5 modalități de a recompensa cei mai buni angajați

Prea multe premii nu se întâmplă. Iată cinci alte modalități de a vă încuraja angajații.

Sper că veți fi de acord cu mine. după ce am citit acest post, că în natură pur și simplu nu există nici un fel de "prea multe recompense". De fapt, fiecare angajat mediu dorește orice recunoaștere. Cele mai multe dintre ele primesc rar acest tip de feedback din partea conducerii (excepția este "o revizuire teribilă a performanței anuale").







Am fost norocos să fiu liderul multor organizații în care, prin teste, am ajuns la concluzia că mai mult de 85% dintre angajați, indiferent de poziție, s-ar simți mult mai fericiți și ar lucra mai greu dacă contribuția lor a fost recunoscută de conducere. Deși, pe de altă parte, nu a fost o descoperire pentru mine, deoarece majoritatea profesorilor mei - la fiecare nivel al educației mele - au folosit cu foarte multă înțelepciune această strategie.

Deci, de ce atât de mulți lideri încă neglijează această practică neprețuită? Cred că se întâmplă din mai multe motive. Iată câteva dintre ele care vin imediat în minte:







1. Pentru că exact așa au fost și alte organizații în care au lucrat.

2. Liderii înșiși au primit prea puțină laudă, astfel că nu au nici cea mai mică idee cât de importantă poate fi păstrarea personalului.

3. Acest lucru necesită efort suplimentar.

5 moduri de a marca echipa:

1. Revizuiri trimestriale ale performanțelor. Organizați o dată pe sfert de întâlnire supraveghetor și membru al echipei. Este necesar ca fiecare manager să aloce o oră din timpul său pentru fiecare angajat. (În Slingshot SEO, luăm în considerare realizarea fiecărui obiectiv și, de asemenea, pur și simplu comunicăm pentru a ne cunoaște reciproc.) Obiectivele și progresul sunt rezumate într-un simplu formular de feedback.)

2. Recunoașterea în rândul colegilor. În fiecare lună alegem "cel mai bun membru al echipei". Acest lucru este foarte încurajator pentru angajații noștri, deși numai doi oameni care primesc cele mai multe voturi sunt acordați.

4. Ceremonia anuală de premiere. Și în organizația dvs. ar trebui să existe un astfel de eveniment. (Recompensăm "noul venit al anului", "cel mai bun angajat", "inovatorul anului" și invităm "clientul anului" și "partenerul anului" să facă acest eveniment de neuitat.)

5. Laudă spontană. Dacă observați că angajatul dvs. face ceva foarte bine sau că se confruntă cu succes cu o sarcină importantă, atunci îl puteți lăuda în fața colegilor. (Cu cât mai des, cu atât mai bine, dar fără fanatism ...)

Jay Love, inc.com
Traducere de Tatiana Gorban







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: