2) Isus se roagă pentru ucenici (17 6-19)

2) Isus se roagă pentru ucenici (17: 6-19)

Isus Sa rugat Tatălui și L-au proslăvit după El va executa lucrarea pe care Tatăl îi este încredințată. Apoi se roagă pentru ucenici. Iar sensul acestui lucru este clar. Elevii sunt o manifestare grafică a finalizării lucrării Sale. El a venit să se sfințească pe Sine Însuși, dar scopul acestui lucru este să fie și ei sfințiți (19). Astfel, planul de mântuire mare Domnului e se concentrează pe un grup mic de oameni care stau în camera de sus în noaptea de Paști, care sunt gata să abdice și părăsească Maestrul său, o alerga ca niște oi speriat. Cu toate acestea, așa cum Isus știe și dă mărturie despre acest lucru în pasaj, acestea nu vor fi pierdute, dar va fi un bob mare recoltă în ultima zi - Biserica, văzând slava Lui (24). „Ilustru Fiul lui Dumnezeu a realizat lucrarea Sa, aducând în lumea comunității mesianice a ucenicilor. Astfel, lucrarea lui Isus nu este definit ca o declarație universală a Paternitatea lui Dumnezeu și fraternitatea omului, ci mai degrabă ca o creație a Bisericii, formată din oameni de carne și sânge, tăiat din lume, la care au aparținut anterior, „puterea Domnului“ [222].







Rugăciunea lui Isus pentru ucenici este împărțită în două părți. În prima parte El dă o definiție ucenicilor Săi, care constituie subiectul rugăciunii Sale (6-10); și în a doua parte El se roagă pe Tatăl pentru ei, care este rugăciunea rugăciunii Lui.

Distribuiți această pagină

Capitole similare din alte cărți

1) Isus se roagă pentru El Însuși (17: 1-5) Locul unde se roagă Isus nu este indicat. Dacă cele două argumente anterioare au avut loc, așa cum am arătat deja, în camera de sus, este foarte posibil ca același lucru sa spus și rugăciunea. Art. 1 Ch. 18 dă impresia unei schimbări de loc. de asemenea

3) Isus se roagă pentru toți creștinii (17: 20-26) Nu mă rog doar pentru ei, ci și pentru aceia care cred în Mine conform cuvântului lor (20). Această ultimă parte a rugăciunii lui Isus este neobișnuită, deoarece ne atinge direct cu voi. Isus menționează generațiile viitoare care cred și

2. Isus îi cheamă pe primii ucenici (1: 16-20) Pe când trecea lângă marea Galileii, la văzut pe Simon și pe Andrei, fratele său, aruncând plase în mare, căci erau pescari. 17 Isus le -a zis: ,, Vino după mine, și te voi face pescari de oameni. 18 Și imediat au lăsat plasele,

1. Când Isus a învățat să coboare fariseilor, auzind că el a fost mai mulți ucenici și boteza decât Ioan - 2 cu toate că Isus însuși nu boteza, ci ucenicii Lui - 3 a părăsit Iudeea și a plecat din nou în Galileea. Fariseii au auzit vestea succesului remarcabil pe care l-au avut în Iudeea







12. Isus le-a zis: "Vino, cina. Din ucenici, nimeni nu îndrăznea să-L întrebe pe cine sunteți. știind că acesta este Domnul. 13. Isus vine, ia pâinea și le dă, precum și peștele. 14. Aceasta este a treia oară când Isus ia apărut ucenicilor după învierea sa din morți. Frica reverențială nu o face

. Isus îi trimite pentru a servi doisprezece (. Marcu 6: 7-11; Luca 9: 2-5; 10: 4-12) 5 Aceștia sînt cei doisprezece Isus a trimis, dând astfel de comenzi: - Nu te duce la Neamuri și să nu meargă în nici un din orașele samaritene. 6 Du-te mai întâi la oile pierdute ale lui Israel. 7 Du-te și proclama: "Împărăția

Isus alege cei doisprezece ucenici (Matei 10: 2-4, Luca 6: 14-16, Faptele Apostolilor 1:13) 13 Într-o zi, Isus a urcat pe munte și a chemat la Sine pe aceia pe care El Însuși ia dorit. Ei au venit la El, 14 și din ele a ales doisprezece bărbați (pe care ia numit apostolii), ca ei să fie mereu împreună cu El și că El

Isus trimite doisprezece ucenici la slujire (Matei 10: 1,9-14, Luca 9: 1-6) Isus a umblat în jurul satelor din jur și a învățat. 7 A chemat pe doisprezece ucenici și a început să-i trimită în două, dându-i putere peste spiritele necurate. 8 El le-a poruncit să nu ia nimic împreună cu ei pe drum, cu excepția scaunului

Isus selectează doisprezece (Matei 10: 2-4, Mark 3:. .. 13-19, Ac 1,13) 12 Aproximativ aceleași zile Isus a urcat muntele se roage și ținut peste noapte în Dumnezeu rugăciune. 13 Când a venit ziua, el a chemat pe ucenicii Săi și a ales dintre ei doisprezece, pe care ia numit și apostolilor săi: 14 Simon

Isus trimite doisprezece ucenici la slujire (Matei 10: 9-14, Marcu 6: 7-13). 1 După ce au chemat împreună doisprezece, Isus le-a dat puterea și autoritatea de a învinge pe toți demonii și de a vindeca bolile. 2 Atunci le-a trimis să proclame Împărăția lui Dumnezeu și să-i vindece pe bolnavi, 3 spunându-le: "Nu luați nimic cu voi în

Isus învață pe ucenici să se roage (Matei 6: 9-13; 7: 7-11.) 1 Într-o zi, Isus se ruga, iar când a terminat, unul dintre ucenicii Lui L-au întrebat: - Doamne, învață-ne să ne rugăm, cum a învățat și Ioan uchenikov.2 lui El le-a spus: - Când vă rugați, spuneți aceasta: Tată, numele Său să fie proslăvit!

Isus se roagă pe Muntele Măslinilor (Matei 26: 36-46, Marcu 14: 32-42) 39 Ca de obicei, Isus sa dus la Muntele Măslinilor, iar ucenicii Lui au mers cu El. 40 Când Isus sa întors la locul lui, Isus a spus: "Rugați-vă să nu vă lăsați tentativă." El sa îndepărtat de la ei,

Isus se roagă pentru Sine Însuși, când Isus a terminat vorbind, a ridicat ochii în cer și a spus: "Tată, este timpul". Glorificați pe Fiul vostru, astfel încât Fiul să vă poată proslăvi. 2 Tu i-ai dat putere peste toate, ca să poată da viață veșnică tuturor acelora pe care L-ai dat Tu. 3 La urma urmei, viața veșnică este

Isus se roagă pentru ucenici. 6 - Ți-am deschis numele pe cel pe care l-ai luat de la lume și mi-ai dat-o. Ei au fost ai Tale și Mi-ai dat Mie și ei au ținut cuvântul Tău. 7 Ei au înțeles că tot ce mi-ai dat este de la tine, 8 pentru că le-am dat cuvintele pe care mi le-ai dat. Ei le-au acceptat și

Isus se roagă pentru toți urmașii Lui. 20 - Mă rog nu numai pentru ei, ci și pentru cei care cred în Mine după cuvântul lor, 21 că ei toți sunt unul. După cum Tu, Tatăl, în Mine și în Tine, să fie și noi în noi, ca lumea să creadă că M-ai trimis Tu. 22 Eu le-am dat slava pe care mi-ai dat-o,

Isus trimite ucenici în lume. Iar Isus le-a spus ucenicilor Săi: "Du-te în toată lumea și propovăduiți tuturor veștilor vesele. Cel ce crede și este botezat va fi mântuit și oricine nu crede va fi condamnat. Cei care cred în mine vor scoate demoni în numele meu, vor fi







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: