10 Întrebări adresate fotografului speranță Rodionova - interviu - blog

În rubrica noastră permanentă, fotografii profesioniști răspund la toate întrebările legate de relațiile cu clienții și preferințele lor la locul de muncă.

10 Întrebări adresate fotografului speranță Rodionova - interviu - blog

Cele trei componente cele mai importante ale unui film bun?







Un fotograf talentat, un model "deschis" și o cameră cu cadru întreg.

10 Întrebări adresate fotografului speranță Rodionova - interviu - blog

Cum sa gasesti fotograful tau?

Este o coincidență să vezi locul undeva și să te îndrăgostești de ea.

10 Întrebări adresate fotografului speranță Rodionova - interviu - blog

Cum ați descrie clientul ideal?

Clientul meu ideal îmi alege munca și vine pentru ei, pentru că este aproape de stilul meu și de viziunea mea. El are încredere în mine și în gustul meu și niciodată nu întreabă "De ce este atât de scump?"

10 Întrebări adresate fotografului speranță Rodionova - interviu - blog

Ascultați opinia clientului în timpul filmărilor sau încercați să insistați asupra viziunii dvs.?

La împușcăturile individuale, încerc să insist asupra viziunii mele, pentru că numai eu văd ce se întâmplă în vizor și îmi imaginez rezultatul final.

Dar există sarcini diferite și sondaje diferite. Se întâmplă, de asemenea, să acționez în anumite condiții și, în acest caz, încerc să ascult clientul.

10 Întrebări adresate fotografului speranță Rodionova - interviu - blog

Poate un client cumva să se pregătească pentru un film?

De obicei ne pregătim împreună pentru o fotografie: alegem îmbrăcăminte și accesorii, pregătim machiajul, starea de spirit a fotografiei și locul. Odată ce am văzut cum fotograful ia sfătuit modelele să se spele în fața capului de filmare, să-și radă picioarele și să ia un pieptene. De obicei nu primesc astfel de recomandări - la urma urmei, adulți. Spun, de asemenea, ceva de genul "Nu vă fie teamă, indiferent ce faceți, vă voi îndruma și vom ajunge bine".







10 Întrebări adresate fotografului speranță Rodionova - interviu - blog

Cum îi ajuți pe client să se relaxeze dacă este timid de aparatul foto?

Vorbesc cu o persoană, câteodată arăt fotografii bune pentru a înțelege că totul merge bine. Uneori am câteva detalii nereușite, cum ar fi setarea greșită a mâinilor. Deci, este mai ușor pentru o persoană să-mi asculte observațiile în procesul de filmare - prin vizualizare. Și îmi place să laud. Lăudarea oferă întotdeauna procesului vectorul potrivit.

10 Întrebări adresate fotografului speranță Rodionova - interviu - blog

Care este cea mai memorabilă lovitură din practică?

A fost acum doi ani, cu Diane Nikishina și cu mine am fost împușcați nud cu un caracat mort de doi kilograme. Prietenii mei m-au ajutat: Nadia și Anton. Încă mai lucrăm în echipă.

Filmările au avut loc într-o carieră nisipoasă, în mijlocul căreia era un lac, iar lângă țărm se aflau pescari șocați și se prefaceau că pescuiesc. Caracatița era greoaie, alunecoasă, teribil de mirositoare. A fost rece, aproximativ 17 grade. Diana sa îmbrățișat fără teamă de acest caracatiță, a pus-o pe cap, a pus pe umărul ei ca un epolet, a stat în noroi și toate acestea în ciuda ochilor rece și străini. Și asistenții mei și cu mine purtăm cizme de cauciuc, glezne în nisip rece și umed. Pentru a fi sincer, spiritul meu ma interceptat din ceea ce am vazut inaintea mea. Prin urmare, fotografiile care s-au dovedit în cele din urmă, pentru mine mai degrabă ca rezultat al performanței, deoarece procesul este inseparabil de rezultat. Apropo, această filmare a fost și începutul unei bune prietenii cu Diana. Ea este o minunată femeie creatoare și, de asemenea, un fotograf.

Ce diferențiază o fotografie bună de cea obișnuită?

Frumusețea în ochii privitorului. Bine / rău și de obicei / neobișnuit este o evaluare subiectivă pe care orice utilizator o dă fotografii. Pentru mine, o fotografie bună ar trebui să aibă propria sa energie, să provoace sentimente și să fie sigur că este plăcută din punct de vedere estetic. Estetic în sensul cel mai larg al cuvântului. Deoarece oamenii fără adăpost sau oamenii săraci din India pot fi îndepărtați frumos și cu senzație, deși, de fapt, vor fi lucruri teribile. Dacă optimistii încearcă să caute o parte strălucitoare în viață, estetesii încearcă să caute frumusețe în ea. Dar viața este diferită. Ea are un loc nu numai pentru pisoi drăguț și fete în flori. Frumusețea are multe fațete.

10 Întrebări adresate fotografului speranță Rodionova - interviu - blog

Impuscându-ți visul: cine sau ce ai trage?

Mi-aș lua soțul în pădure lângă foc, cu o față pictată cu machiaj și cu capul unui porc pe vârf. O încarnare vie a "Domnului zboară". Dar este timid.

10 Întrebări adresate fotografului speranță Rodionova - interviu - blog

Principala greșeală a modelelor neprofesioniste în timpul fotografiei?

Incapacitatea de a se simți în cadru și lipsa emancipării.

10 Întrebări adresate fotografului speranță Rodionova - interviu - blog

Puteți contacta Nadezhda aici







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: