135 Scuturile de frânare Kolkhozim încep să se pregătească pentru vară

Exact cu un an în urmă la mine, scutul de frână cu o petrecere a șoferului din față a zguduit. Apoi, totuși, am rezolvat această problemă prin spălătoare de umplutură.

№ 114: Starea de spirit este ferma colectivă. Probleme cu frânele noi







În același an, ca de obicei, mașina a părăsit sincer iarna și a început să se prăbușească în primăvară =)

De data aceasta, scuturile nu numai că au zguduit, dar au început să sune și să atingă discul de frână, adică toate punctele de fixare au căzut, atât pe ambele părți. Este clar că nu am tolera sunetul metalului despre metal și imediat am început să mă gândesc ce să fac.

Dacă o faci bine, dar nu este opțiunea noastră

Pentru a înlocui clapeta de frână, trebuie să scoateți lagărul butucului și, după ce este scos, nu poate fi înapoiat.

Sistemul de frânare stânga 34 11 6 750 129 - numai originalul - 130BYN (65 $)
Capacul de frână dreapta 34 11 6 750 130 - 130BYN (65 $)
Hub x2 31 22 6 757 024 - același FAG Am încredere, 170 BYN (85 $)

Prin matematică simplă obținem exact 300 de dolari. Și încă nu am luat în considerare capacele și cătușele, care nu pot fi incluse.







Principiul nu mi-a permis să schimb corect rulmenții hub din cauza crapului de aluminiu încurcat pentru 300 de dolari.

Am aruncat frânele și am văzut imaginea.

Mă întreb cât va dura. Dacă trăiți un an - este deja meritat!

A apărat suportul și a pus pe vară

Acum 2-3 ani mi-am pictat frânele cu o vopsea specială pentru etrierele mele. Nimic nu a căzut! Surprinzător, dar adevărat. Doar o mulțime de murdărie de pe șosea a fost deja umedă + praf din tampoane și nu a fost curățat curat, etrierele și-au pierdut fosta măreție)

Ce fel de vopsea și cum să pictezi poate fi văzut mai jos.

# 37: Etrierul și protecția pictate

Din moment ce totul se rezolva acolo, m-am hotarat sa imi pasesc imediat frumusetea, pentru a nu mai urca acolo. Curățați suportul cu apă cu săpun, apoi cu un agent de degresare și tinted următorul strat.

Dar diferența vizuală dintre discurile de vară și de iarnă.

Apropo, de transport alternativ de mai este, de asemenea, adus la balcon și a pregătit pentru sezonul: uns cu ulei lanț, se spală, încărcat pe lumini de baterie =) Sper că nu mă va trebui să ajute în această vară, voi merge doar pentru distracție, nu din cauza lipsei de mașini.

Dacă cineva este interesat să citească despre deținătorul de biciclete pe E46 - velkam aici:

№118: Starea actuală a corpului + suport pentru biciclete

Asta pentru astăzi, vă mulțumesc tuturor pentru atenție!







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: