4 moduri de a transmite iubirea copilului

4 moduri de a transmite iubirea copilului

La recepție, mama ei se plânge că copilul nu este sigur, pune la îndoială totul, nu împărtășește știrile, nu vorbește despre viața de zi cu zi a școlii. Evaluările din ultimii ani s-au "micșorat", în ciuda faptului că ea și soțul ei controlează procesul educațional.







Îmi eliberez mama, mă îndrept spre conversația cu copilul. Se așează în fața mea, cringing. El vorbește fără tragere de inimă, își răspunde întrebările prin dinți, ca și cum ar fi frică de ceva. Întreb despre școală, despre prieteni, despre părinți. În cele din urmă, băiatul spune o frază importantă - mi se pare că nimănui nu-mi place. Am aflat motivul îndoielii în dragostea părintească. Răspunsurile sunt previzibile: Părinții a dat vina pentru note proaste, nu observa bun pentru ajutor la domiciliu nu este laudă, și rareori aproba tot timpul ocupat cu treburile lor.

Problema familiei este clară. Copilul nu se simte iubit. Părinții, desigur, îl iubesc pe copil. Cu toate acestea, nu arătați sentimentele copilului. Pentru a-ți iubi copilul în mod natural. De ce să vorbim despre iubire sau să-i arătăm, nu este așa de clar? Dar unde știe copilul despre asta?

A manifesta iubirea părintească este foarte importantă. Copilul are nevoie de confirmarea iubirii tale. Acest lucru îl face fericit, încrezător, rezistent la stres, liber, capabil să iubească.

Mulți părinți cred că lăudând un copil, dându-i timp - este dăunător. Iată motive tipice: prea mult din voi vă va gândi, va crește egoist, va deveni fiu al mamei sau al tatălui etc. Dar acestea sunt doar credințe iraționale care dăunează relației tale cu copilul.

Deci cum arăți dragostea pentru un copil? Cum să-i arăți micului om că este important pentru tine și costisitor?

Manifestările iubirii pot fi după cum urmează:
  • Printr-un schimb de opinii
  • Prin contact fizic - îmbrățișări, atingeri
  • În momente de atenție nedivulgată
  • Expresii verbale ale iubirii - laudă, aprobare, accent pe succesul copilului

Schimbați vederile. Fără a realiza, vom folosi vederea ca primul mod de comunicare. Dar mulți părinți se uita la fața unui copil atunci când doresc să facă o impresie puternică asupra lui, sau de a aduce un punct important: „Uită-te la mine, eu vorbesc cu tine,“ Unii părinți sunt, în general, evitate priviri fac schimb. Dar o iubire plină de iubire este importantă în stabilirea contactului cu copilul, pentru a satisface nevoile emoționale ale copilului. Când un copil plânge, este supărat, obosit, este suficient să se uite la ochii lui pentru a-și exprima simpatia și înțelegerea. Schimbul de opinii este o componentă foarte importantă a comunicării dintre copil și părinte. Este deosebit de important atunci când copilul nu înțelege discursul. O privire poate exprima dragostea, sprijinul, înțelegerea, empatia, aprobarea. Utilizați această tehnică în comunicarea cu copiii dvs., astfel încât să se simtă iubiți.







Momente atenție nedivizată - timpul dedicat în totalitate comunicării cu copilul. Dacă există mai mulți copii în familie, astfel de momente ar trebui să fie pentru fiecare separat. Indiferent cât de ocupați sunteți, indiferent ce ciclu de lucruri nu întârziați, găsiți momentele de comunicare personală cu copilul. Poți să citești un basm înainte de culcare sau să vorbești despre ziua trecută. Puteți obține un ritual - duminica merge singur cu copilul. Nu este atât de important numărul de minute petrecute singur cu copilul, atunci când atenția este îndreptată numai către el. Uneori este suficient doar să stai în tăcere pentru câteva minute, uneori este util să mergi 30 de minute în parc după școală, bine, poți petrece toată ziua cu un copil în natură - minunat. Cu astfel de momente de atenție nelimitate, îi arăți copilului că este important pentru tine, că nu l-ai uitat în vanitatea afacerilor, că e iubit de tine. Întâlnirile personale sunt foarte importante pentru sănătatea emoțională a copilului și sunt de obicei amintite de mult timp. Deci, de ce dor de o minunată ocazie de a arăta iubire.

Expresii verbale ale iubirii - laudă, aprobare, exprimarea plăcerii tale din comportamentul sau realizările copilului. Este cam atât de natural. Dar mulți sunt zgârciți la cuvinte bune. Percepția comportamentului bun, note bune, realizări înalte în sport, desigur. Dar aceasta este o mare greșeală. Spuneți unui copil că îl iubești fără motiv - întotdeauna. A lăuda pentru tot binele este necesar. Pentru a marca succesele - este obligatorie. Doar astfel încât copilul dvs. va putea să știe că sunteți mândri de el, fericit, dragoste. În caz contrar, copilul începe să simtă că, oricât de mult va încerca, nimeni nu va observa. El cade în deznădejde, devine nesigur în el însuși, încetează să împărtășească succese. Uneori se întâmplă, copilul crede că nu este destul de bun, nu lucrează destul de mult pentru a fi lăudat. Puțin timp, iar tatăl și mama își vor observa progresul. Cu indicatorii lui încearcă să câștige dragostea părinților săi. Nu schimbați manifestările verbale ale dragostei, astfel încât bebelușul dvs. să fie fericit.

Pentru copil a fost încrezător în el însuși, plin de energie, fericit, nu te-ai simțit inutil și nemilos, nu trebuie doar să-ți iubești copilul, ci și să arăți dragostea ta. A manifesta dragostea este o viziune, o atingere, un cuvânt, o atenție nelimitată în fiecare zi. Un copil care primește o parte zilnică de dragoste parentală se dezvoltă în siguranță, se încrede în părinți, îi vede pe prieteni, învață și arată dragostea în sine.

Distribuiți acest link:







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: