37 Exemple de design elegant al cabinei de duș, casa mea

37 Exemple de design elegant al cabinei de duș, casa mea

Idei de inspirație pentru sală de duș

Cum să planificați spațiul într-o baie mică, astfel încât să fie spațioasă și confortabilă? În cazul în care pentru a determina locul pentru colțul de duș și justificat astfel instalarea sa? Pentru a înțelege acest lucru, merită studiat o serie de sfaturi practice. Unele dintre ele vă vor face să vă uitați la mica dvs. baie cu ochi diferiți.







1. Aspectul

37 Exemple de design elegant al cabinei de duș, casa mea

Amenajarea băii combinate

Primul lucru de care trebuie să muncești din greu este aspectul camerei. Cel mai bun lucru este să dai dușul în colț. Dimensiunea cea mai confortabilă pentru o zonă umedă este de 90 × 90 centimetri. Dacă zona este complet limitată, atunci valoarea minimă, care poate fi luată sub duș - 75 × 75 centimetri. În baia alungită puteți aranja o sală de duș de-a lungul unuia dintre zidurile scurte. Deci, va fi posibil ca camera să fie mai proporțională.

37 Exemple de design elegant al cabinei de duș, casa mea

Proiectarea unei băi rectangulare cu cabină de duș

37 Exemple de design elegant al cabinei de duș, casa mea

Baie mică combinată cu zonă de duș

37 Exemple de design elegant al cabinei de duș, casa mea

Planificarea bună a băii cu cabină de duș

În cazul în care doriți să lăsați o baie și să faceți un duș, atunci pentru aceste scopuri trebuie să combinați baia cu baie. În același timp, este convenabil să aranjați echipamentul sanitar în colțuri sau chiar să cumpărați o toaletă de colț, o chiuvetă sau o baie.

37 Exemple de design elegant al cabinei de duș, casa mea

Dus de colț într-o baie mică

37 Exemple de design elegant al cabinei de duș, casa mea

Amenajarea unei băi mici cu o sală de duș

37 Exemple de design elegant al cabinei de duș, casa mea

Spațiu de duș în culoare neagră

Un rol important în designul unui spațiu mic este jucat de culoare. Există o opinie că pentru o baie mică este mai bine să alegeți nuanțe luminoase. Acest lucru este parțial corect, deoarece albul sau griul deschis pot face într-adevăr spațiul mai aerisit. Dar nu evita alte nuante frumoase. De exemplu, acvamarina poate crea o atmosferă marină plăcută și poate adânci vizual dușul. Și dacă alegeți o iluminare bună și un mic mozaic, atunci culoarea neagră va fi o adevărată decorare a băii.

37 Exemple de design elegant al cabinei de duș, casa mea

37 Exemple de design elegant al cabinei de duș, casa mea






Design interesant al podelei în camera de duș

Un instrument bun în a lucra cu un spațiu mic este de a deveni sex. Figurile geometrice reprezentate pe țiglă vor face spațiul mai dinamic. Dungile orizontale vor extinde spațiul, iar barele verticale vor întinde camera. Dacă aveți nevoie să distrageți atenția de la dimensiunea camerei, trebuie să selectați un fundal neutru pentru pereții săi, iar pentru podea să cumpărați o țiglă cu un model frumos sau o culoare. Și, bineînțeles, ar trebui să ne ocupăm imediat de o bună izolare a podelei, pentru a nu inunda vecinii noștri și a preveni apariția ciupercilor.

37 Exemple de design elegant al cabinei de duș, casa mea

Sex, ca element de accent în interiorul unei băi mici

37 Exemple de design elegant al cabinei de duș, casa mea

Gama de culori a pereților trebuie să fie neutră, dacă focalizarea este pe podea

37 Exemple de design elegant al cabinei de duș, casa mea

Podeaua sub formă de faguri mici

37 Exemple de design elegant al cabinei de duș, casa mea

Etaj frumos în camera de duș

37 Exemple de design elegant al cabinei de duș, casa mea

Podeaua luminoasă distrage atenția de la principalul dezavantaj al camerei - dimensiunea acesteia

4. Decorarea pereților

În mica cabină de duș, peretele de accent nu va fi inutil. În aceste scopuri, sunt adecvate toate tipurile de mozaicuri. Deseori, pe vânzările în hipermarketurile de construcții, pentru bani puțini, puteți găsi resturile de plăci de marcă. Zidul sau o parte a peretelui, decorat cu acesta, va arăta elegant.

37 Exemple de design elegant al cabinei de duș, casa mea

Idee pentru proiectarea unei săli de duș

Nise elegant în camera de duș

6. Partiție

Pentru a stropi apa nu sa răspândit în întreaga baie, trebuie să echipați zona de duș cu o partiție. Uneori se construiește în etapa de reparații, instalând nișe adiționale în ea. Puteți face o ușă mobilă din sticlă sau plastic, care se deschide cu un mecanism de alunecare.
Nu este întotdeauna necesar să se izoleze complet dușul. Uneori este suficient să faceți o partiție transparentă. Pentru spațiile mici este mai bine să alegeți nu sticlă mată sau variante de plastic. Ele vor reflecta și vor multiplica lumina care provine din surse de lumină suplimentare.

37 Exemple de design elegant al cabinei de duș, casa mea

O ușă de sticlă care duce spre zona de duș

37 Exemple de design elegant al cabinei de duș, casa mea

Soluție creativă pentru zonarea băii

37 Exemple de design elegant al cabinei de duș, casa mea

Compartiment de sticlă cu mecanism de alunecare

37 Exemple de design elegant al cabinei de duș, casa mea

Suprafețele din sticlă creează un sentiment de greutate

37 Exemple de design elegant al cabinei de duș, casa mea

Partiție, care este aproape imperceptibilă

7. Optimizarea vizuală

Există o serie de modalități simple și foarte eficiente pentru a face o cameră mică de duș mai confortabilă și spațioasă. De exemplu, benzile orizontale largi vor crea iluzia spațiului extins. Nu accentuați contrastul benzilor, este mai bine dacă sunt făcute în nuanțe pastelate plăcute.
De asemenea, trucurile pot fi atribuite aspectului dușului cu o placă de oglindă. Aceasta este o decizie îndrăzneață care va face ca interiorul zonei umede să fie interesant și să crească vizual camera.

37 Exemple de design elegant al cabinei de duș, casa mea

Liniile orizontale largi extind vizual spațiul

37 Exemple de design elegant al cabinei de duș, casa mea

Benzi ar trebui să fie nuanțe neutre

37 Exemple de design elegant al cabinei de duș, casa mea

Tigla din sticlă din interiorul cabinei de duș

Se pare că toate tehnicile sunt descrise și spuse, dar, de fapt, designerii continuă să experimenteze și să vină cu ceva nou. Se pare că există multe soluții interesante pentru băile mici.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: