51 (497)

„În casa Ahmatova mi-a adus Făina Ranevskaya și a început să împingă,“ Citește nimic, ești o actriță, „Probabil din disperare și emoție excesivă dintr-o dată am dat drumul :.“ Tu ești încă în viață, bătrâna mea. "- reamintește Olga Aroseva







51 (497)

- Și cum, Olga Alexandrovna, coase o bătrână? Distribuiți secretul drepturilor bunei sale prietene.

- Este o sarcină dificilă! Cu o bunicoasă nu se pot descurca timp de zece ani. Totul merge în scenă și iese.

- Subiectul este dureros. Retelați complotul comediei - o ocupație nerecunoscătoare, voi observa numai: eroina mea învinge poporul care a conceput uciderea tinerilor nu prin viclenie, ci prin bunătate. Acum, în jurul atât de multă furie, intoleranță, dar se pare că sentimentele normale ale omului nu au murit. Ei au fost temporar ascunși de un șuvoi de noroi care se toarnă din toate crăpăturile.

- Arăți ca Pamela Cronki?

- Este doar cu mine? Viața îi determină pe toți să se prindă, să se prăjească într-un loc îngust, să se frece în lateral. Trebuie să ne putem apăra.

- A trăit într-un fel până la optzeci de ani! În același timp, toți cei răi, nedrepți care au căzut pe partea țării, mi-au atins personal. Deși la început viața mea era ca un basm. Primii nouă ani petrecuți în străinătate, unde tatăl meu a lucrat ca diplomat. La Moscova din Praga, ne-am întors în 1935, stabilit în celebra casa de pe terasament, în apartamentul nostru existau Nemirovich-Danchenko, Tairov, Liban și alte celebrități - actori, regizori și scriitori. Și Romain Rolland pentru mine nu este un nume pe spatele cărții, ci un bătrân înclinat, cu un ochi ciudat, strălucitor, care se oprește la noi. Am studiat la Școala germană pe Kropotkin, printre elevii săi a fost, de exemplu, Markus Wolf, viitorul șef al „Stasi“, serviciul de informații din Germania de Est. L-am chemat pe Misa. Apoi, tatăl meu a fost arestat. Mai exact, el însuși a mers la comisarul poporului Yezhov, pe care îl cunoștea de la tinerețe în Kazan. Tatăl lui Lubyanka nu sa întors acasă. Am venit dintr-o tabără de pionier, dar ei nu îmi permit să intru în apartament. Apoi, la urma urmei, a cerut o bicicletă, el stătea în hol lângă lift. Deschiderea ușii omului de serviciu doar luat-o razna cu frică, tremurând, și șopti: „Ia-l și du-te repede, du-te departe“

- Ai fost vreodată în apartamentul tău din nou?

- Archil Gomiashvili a trăit acolo în ultimii ani, nu am vrut să merg la el. Din anumite motive, părea insultătoare că o astfel de persoană a trăit în camerele noastre. Ca o devalorizare, a avut loc o înlocuire. Celălalt locatar ar fi reacționat mai calm, dar nu și pe Ostap Bender. Cu toate acestea, el nu mai este în viață, nu deranjează sufletul decedatului.

- Un decedat va mai vorbi despre Iosif Stalin. Ironia soartei: să se nască în aceeași zi ca o persoană care a transformat viața familiei tale.

- Bun unchiu a fost.

- Aparent, da. Nu i-a iertat moartea tatălui său. Sunt fiica tatălui meu. Chiar și caracterul moștenit - un tare, dacă nu să spun, încăpățânat. După două fete, tatăl meu a visat un fiu, dar m-am născut. Așa că am crescut în spiritul omului.

- Se pare că am reușit. Nu toată lumea la vârsta de 14 ani va îndrăzni să refuze o propunere de aderare la Komsomol.

- Prețul unei cărți de membru este o renunțare la papă. Nu l-am putut trăda. Nici nu i-am predat lui Nikolai Akimov, care ma dus la Teatrul de Comedie Leningrad. Nikolai Pavlovici a fost acuzat de cosmopolitism, trupa ascultă cu voce tare, doar Boris Smirnov și nu am vrut să fiu de acord. Am decis să nu rămân la Sankt Petersburg și să mă întorc la Moscova. De atunci în "Satira". Mai mult de o jumătate de secol. La bătrânețe, a primit chiar și o diplomă de învățământ superior. Nu am terminat studiile la școala de teatru, după trei cursuri am plecat să joc la Akimov. Și a doua zi am primit o diplomă cu privire la completarea corespondenței școlii Vakhtangov. Ca un cadou pentru aniversare.

51 (497)

- Albastru. Aparent, fără deosebire. Și mulțumesc pentru asta! Până de curând, singurul document care confirma că cel puțin un curs a fost audiat până la capăt, erau drepturile conducătorului de troleibuz. Ryazanov a fost forțat să meargă la școală la parcul troleibuz, altfel nu mi-ar permite să împușc ultimul episod al filmului "Fii atent la mașină". Amintiți-vă? Eu conduc, și Smoktunovsky a rămas pe pahar.







Niciodata nu te-a rupt in randuri si ordine. De mult timp nu a devenit o actriță bine meritată, deși Teatrul de Comedie din 1947 a trimis spectacolul corespunzător. De fiecare dată când existau motive, nimeni nu a spus cu voce tare că era un tată reprimat. Titlul a fost dat numai în cel de-al 75-lea. Când am luat oamenii, acum nu-mi amintesc. Se pare, de asemenea, la o aniversare. Fie că este propria mea, sau teatrul. Vezi tu, am alte valori în viață. Îi plăceau roluri interesante, vreme bună, mâncare delicioasă, succes apreciat cu publicul, prețuiește tovarășii credincioși și compania pentru preferință. Nu mi-am oferit niciodată premii publicului. Deși odată a fost la modă. Nu o voi uita pe Alla Tarasova într-o vulpe de lux de argint și cu Ordinul lui Lenin.

- Probabil nu numai că vă amintiți?

- Absolut! Locuiesc în secolul douăzeci și unu, dar pot vorbi despre întâlniri cu oameni din secolul al XIX-lea. Da, am intrat în contact cu acea cultură, iar Anna Akhmatova pentru mine nu este atât de mult un clasic al literaturii elegante ca persoană vie, reală. O văd, vorbind cu voce joasă, greu, cu pas cu pas, în lilieci de mărime de patruzeci și cinci.

- Ai citit chiar și poezia lui Anna Andreyevna?

- Nu cele pe care le aștepta. Faina Ranevskaya ma adus la Akhmatova și a început să împingă: "Citiți, sunteți o actriță." Din disperare și emoție excesivă, mi-am scos dintr-o dată: - Încă mai trăiești, bătrână doamnă.

- Și aici eo bătrână!

- Te-ai mai văzut?

- Odată ce ne-am întâlnit la Liteiny. A fost o gheață sălbatică, și am decis să ajung cu Akhmatova pentru a ajuta la trecerea drumului. Am luat-o pe braț și am vrut să taie colțul. Ahmatova a spus: „Nu, Olga, niciodată nu te duci sa vezi ziarul de pe standurile pe care le citesc despre moartea lui Blok, privind decizia Comitetului Central în onoarea mea toate veste foarte proastă pentru a afla pe colțul.?.“. Am mers în jurul lui și ne-am luat la revedere. A fost ultima noastră întâlnire. Dar au existat amintiri. Vedeți, înainte ca voi să fiți un fragment, un martor al unei epoci trecut. Am avut noroc să găsesc fostul Petersburg, strălucind de epoca de argint. Actorul Alexander Alexandrinka Mgebrov a arătat șervețel cu linii de Blok: „Te-am trimis un negru a crescut într-un pahar de aur ca securea cerului.“ Acest verset a fost dedicat soției sale Alexandra Avelevicha. Am văzut o cununa de lauri de aur donat de Nicholas Romanov, împăratul Rusiei, Iuri Yuriev tragedian.

Și luați actorii cu care am jucat în filme - Leonov, Smoktunovsky, Papanov, Evstigneev, Nikulin. Care dintre stelele așa-zise de azi este aproape? Nu există nici o egalitate în raport cu personalitatea sau puterea talentului! Probabil că nu știu nimic și mă înșel, dar este puțin probabil.

- Când a fost ultima dată când ai intrat într-un cinematograf?

- Pentru o lungă perioadă de timp. Noul meu nu este prea interesat. Destul de vechi, a trecut prin.

- Relațiile umane cu partenerii din afara setului au fost salvate?

- Smoktunovsky era un tip bun, deși unul ciudat. Sau poate că se preface că este așa. Ei spun, nu din lumea asta. - Nu mă întrerup, Olenka, dacă stau alături unul altuia? Raspuns: "Da, te-ai dus, Kesha, in fund! Lasa!" El a ridicat doar ochii spre cer: "Oh, multumesc foarte mult!" Un bărbat a jucat, îi plăcea. Am apelat înapoi până în ultimele zile.

Leonov este un tovarăș minunat, cald și confortabil. Iar Papanov a constat din extreme, ar putea ruina pentru a stinge lumina. În mâna dreaptă, Tolya tatua o ancoră, pe care o pictase cu sârguință înainte de spectacole. Și odată ce am uitat. Și aici cântă "The Cherry Orchard". Papanov ca Gaev, Mironov ca Lopakhin. Andryusha a observat un tatuaj și a spus liniștit: "Sunteți de la hoți?" Audiența nu au auzit nimic, dar cei care se aflau pe scenă au format un strat de râs. Da, vremurile au fost de așa natură încât numai râsul a fost salvat.

Fără îndoială, amintiți-vă frumos trecut, deși pe de altă parte, este teribil că toți tovarășii vorbesc la trecut. Nu atât de mult timp în urmă a existat o idee de a revigora „Taverna“ 13 scaune „Și cine, vă întreb? Cei mai mulți dintre actorii implicați în proiect au plecat acolo, nici o întoarcere. Apropo, am aflat că toate problemele“ dovlecel „, publicat pe DVD. Oamenii de bună voie cumpărați și noi, supraviețuitorii, nimeni nu se gândea să plătească cel puțin un penny. Acesta este locul în care pirateria se află în forma sa pură!

- Te-ai gândit vreodată că "Scaunele" vor dura cincisprezece ani?

51 (497)

- Mironov și Papanov nu i-au chemat niciodată compania?

- Andryusha a condus câteva probleme, iar Tolya a fost considerată condo, nu elegantă și, așa cum se spune acum, nu se potrivea în format.

- Ați vrut vreodată să săriți de acul ăla?

- De ce? În primul rând, m-am obișnuit cu asta, m-am implicat și, în al doilea rând, popularitatea a fost frământată, deși unii au murmurat în spate: "Glorie ieftină!" În al treilea rând, banii nu au fost plătiți ultima dată. O sută și optsprezece ruble pentru transfer. O sumă decentă pentru vremurile sovietice!

- Ai pictat-o ​​pe Pani Monica cu cineva pe care-l cunoști?

- Nu credeți, cu mama voastră!

- Cu un descendent al gentriei poloneze?

- Da, ea a absolvit Institutul pentru Noble slujnice, a vorbit franceză, iubit povești, cântând cântece, și în același timp, a fost teribil de curios, a încercat să urce în toate lucrurile, nu le înțelege. Dar raționamente frumoase. Odată, îmi amintesc că a spus: "Știi, Olya, Gilles Moch merge la Moscova!" Și nu știam cine este. Sa dovedit că liderul sindicatului francez. Ce bucurie pentru mamă de la Gilles? Nu, avea nevoie de tot! Gătitul nu știa cum, dar sfătuia categoric: "Nu uitați să adăugați un sos sabaion și un buldog!" La cererea de a explica ceea ce este, a răspuns: "Nu-mi amintesc, dar este foarte gustos!"

"Zucchini" mama mea nu a văzut, dar aici, în teatru, a fost regulat, deși am cerut să vină mai puțin frecvent. În timpul spectacolului, mama mea a început să-i pesteră vecinii: "Uitați-vă la Arosev, și acum uitați-vă la profilul meu." Vezi, o singură față. Publicul era plictisit de asta pentru a asculta, cerând calmul doamnei. Am rugat-o pe mama să fie liniștită, dar data viitoare a fost repetată.

- Crezi că Pani Monica ar fi găsit un loc în viața de astăzi?

- Voi, apropo, v-ați dus la ultimele alegeri la Duma orașului Moscova?

- Am fost plecat, deci am un alibi. Dar de fapt, sincer, entuziasmul a scăzut recent.

- Dar bătrâna doamnă? Pesimismul nu este dăunător pentru asta?

- Va trăi! Și publicul este bun și lucrez. Există un vis: să mori pe scenă. Dar încă nu mă grăbesc în cealaltă lume, așa că, dispus de Dumnezeu, să mai jucăm ceva!

Andrei Vandenko, Alexander Ivanishin (foto)







Trimiteți-le prietenilor: