473 Păcatul groaznic, sau cum să se pocăiască, fără a-și recâștiga conștiința, viața ortodoxă

„387. Timp petrecut în jocuri și distracții lumești: dame, table, loto, cărți, șah, pini, rufe, cubul Rubik și altele ".

473 Păcatul groaznic, sau cum să se pocăiască, fără a-și recâștiga conștiința, viața ortodoxă

În calitate de profesor și jurnalist, sunt sigur că lista a mai mult de cinci sau șapte articole este complet inutilă







Doar nu mă întreba ce înseamnă "ryuhi". Nu știu asta. Dar acum știu foarte bine că păcatele umane numărate până la 473. Se spune că undeva există o listă și mai cuprinzătoare, în cazul în care delictele în mii, dar nu este excavat încă jurnaliști.

Cu toate acestea, aproape 500 de păcate "feminine" - citind și fără sens, dar extrem de fascinante. În calitate de jurnalist, vreau imediat să adaug 474 de puncte - "Am căzut în disperare de la citirea listelor idiotice".

Ca istoric al Evului Mediu, îmi imaginez Judecata de Apoi. Imaginați-vă că o persoană iese, iar judecătorul cel drept după replică: "Anunțați întreaga listă" citiți lista de comportament greșit pe care a comis-o pe tot parcursul vieții sale. Ei bine, acolo: "Liliac liliac în cimitir" sau "Am cumpărat bilete de loterie în speranța de a câștiga" (interesant, apropo, de ce sunt încă cumpărate?). Păcătoșii stau, așteaptă linia și discută despre vicisitudinile procesului.







Ca creștin, sunt sigur că lista de 500 de păcate este o profanare a sacramentului mărturisirii. Am venit să vizitez și să-i spun prietenei mele: "Petya, te-am înșelat și am făcut-o rău", și apoi încep să citesc o listă a greșelilor mele. Cred că în cel de-al doilea zece cunoștința mea va chema fie o ambulanță, fie vă va cere să plecați și să vă treziți pentru un început.

Dacă așa face o persoană, atunci nu este posibil ca Dumnezeu să atribuie o dorință măruntă să te condamne pentru că "nu te trăiești într-o baie, în duș sau în baie". Nu cred că Hristos este un învățător rău într-o grădiniță, care îi atrage pe elevi pe delicte minore. Dacă Noul Testament conținea mari liste de păcate, atunci această carte ar fi fost mult mai groasă decât Vechiul. În viețile sfinților se găsesc povești despre penitența asceților, dar nu se poate imagina mărturisirea unui pustnic egiptean pe patru foi A4, pe care le citește preotului. Dezvăluirea zilnică a gândurilor în rândul călugărilor este o tradiție complet diferită.

473 Păcatul groaznic, sau cum să se pocăiască, fără a-și recâștiga conștiința, viața ortodoxă

Pentru cei care vor merge la mărturisire, există literatură calitativă, nu listele de păcate

Ca profesor și jurnalist, sunt sigur că lista a mai mult de cinci sau șapte (bine, zece) articole este complet inutilă. 100 de lucrări pot fi incluse în lista literaturii, dar ele nu pot constitui o sarcină pentru seminar. Nu poate exista un plan de lucru cu sute de puncte principale sau instrucțiuni cu cincizeci de interdicții. Creierul uman nu-l poate stăpâni.

În orice caz, se obține profanitate. Joc rău. În religiozitate, în pocăință, în credință. Să nu mai vorbim de faptul că acest lucru este confuz pentru tinerii care se străduiesc pentru Biserică, iar unii - și complet respingători din ea.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: