5 octombrie

5 octombrie

"Rugăciunea mea să meargă, ca tămâia, înaintea Ta,
înălțarea mâinilor mele este ca jertfa de seară "
Ps. 140: 2

Doi turiști au călătorit în munții din Elveția. La căderea nopții se aflau în pădure. Din fericire, au găsit un mic hotel departe de drum. Unul dintre călători ia spus partenerului său: "Nu-mi place acest hotel. A rămâne în ea noaptea este un risc mare. " Totuși, au intrat în hotel. Totul părea suspicios pentru ei.







Rugăciunea este primul semn al creștinismului. Rugăciunea pentru Isus Hristos este manifestarea decisivă a unei adevărate credințe în Domnul Isus. Rugăciunea este suflarea unui om spiritual. În timp ce o persoană corporală primește respirație prin respirație și atrage din ea forțe vitale, sufletul se deschide la rugăciune cu rugăciunea Duhului lui Dumnezeu și primește de la El viață spirituală și putere. Rugăciunea este aceeași pentru suflet, pentru hrana pentru trup; De aceea, lipsa rugăciunii este aceeași în suflet, lipsa apetitului în corp: impotență, boală.







Cum un pește trăiește în apă și apă, sufletul care iubește pe Dumnezeu trăiește în rugăciune și rugăciune. Acest lucru se datorează faptului că sufletul, iubitorul lui Dumnezeu, se străduiește în mod constant, dornic să vorbească cu iubitul său Mântuitor. Această tendință este uneori atât de mare încât oamenii care ard cu dragoste pentru Dumnezeu să se roage lui Dumnezeu într-un vis și atât de mult încât uneori lacrimile emoției să-și întrerupă somnul. Acest lucru este menționat în Cântarea Cântărilor: "Eu dorm și inima mea este treaz", îl iubește pe Dumnezeu, îl caută pe Dumnezeu, se roagă lui Dumnezeu, devine încântat de Dumnezeu. Eu dorm, dar inima mea nu doarme: ea arde, strălucește și este în comuniune cu Dumnezeu.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: