3 prize pentru găinile de găină și curcani

Unul dintre factorii importanți în aranjarea coopului de pui și, într-adevăr, în creșterea păsărilor, este locul unde vor fi purtați puicuțele sau curcanii. Deoarece, prin incubarea ouălor de curcan sau a ouălor de pui, este de dorit ca acestea să fie curate și fără fisuri. Pentru a exclude momentele razlev și neplăcute, atunci când selectați ouăle pentru incubație, este necesar să faceți cuiburi pentru găini.







Este important să știm că cuibul trebuie să fie întunecat, adică nu este de dorit să atingem lumina soarelui. Acest lucru poate fi asigurat dacă îl puneți într-un colț închis al coopului. Cuiburile pentru găini trebuie să fie uscate și să furnizeze căldură oului, astfel încât să fie puse în paie sau rumeguș.

Pe Internet, am găsit trei feluri de cuiburi pentru găini, pe care vreau să le prezint în atenția dvs., precum și cuiburile instalate în ferma noastră.

Nest pentru găini

3 prize pentru găinile de găină și curcani

Acest tip de cuib pentru găinile ouătoare, după părerea mea, se va potrivi cu fermele care au o suprafață mare. La ferma noastră am folosit ceva similar, doar am luat cutii pentru legume (a se vedea imaginea de mai jos), am pus fân în ea și l-am pus în spatele cortinei. Curcanii cu puțină grabă în ea se așezară din cauza dimensiunilor mici. Dacă luați mai mult, probabil că le va plăcea.

3 prize pentru găinile de găină și curcani

Cuiburi pentru găini sub formă de cutii

3 prize pentru găinile de găină și curcani

În imagine, vedeți principiul prin care sunt amenajate cuiburi pentru găinile ouătoare sub formă de cutii. Găina intră în interior, pune ouă, într-un fân prestabilit. Închiderea unui pui în interiorul cuibului, o puteți lua pentru a începe ouăle de incubație. Astfel, am făcut acest an cu curcani, care au fost transplantate constant în cuiburi vecine, după ce am stat pe zidărie.







3 prize pentru găinile de găină și curcani
Cuiburi pentru găini: un capac se deschide de sus și puteți obține ouă. O bucată mică de lemn este necesară pentru a fi mai ușor să intri în ea.
3 prize pentru găinile de găină și curcani
Cuiburi pentru curcani: deja fără scară, ei zboară cu ușurință de la sine. Intrarea era închisă cu un furnir obișnuit, astfel încât să nu iasă. Dimensiunea soclului 60x60x3000 mm

3 prize pentru găinile de găină și curcani

Câștigătorii vicleni pentru găini

3 prize pentru găinile de găină și curcani
1 - caseta principală; 2 - cutie pentru colectarea de ouă; 3 - rumeguș; 4 - perdea; 5 - skate; 6 - rumeguș.

3 prize pentru găinile de găină și curcani
3 prize pentru găinile de găină și curcani

3 prize pentru găinile de găină și curcani
Coop de pui cu o priză externă pentru pui

3 prize pentru găinile de găină și curcani

3 prize pentru găinile de găină și curcani

3 prize pentru găinile de găină și curcani

3 prize pentru găinile de găină și curcani

3 prize pentru găinile de găină și curcani

3 prize pentru găinile de găină și curcani







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: