5 Motive de suspiciune excesivă - acasă

5 Motive de suspiciune excesivă - acasă

M-am dus întotdeauna la lucru, ca sărbătoare. Aici, colegii mei, oameni cu minte asemănătoare, o echipă de profesioniști inteligenți și oameni frumoși. Am întâlnit împreună această iarnă tare. Solidaritatea în principiu, ne-am certat în miniaturi, uneori nu am fost de acord între ele, am discutat în mod fierbinte despre politici și politicieni. Apoi a venit izvorul ... Și între noi nu mai există contradicții, am uitat de orice dezacorduri. Ca unul vom repeta: "Nu vom permite războiul! Noi nu trebuie să apere! "Colectivul nostru este tot de Ucraina: locuitorii din Lviv, Harkov, Simferopol, Kherson, Kiev. Sunt un etnic rus, care, prin ideea absurdă a vreunuia, ar fi trebuit să "experimenteze toate deliciile lui Bandery și naționalismului". Dar toate acestea nu au fost și nu! Există înțelepciunea oamenilor, înțelegerea și respectul profund pentru toate națiunile! Îmi place Ucraina cu toată inima mea și ea îmi vine reciproc. Noi, colectivul goodhouse.com.ua, suntem siguri că numai unitatea, bunătatea și iubirea noastră ne vor conduce spre pace și fericire!







5 Motive de suspiciune excesivă - acasă

Evenimentele din ultimele luni care au zdruncinat țara au făcut ajustări ale viziunii noastre asupra lumii. Sa dovedit, lumea este atât de fragil, încât doar un singur cuvânt greșit sau cu fapta, zgîlțîie în fragmente mici, rănind inima și sufletul în sensul literal. Toată lumea se luptă pentru adevăr. Singura contradicție care împarte oamenii în tabere războinice este aceea că toată lumea are acest adevăr: cineva execută o ordine și cineva acționează la cererea inimii. Ne-ar plăcea atât de mult să avem cât mai multe obiective unificatoare, momente de bucurie și ocazii de mândrie pentru rudele, prietenii, vecinii, colegii noștri și compatrioții noștri care nu sunt familiarizați cu noi. Despre ce vorbesc femeile astăzi - mame, neveste, surori și fiice? Ei se roagă lui Dumnezeu că această lume este sigură și sănătoasă! Copiii, soții și frații nu stau pe părțile opuse ale baricadei, ci se bucură cu succes la locul de muncă și la școală. Și au glumit, lăsat, iubiți. Pace la tine și la familiile tale! Amintiți-vă, Ucraina este o singură țară!

5 Motive de suspiciune excesivă - acasă






Dacă tensionate, el a auzit de la o remarcă interlocutor neutru sau bănuiți că un vecin ți-a dat o privire piezișă, nu doar așa, și cu sens, trebuie să vă gândiți: nu prea suspect de mine.

De fapt, din când în când, fiecare dintre noi nu are încredere în cineva din mediul său. Dar, în cazul în care capul este din ce în ce gânduri rotitoare cum ar fi: „nu poate avea încredere în nimeni!“, „Toți mincinoșii“, „trădători“, „Tot ce vreau este doar rău“, și așa mai departe - atunci suspiciozitate dvs. depășește în mod clar norma!

Și nici măcar suspiciunea excesivă nu poate fi un simptom al schizofreniei sau al paranoiei - o alegere. Faptul este că, chiar dacă mintea ta este în regulă, neîncrederea extremă a oamenilor este plină de mari probleme - în primul rând, pentru tine.

- Pierderea energiei. Petreci atâta energie și energie suspectând altora să conspire împotriva ta că pur și simplu nu ai timp să te bucuri de viață.

- Auto-izolare. Din moment ce toți colegii tău compun răul împotriva ta (așa cum ți se pare), atunci te-ai ostenit voluntar la singurătate la locul de muncă: nu vei comunica cu conspiratori malefici!

Cine vă fură energia?

- Percepția negativă a vieții. O persoană fericită are întotdeauna încredere în oameni mai mult decât merită - doar pentru a le oferi o șansă să devină mai buni. Dacă vă vedeți toate intențiile rele, aveți sentimentul că sunteți înconjurați de dușmani. Este posibil să fii fericit printre dușmani?

5 Motive de suspiciune excesivă - acasă

Unforgiven resentiment
Da, ați rostit cu voce tare cuvinte de iertare, dar în adâncul sufletului vostru nu i-ați iertat. De aceea începeți suspiciunile: de ce soțul a venit acasă atât de târziu? Este din nou. Această suspiciune este deosebit de periculoasă în relațiile cu cel mai apropiat, deoarece poate, treptat, să le strică treptat. Pentru a scăpa de ea, trebuie să înveți să ierți din partea de jos a inimii tale.

8 idei despre cum să vă îmbunătățiți viața

Experiență negativă
În trecut, ați avut o situație similară: de asemenea șeful, a promis de asemenea o promovare. Dar în ultimul moment, el a bătut totul. Similitudinea externă a situației (și, uneori, asemănarea externă a interlocutorului) poate provoca un atac de suspiciune. Încercați să renunțați la experiența dvs. negativă și să înțelegeți că acesta este un caz complet diferit.

antipatie
Se întâmplă așa: oamenii nu-i plac, asta-i tot! Uneori, cauza antipatiei este un motiv bun (disimilaritatea personajelor, experiența personală, temperamentul) și, uneori, nici măcar nu înțelegeți de ce sunteți atât de negativ în legătură cu aceasta. Totuși, începeți să căutați un sens ascuns în cuvintele sale și în acțiuni - intenții necurate. Încercați să vă îndepărtați de obiceiul de a vedea într-o persoană doar negativ. La urma urmei, suntem multi-versatici, iar un om innebunitor poate deveni un angajat responsabil, iar un vecin puternic este un om cinstit.

Deficiențe proprii
O persoană cinstită, de regulă, nu suspectează pe ceilalți în minciună, obligatoriu - prin faptul că îi pot aduce pe picior de egalitate. Adesea, proiectăm altora propriile noastre neajunsuri și le dotăm cu propriile noastre calități. Prin urmare, dacă adesea credeți că prietenele dvs. vă pot blama secretele, întrebați-vă: cât de mult știu cum să păstrez secretele?

Cum să crezi în tine însuți?

Stripe negre
Nu se întâmplă ca viața să fie mereu luminată și plăcută. Fiecare dintre noi sunt bare negre când se pare că - toată lumea și totul rău, fără perspective, nu este bun ... În acele momente, avem tendința de a chiar eveniment foarte bine să fie interpretat într-o lumină negativă. Dacă la tine acum este o perioadă de splină. încercați să nu vă concentrați pe neîncredere în oameni. Și căutați o ieșire la trupa luminoasă a vieții!







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: