pentru cei mai mulți oameni ocupat, precum și pentru capacitatea de a rămâne pe un număr minim de ore de somn, este puțin probabil pentru a obține ceva. Desigur, există nenumărate tipuri diferite de lucruri pe care le puteți face toată ziua și toată noaptea. Dar, dacă stilul tău de viață necesită o zi întreagă de activități la locul de muncă sau acasă, și toată noaptea în divertisment sau suplimentare responsabilități, în timp ce nu uita de auto-medicatie ca cofeina, atunci va construi viata pe o epuizare constantă. Și această fundație șubredă.

Dacă suferiți de insomnie, ar trebui să căutați o soluție la această problemă sau să recurgeți la intervenția medicală. Du-te la clinica de somn. Citiți cărți despre cum să dormiți mai bine. Ascultați înregistrările audio care vă ajută să vă relaxați. Căutați o cale de ieșire din acest cerc vicios.

6. Prioritizați - cel mai important în primul rând

Când nu aveți suficientă energie, trebuie să faceți mai întâi cele mai importante lucruri. Amintiți-vă de regula "mic", "mediu" și "mare": nu puneți lucrurile "mici" mai întâi când aveți "mediu" și "mare". Planificarea neadecvată va duce la faptul că lucrurile mari nu se vor face, iar apoi, fără îndoială, va urma oboseala. Setați asta pentru dvs. și pentru familia dvs., este acum cel mai important lucru. Și mai întâi de toate, faceți-o exact atunci când aveți încă puterea și apoi umpleți nișele cu "mediu" și "mic".

Deci, dacă vă simțiți obosiți în permanență, aveți grijă serios de reevaluarea lucrurilor din viața voastră, trăgeți ceea ce puteți șterge și reduceți ceea ce vă puteți permite să tăiați.

Faceți tot ce este mai bun și lăsați restul la Dumnezeu. Și El vă va ajuta dacă îl întrebați pe El.

Acum, serios, dacă citiți acest articol pe ceas deja pentru 22:30 - fă-mi o favoare mine, fă-mi o favoare pentru iubita lui, opriți computerul și deja du-te la culcare!

Celeste Davis
6 moduri de a vă întări căsnicia
când ești cu adevărat obosită







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: