25 Secretele unei căsnicii lungi și fericite

Cuplurile căsătorite cu o experiență de căsătorie de până la 50 de ani împart tainele menținerii unei relații puternice și fericite.

Acestea sunt cupluri reale care continuă să râdă, să zâmbească și să se distreze. Ei vă vor spune cum au reușit să păstreze dragostea unul pentru celălalt, căsătoriți pentru o perioadă lungă de timp.







1) Fiți cei mai buni prieteni

"Acum soția mea și cu mine suntem cei mai buni prieteni. Și în trecut ne-am înnebunit. Când sexul în relația noastră a devenit mai puțin important, am început să ne bucurăm de activități comune cu lucruri interesante. De exemplu, uneori conducem un spectacol de mașini pentru câteva zile. Și datorită acestui lucru ne place mai mult și mai mult unii pe alții ".

Ralf este căsătorit cu Theresa de 17 ani.

2) Renunțați la exces

"Cheia succesului a fost dorința mea de a abandona decorul de casă pe care l-am adus la relația noastră. A fost un semn mare de neon "Beer", un poster al trupei britanice Jethro Tull. un set de dormitoare constând din elemente necombinabile: o canapea din bambus, o bibliotecă din lemn de cărămidă și o masă ciudată din vremurile tinereții mele.

Steve este căsătorit cu Barbara de 24 de ani.

3) Nu te căuta bani

"Am încheiat un acord de a nu jura niciodată despre bani. Problemele financiare conduc la divorț. Nu suntem gata să sacrificăm relația noastră din cauza unui astfel de lucru ca bani. Am depășit creșterile și coborâșurile financiare, inclusiv perioadele de șomaj și datoriile semnificative pentru credite. Dar nu am mai dat vina pe acuzații și am rămas calm în timpul discuțiilor noastre financiare ".

4) Ascultă mai mult decât vorbești

"Nu discutăm despre problemele emoționale atunci când suntem înfometați sau obosiți. Și mănâncă marshmallows îmbunătățește comunicarea noastră. Ce nu se poate face când gura ta este plină de marshmallow? Pentru a vorbi. Comunicarea este mai mult abilitatea de a asculta decât de a vorbi. I-am spus soției mele că dacă va spune odată cuvintele pe care le-a spus de două ori și unul dintre sensuri o va supăra sau o va mânca, o să fie ferm convinsă - am vrut să spun altceva.

Stephen este căsătorit cu Cheryl de 20 de ani.

5) Fiți cât mai politicoși posibil

"Odată ce am citit într-o carte veche despre căsătorie:" Tratează întotdeauna soțul tău ca cel mai onorabil invitat în casa ta. " Cu alte cuvinte, fii cât mai politicos posibil. Această expresie mi-a afectat comportamentul, iar soțul meu a răspuns reciproc. A funcționat! Îmi amintesc cum iubitul meu a rostit această frază despre căsătorie: "O căsnicie bună constă în o mie de acțiuni reciproce mici, bune și sincere".

Trudi a fost căsătorită cu Paul timp de 35 de ani.

6) Atingeți reciproc

"În fiecare seară, în mod deliberat, ne așezăm pe canapeaua unul lângă celălalt. Tatăl meu mi-a recomandat să fac acest mic ritual imediat ce mă căsătoresc. Pur și simplu era imposibil să nu se atingă unul de celălalt! "

Stephanie este căsătorită de 18 ani.

7) Găsiți motive pentru râs

"Întotdeauna găsești lucruri care te pot face să râzi. Te face să râzi. Vremuri grele. Familia avea o tragedie. Totul merge prost. Dar dacă găsiți ceva special în acest lucru, atunci ceea ce vă va face să râdeți, atunci veți crea un fel de conexiune specială și veți putea depăși orice doriți! "

Jos este căsătorit cu Tony timp de 32 de ani.

8) au băi separate

"Un cuplu căsătorit trebuie să aibă băi separate. Nu este nimic de lux în faptul că casa a avut două locuri pentru toaleta de dimineață, care vă va oferi pacea minții de mai mulți ani. De 45 de ani, ascultarea mormăirii aceleiași chestii din buzele partenerului dvs. va garanta că veți lăsa băiatul într-o stare proastă. Nu este nimic romantic în privința faptului că soțul dragi îți îmbrățișează părul din urechi sau își trage iritant părul din nas. Din plânsurile și plânsurile lui, cu siguranță vei alerga în buzunare, iar din procedurile sale de curățare vei pierde o mulțime de foame pentru o lungă perioadă de timp și chiar și cele mai delicioase feluri de mâncare pe care nu le vei gusta ".







Connie este căsătorită cu Fred timp de 44 de ani.

Judy este căsătorit cu Jeff timp de 22 de ani.

10) Mergeți la o întâlnire

Aranjați o întâlnire. De când ne-am căsătorit, am păstrat tradiția unei întâlniri o dată pe lună. Când copiii noștri erau foarte mici (până la 6 luni), nu am stat acasă, ci le-am luat cu noi. O dată nu înseamnă că trebuie să fii împreună. Puteți merge împreună cu alte persoane sau cupluri. Acest lucru vă va permite să purtați o conversație interesantă fără a discuta despre problemele și preocupările dvs. la domiciliu. Evenimentul în sine nu ar trebui să fie costisitor. Ai o casă în sat? Adunați un cuplu de prieteni apropiați și nu-i pasă de curățenie! "

Paula este căsătorită cu Dan timp de 26 de ani.

11) Faceți o plăcere

"Aveți grijă să faceți ceva frumos pentru partenerul dvs., în loc să vă gândiți doar la propria persoană. Este o experiență minunată când îți dai căldura și tandrețea iubite, fără a aștepta să primești nimic în schimb. O soluție câștigătoare. "

Dave este căsătorit cu Rose de 32 de ani.

12) Depășiți dificultățile împreună

"Împotrivirile dificile vă vor aduce mai aproape. Îngrijirea comună a copiilor vă va face mai puternici. Când aveți nepoți, legăturile de familie vor crește. "

Chuck este căsătorit cu Marilyn de 41 de ani.

13) Dragostea este ca un bumerang

Don este căsătorit cu Estelle de 50 de ani.

14) Reglați-vă

"În vremuri dificile, cuplurile trebuie să-și amintească de ce au decis să fie împreună. Puneți-vă relația în primul rând. Fii deschis și flexibil pentru schimbare. Adaptați-vă. Aceste sfaturi curioase par destul de obișnuite, dar am fost martorii în repetate rânduri a câte relații maritale au fost zdrobite datorită faptului că unul sau ambii parteneri au evitat acest tip de sfaturi ".

Maria este căsătorită cu Mark timp de 24 de ani.

15) Concentrați-vă pe rezolvarea problemelor

Charlene este căsătorită cu Rick timp de 18 ani.

16) Menținerea sexualității

"Secretul cheie al unei căsnicii lungi și fericite constă în sexualitatea voastră. Flirtați unul cu celălalt. Păstrați interesul partenerului dvs. De exemplu, luați un jacuzzi în baie împreună cu bule de șampanie. Faceți viața sexuală cât mai interesantă posibil. Nu vă fie teamă de diversitate. Ascultați fanteziile celuilalt. Planificați o vacanță interesantă în comun. "

Gail este căsătorit cu Matthew timp de 14 ani.

17) Fiți pregătiți pentru neașteptate

"Suntem amândoi stângaci. Acesta a fost un aspect important în alegerea viitorului meu soție. Dar trei dintre copiii noștri au devenit o adevărată surpriză pentru mine - ei sunt cu mâna dreaptă. Fiți pregătiți pentru neașteptate! "

David este căsătorit cu Didi de 25 de ani.

18) Respectați-vă reciproc interesele

"Fiți tolerant, deschis și receptiv la ceea ce face soțul / soția dumneavoastră. Amândoi știm că este foarte important să rămânem o persoană. Fiecare dintre noi are propriile dorințe și vise. Vrem ca fiecare dintre noi să nu ne ascultăm numai ideile celuilalt, ci să tratăm cu înțelegere și să oferim toată asistența posibilă. Și nu este întotdeauna ușor. Soțul meu, nu numai cu răbdare, a reacționat la cele două încercări de obținere a unui învățământ superior, dar, de asemenea, mi-a arătat o reținere remarcabilă la începutul celor cinci startupuri. Și astăzi m-am resemnat dorința de a servi în Irak. Personal, nu cred că aș trimite trupe în străinătate, dar cred în ea și știu că este foarte important pentru el ".

Julie este căsătorită cu Mark timp de 15 ani.

19) Soțul dvs. este cel mai bun prieten al tău

"Uitați de prietenii vechi" cei mai buni ". Acum aveți un nou prieten mai bun. Asigurați-vă că aveți suficient timp pentru asta. "

Rick este căsătorit cu Jen de 14 ani.

20) Învățați-vă

"Cel mai important lucru pentru o căsnicie lungă este să te cunoști bine înainte de a te căsători."

Nancy este căsătorită cu Don timp de 16 ani.

21) Îndepărtați influențele negative

"Scapă de impactul negativ al prietenilor, familiei și situațiilor și cere-i soțului tău să facă același lucru. Cu cât faci mai repede acest lucru, cu atât vei găsi mai curând pace și armonie. "

Beverly este căsătorită cu Pablo de 33 de ani.

22) Urmăriți-vă manierele

"Urmăriți-vă manierele. De foarte multe ori, avem mai mult respect față de străini decât pentru partenerul nostru. Părinții așteaptă adesea un comportament bun de la copiii lor, dar ei nu-i arăt ei înșiși. "Te rog, dă-mi placa" sună mai blândă și mai moale decât "Hei, dă-o aici". "Scuzați-mă, îmi pare rău" Acestea sunt cuvintele magice. Folosiți-le nu numai pentru întâlniri. "

Larita este căsătorită cu Kurt de 27 de ani.

23) Bucurați-vă de diferențele

"În cuplul nostru căsătorit suntem foarte diferiți unul de celălalt. Dar, în loc să ne supărați de diferențele noastre, ne bucurăm de ele. Ne gîndim la neînțelegerile infinite amuzante, la fel ca animalele exotice din grădina zoologică. Nu trece o zi fără râsul meu incontrolabil la lacrimi de la felul în care soțul meu ridiculizează cu bunătate ceea ce fac. Ne tachinează reciproc foarte mult. Dar nu o faceți niciodată. În plus, suntem amândoi psihiatri! "

Doren este căsătorit cu Tim de 20 de ani.

24) Călătorii fără copii

"Am călătorit de nenumărate ori fără copii și am simțit întotdeauna o mare ușurare când au părăsit casele. Am avut prieteni care ne condamnau pentru că am părăsit atât de des copiii noștri. Acum sunt divorțați. "

Beki sa căsătorit cu Jay de 26 de ani.

Lenny este căsătorită cu Christine de 23 de ani.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: