5 "Doamnelor de Fier" din istorie

5

"Lady Iron" a fost numită pentru prima dată pe Margaret Thatcher când a condus conservatorii. Astăzi, această expresie se aplică tuturor femeilor aflate în poziții înalte în afaceri și politică, care se disting printr-un stil rigid și fără compromisuri de conducere.







5

5

Și totuși, unii istorici cred că Margaret a fost a doua femeie numită "fier", prima fiind "fata de aur a mișcării sioniste", Golda Meir. Mișcarea sioniștilor, după cum se știe, a susținut unificarea evreilor și întoarcerea lor în patria istorică din Palestina.

În 1921, Golda, alături de soțul ei și de un grup de sioniști, a fost repartizată din SUA în Palestina, apoi în Ierusalim. În ciuda vieții în Spartan: poziții slab plătite, o casă fără energie electrică pentru care nu era nimic de plătit, doi copii - Golda a reușit să rămână în viața publică. Ea a condus departamentul de femei al Federației Generale a Muncitorilor, apoi a fost numită trezorier, apoi vizitele ei au început ca observatori ai conferințelor internaționale. Și, în cele din urmă, victoria - în 1948, ea a devenit una dintre cele două femei care au semnat Declarația de Independență a Israelului: "Statul Israel! Ochii mei plini de lacrimi, mâinile mi-au tremurat. Am realizat. Am făcut ca statul evreu să devină realitate - și eu, Golda Mabovich-Meerson, am trăit și astăzi. Exilul lung sa încheiat. "







5

"Lady Iron" din India a devenit Indira Gandhi, care de multe ori, din greșeală, este numită fiica faimosului luptător al libertății Mahatma Gandhi. În ciuda faptului că nu există legături familiale între ei, ea sa întâlnit cu el încă doi ani - a fost tutorele tatălui ei, Javarharlar Nehru, primul prim-ministru al Indiei. Sentimentele politice stângi și mediul în care a crescut a condus la faptul că, la vârsta de opt ani, a organizat o uniune a muncitorilor pentru copii, care îmbrăca batiste și pălării Gandhiene din fire grosiere.

Indira, care nu este caracteristică societății indiene, a fost singurul copil din familie în care părinții și-au pus toate speranțele și au predat toate treburile neterminate. Deci, tatăl ei, în timpul șederii sale în închisoare, a trimis în mod regulat scrisorile sale, în care a povestit despre experiențele sale, opiniile filosofice și politice, care mai târziu au devenit ziua în care a fost ghidul ei pentru acțiune.

În timpul celui de-al doilea mandat, a existat un conflict sângeros între guvern și sikhii, care s-au declarat comunități autonome independente. Urmasii lui au fost, de asemenea, implicați în atacul asupra hindușilor din Punjab. Au luat principalul altar al Sikhilor - Templul de Aur din Amritsar. Indira a răspuns cu operațiunea "Blue Star", în timpul căreia templul a fost eliberat, dar au murit 500 de persoane. Răzbunarea Sikhilor nu te-a făcut să aștepți.

5

5







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: