10 consilii pentru generalizarea experienței pedagogice

10 sfaturi pentru rezumarea experienței pedagogice

10 consilii pentru generalizarea experienței pedagogice

În urma ultimelor evenimente: a trecut cu succes examenul de calificare și a apărat lucrarea privind generalizarea experienței sale pedagogice. Pentru cei care au anumite dificultăți în aceste probleme, cele 10 sfaturi practice.







1. Identificați subiectul (nișă în subiectul dvs.), în care vă puteți dezvălui ca profesor și, cel mai important, îl puteți formula corect.

2. Într-un set corect de obiective și obiective, un curs de două săptămâni în Minsk poate ajuta perfect.

3. Strângeți împreună toate evoluțiile, realizările, performanțele, ideile și gândurile bune. Aceasta va fi cererea dumneavoastră de a lucra.

4. Elaborați un plan aproximativ (veți fi asistat de o descriere a cerințelor de lucru și a programului de examen de calificare).







5. Puteți să vă plimbați prin librării în căutarea unei literaturi metodologice adecvate. Am fost destul de norocos să găsesc mai multe cărți. (NI Zaprudsky "Experiența pedagogică: forme de generalizare și prezentare", SS Kashlev "Metode de predare interactivă", I. Yurkov "Lecție modernă în instituția învățământului secundar general" etc.)

6. Este posibil să prindeți o mulțime de informații de pe World Wide Web, dar trebuie să fie citite, prelucrate ("stoarse") și uitate. Lucrarea trebuie să fie scrisă în limba dvs., ar trebui să aibă gândurile și fundația - aceasta este personal experiența dvs. (de pe Internet puteți lua baza teoretică și științifică a experienței). Când a fost pusă o întrebare despre muncă, atunci factorul psihologic funcționează și este perfect vizibil, persoana a scris-o singură sau a copiat gândurile altora.

7. Lucrarea va trebui să fie rescrisă de mai multe ori (a trebuit să o corectez de 5-6 ori). Vreau să rețin că nu am reușit să intru în volumul recomandat - 10 pagini, am primit mai mult, dar nu au existat comentarii cu privire la acest lucru.

8. Asigurați-vă că creativitatea dvs. este considerată mai experimentată în acest sens de către oameni: un metodolog, un coleg cu o apropiere în spirit și abordare a învățării, un om de știință. Obțineți un aspect critic valoroasă din partea dvs.

9. Pregătiți-vă examenul de calificare, tipăriți răspunsurile (cel puțin pe scurt) - probabil că acestea vă vor fi de folos.

P.S. Lucrarea mea: "Utilizarea tehnicilor și metodelor de joc pentru a spori activitatea cognitivă a elevilor în lecțiile de matematică" (Generalizarea experienței pedagogice)







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: