20 înghețate neobișnuite pe care nu le știai

În sezonul fierbinte, toată lumea vrea să încerce înghețată cu gust preferat, fie că este vorba de înghețată clasică sau de ciocolată, de înghețată de fructe sau de vanilie.

Cu toate acestea, unii cofetari încearcă să surprindă dulciurile cu tipuri extrem de neobișnuite de înghețată, gustul și mirosul cărora pot fi foarte controversate.







Iată cele mai ciudate tipuri de înghețată pe care le puteți încerca în diferite țări:

Gheață neobișnuită

1. Inghetata cu gust de purpuriu violet.

Această cultură de tuberculi, care este destul de asemănătoare cu cartofii, crește în zone calde și are o culoare purpurie. Din moment ce această legumă are un gust mai bun decât alte soiuri de yamuri, este adesea folosit pentru a crea deserturi, inclusiv înghețată, inventată de o marcă hawaiană.

2. Inghetata cu gust de homari.

În locurile în care oamenii pur și simplu nu pot trăi fără homari (de exemplu, Italia sau Maine), se poate găsi inghetata de homar. Este de remarcat faptul că prima înghețată dată a fost inventată de celebrul bucătar-șef Gianfranco Vissani.

Citește și: Chameleonul de îngheț, schimbând culoarea în procesul de a mânca

3. Înghețată cu gust de hagis (insulele de taur).

Pentru început, merită menționat faptul că haggisul este un vas scoțian național. Este o inimă de miel, ficat și plămâni, care sunt tocate fin ceapa, fulgi de ovăz și șuncă, precum și adăugați o varietate de condimente și fierte în stomac de oaie. Înghețată cu gust similar a fost pregătită în special pentru festivalul de ferme din Scoția.

4. Înghețată cu gust de cerneală.

În Japonia, crema de înghețată, care a adăugat cerneală de calmar. Acest desert poate fi încercat, de exemplu, într-un parc de distracții din Tokyo, unde vinde și înghețată cu limbă de vită și alte delicatese.

5. Inghetata cu gust de durian.

Acest fruct asiatic este renumit pentru mirosul său rău, totuși, această primă impresie nu vă deranjează, deoarece gustul acestui fruct este destul de plăcut.

Deși dacă vă decideți să încercați această înghețată, atunci știți că după ce ați mâncat din gură, veți mirosi pește putrezit.

6. Inghetata din cicadas.

Inghetata unica din cicadas se gaseste in Columbia. Greierii se adună în jurul, și apoi au scos aripile sunt fierte, se adaugă zahăr brun și lapte și caramelizare, apoi se toarnă ciocolată și utilizate în a face inghetata.

7. Inghetata cu gust de brânză de cheddar.

Dacă nu puteți aștepta să vă schimbați dieta, adăugați ceva extrem de neobișnuit, apoi înghețată cu un gust de brânză, poate de ceea ce aveți nevoie. În unele locuri, o astfel de înghețată se vinde sub denumirea de "brânză reală", iar culoarea ei corespunde culorii unei bucăți obișnuite de brânză.

Înghețată cu sânge de porc.

În plus față de mai multe feluri de mâncare, cum ar fi budinca neagră și sosul de sânge, în timpul pregătirii cărnii nu există sânge animal în ea. Dar, recent, unii bucătari au decis să experimenteze modalități de utilizare a sângelui în feluri de mâncare.

Una din laboratoarele de alimente ar putea chiar să folosească sânge ca înlocuitor de ou atunci când pregătește înghețată și alte deserturi. Specialiștii au dorit să găsească o alternativă culinară pentru persoanele alergice la ouă.

9. Inghetata cu gust de shirach.

Dacă vrei ceva rece, dar cu gust picant de foc piercing, amestecat cu aroma de chili afumat, apoi inghetata de vanilie cu sos de stropit shriracha, exact ceea ce ai nevoie.

Citiți și: Crema de înghețată, care strălucește în întuneric

Inghetata cu gust neobisnuit

10. Înghețată cu jalapenos verde.

Sosul din jalapeno verde este folosit nu numai în bucătăria tradițională, ci și pentru crearea înghețată caldă. Această înghețată poate fi făcută acasă, dar pentru aceasta trebuie să cumpărați un pachet special cu un amestec de înghețată, care are toate instrucțiunile necesare pentru pregătirea sa.







11. Înghețată cu gust de iarbă.

Un chimist din bucătăria din Londra a experimentat cu iarbă comună, fân și ace pentru a crea o înghețată lichidă înghețată cu azot. Dacă veți încerca un astfel de desert neobișnuit, atunci va fi de dorit să adăugați câteva bile de înghețată obișnuită pentru a îndulci impresia.

12. Inghetata cu gust de ramen si scortisoara.

Mâncarea japoneză Ramen, în care se folosesc fidea de grâu, a devenit foarte populară în ultimii ani, în ciuda faptului că a fost inventată cu mulți ani în urmă. Un magazin din Baltimore a decis să reinventeze faimosul produs asiatic amestecând tăiței cu scorțișoară pentru a crea o înghețată cu un gust unic.

13. Înghețată cu gust de sorg și grăsimi.

Sosul de sorg dulce, denumit și "eco-zahăr", ​​este fabricat din sorg de zahăr folosind metode ecologice. Un bucatar din Kentucky a decis să se amestece cu siropul de crupe Granulație, care este fabricat din porumb și de zahăr pentru a crea o inghetata, care pot fi consumate la micul dejun.

14. Înghețată cu gust de limbă de vacă.

În Japonia, inghetata cu gustul limbii de vacă este servită ca o inovație. Amintiți-vă că principalul lucru nu este să renunțați la ceva până când încercați. Poate că aceasta este înghețata care vă va plăcea.

15. Inghetata cu gust de vinete prajite.

Și din nou surpriza japoneză cu un fel de mâncare exotică. În plus față de înghețată cu gustul limbii vacă, puteți încerca înghețată, gustul căruia seamănă cu vinetele prăjite.

16. Înghețată cu caracatițe.

De asemenea, popular cu japonez este înghețată cu caracatițe, pe care le consideră o delicatesă.

17. Inghetata cu gust de sardine si mirosul unui pom de Craciun.

O astfel de înghețată a fost inventată de bucătarul unui restaurant din Seattle, care era întotdeauna obișnuit să surprindă vizitatorii restaurantului, amestecând, la prima vedere, ingrediente incompatibile.

Compoziția acestei înghețate, care are un nume frumos "deliciul nordic", include sardine, dar miroase ca pește, nu pești. Pentru a obține un astfel de miros, sa folosit un extract de pin.

18. Inghetata din laptele matern.

Cu înghețată numită "Baby Gaga" a existat un scandal, și acest lucru nu este surprinzător. A fost gătit într-o cafenea din Londra din Covent Garden și a folosit ingrediente cum ar fi laptele matern, lamaie și vanilină. Pentru a comanda o porție, a fost necesar să se stabilească 14 de lire sterline (18,5 dolari).

19. Inghetata din ouă de crocodil.

Dacă doriți să încercați înghețată din ouă de crocodil, atunci vă aflați în Filipine. Această înghețată este considerată extrem de utilă, deci este foarte populară pe insule. Este de remarcat faptul că în ouăle de crocodil mai puțin colesterol, și, de asemenea, ele sunt agricultor.

20. Inghetata cu gust de piure de mazare și pește.

Acest desert ciudat a fost inventat de cofetarii englezi. Puteți încerca înghețată cu gust de piure de mazare și menta sau înghețată cu gust de pește. Fiecare fel de mâncare este decorat cu cod.

Acest lucru este destul de ciudat pentru o bucătărie esențială europeană tipică umană, este o grăsime bătută cu boabe și zahăr; și uneori pește este adăugat la ea. În lume acest fel de mâncare este cunoscut sub numele de "înghețată Eskimo".

Pentru prima dată, acutak a apărut în vestul Alaska și numele original a fost Akutaq. Aboriginii o pronunță ca fiind "agudak". În limba Yupik, titlul este tradus ca "ceva gras și amestecat".

Baza hranei este ren grăsime, elani, morsă sau sigilii, care se adaugă diferite ingrediente, cum ar fi afine, afine, zmeură sau afine. În plus, uneori somon și o cantitate mică de carne de ren se adaugă la felul de mâncare.

De asemenea, în farfurie găsiți frunzele și rădăcinile, care au fost colectate în urmele șoarecilor. Astăzi, în locul grăsimilor animale, se folosește ulei vegetal. Toate ingredientele sunt amestecate bine și vasul este răcit. după care poate fi folosit.

Și am încercat înghețata Eskimo înghețată. În Alaska am întâlnit o femeie albă americană. Ea a spus că numele ei este Lena, nu Elena, ci Lena. I-am explicat că există un astfel de nume, și a prezentat-o ​​cu un fier de călcat și o pictogramă care descrie râul Lena literele rusești (la momentul am avut o astfel de pictogramă). Ea a spus că era eschimos și probabil că strămoșii ei erau ruși. M-am prefăcut că nu m-am mirat că o femeie albă a spus că este un eschimos. Am pretins că sunt bucuros că ea Eskimo, cu toate că am înțeles că este un american de culoare albă, a reușit să obțină documentele care confirmă calitatea sa de membru în comunitatea Eskimo, deoarece este benefic pentru că ea este în bunăstarea în America, oamenii indigene plătească bani pentru ea, că sunt reprezentanți ai popoarelor indigene din America. Prin urmare, ea este un eschimos, deși cu siguranță un american tipic alb. Ea a spus că în curând va fi Potlatch nativ american (satul indian) și ea va pregăti o înghețată eschimos din pește și fructe de pădure proaspete congelate. M-am prefăcut că m-am bucurat și mi-am spus că știu că este delicios. Cred că nu ma crezut că aș putea mânca asta. Și prietenul meu, un american alb, a spus că acesta este un fel de mâncare specială și nu mă recomandă să iau astfel de riscuri. L-am asigurat că nu l-am mâncat, dar știu că e delicios. La Potlatch, și am încercat să convingă americanii de culoare alba pentru a încerca, de fapt, îi plăcea, el nu se aștepta chiar că are un gust bun, iar gustul nu este diferit de crema de obicei cu gheață.







Trimiteți-le prietenilor: