3 Obiceiuri constitutive ca un substitut pentru un obicei prost pentru surori bune

3 Obiceiuri constitutive ca un substitut pentru un obicei prost pentru surori bune

Suntem compuse din zile sau, mai degrabă, din ceea ce facem zi de zi. Suntem compuse din obiceiurile noastre. Și mulți dintre ei sunt capabili să ne ajute să realizăm tot ceea ce visăm. prin voia lui Allah. În timp ce alții ne împiedică pe calea spre obiectivul nostru.







Ideea pe care am învățat-o este după cum urmează. Fiecare țarc este împărțit în trei părți:

  1. Declanșați sau împingeți, determinându-ne să luăm măsuri.
  2. Același act, adică obiceiul nostru.
  3. Rezultatul.

Ele sunt numite trei obiceiuri de formare R, din engleză: Reminder, Routine, Reward.

3 Obiceiuri constitutive ca un substitut pentru un obicei prost pentru surori bune

Dacă tu și cu mine ne dăm seama, putem să ne gestionăm în mod conștient obiceiurile - să le schimbăm la discreția noastră.

Să luăm un exemplu simplu, care este familiar personal cu mine.

Obiceiul de a bea ceai cu ciocolată este atunci când copiii adoarme.







3 Obiceiuri constitutive ca un substitut pentru un obicei prost pentru surori bune

Când copilul adoarme în cele din urmă adormit și îmi pot mânca în siguranță ciocolata ...

Am avut o perioadă în care am fost lăsat singur cu doi copii (soțul meu a plecat la tratament) în ultimele zile de sarcină și apoi - și când erau deja trei. Și cel mai bun prieten al meu a fost aceeași ciocolată în noapte cu o ceașcă de ceai fierbinte, când toți copiii se culcau deja. Așteptam cu nerăbdare acest moment toată ziua. Așa că, de îndată ce ultimul copil a adormit, m-am strecurat în bucătărie pe pat și am început "timpul meu" ... Cred că această imagine este familiară multor mame)

Așa este. Toată lumea înțelege că un astfel de obicei nu va duce la bine. Nici măcar nu m-a adus la bine - am câștigat greutate după naștere. Apoi mi-am dat seama că era timpul să se oprească.

Folosind schema noastră cu dvs., vom împărți acest obicei prost în trei părți:

1. Trigger - când toți copiii au adormit.

3. Rezultatul. Acesta este cel mai important lucru pe care trebuie să-l realizați în lupta împotriva oricărui obicei prost. Ce aștept când mănânc această ciocolată noaptea? Ce rezultat vreau? Ce vreau să simt? Mă odihnesc de la copii, mă relaxez, mă răsplătesc pentru o zi dificilă.

Excelent. Acum pur și simplu înlocuim al doilea punct - obiceiul nostru rău - cu ceva bun, nu dăunător, poate chiar - dimpotrivă, util, care ne-ar aduce același rezultat.

Ce poate fi cazul meu? Acum mă răsplătesc cu fructe - părăsesc casa când copiii merg să doarmă (cu ei rămân rămășițele soțului) și merg la o plimbare la cel mai apropiat târg cu fructe. Sau îmi cumpăr o dată. Sau nuci. În general, ceva nu este dăunător.

Uneori îmi place să mă răsplătesc pentru o zi grea ... cu un vis. Da, doar adormiți cu copiii și aceasta este o plăcere deosebită. Uneori îți poți permite. Și cel mai important - o astfel de relaxare și relaxare este mult mai utilă decât consumul de ciocolată pe timp de noapte.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: