10 Cele mai utile cereale

În copilăria mea, când mama mea a pus o plăcuță de terci de grâu parfumată în fața mea, ea a vorbit invariabil despre utilitatea ei. Aceeași poveste a fost repetată cu hrișcă, orz de perle și Hercule. Astăzi nu ne îndoim că terciul este util. Dar ce anume este binele ăsta și care este cel mai util terci? Noi reprezentăm primele 10 cele mai folositoare crupe.







Pentru cină, un astfel de sortiment este doar un basm: un caloric scăzut și absorbit rapid. Hrișcă - al doilea nume "orez negru" - este considerat unul dintre cele mai utile cereale. Este prescris pentru obezitate, diabet, boli gastro-intestinale, ficat, inimă și vasele de sânge. Bine ca o farfurie și ca o umplutură, umplute cu hrișcă și gâște copți, rațele sunt mâncăruri preferate pentru o masă festivă în multe țări ale lumii.

10 Cele mai utile cereale

Se numește terci feminin - dă frumusețe și sănătate (una dintre proprietățile ovăzului este reducerea riscului de cancer). Ea normalizeaza metabolismul, activitatea tractului digestiv, sistemul cardiovascular, intareste sistemul imunitar, scade nivelul colesterolului din sange, intareste oasele si dintii. Ușor de digerat și potrivit pentru alimentația alimentară. Laureele celor mai utile din fulgi de fulgi de ovăz aparțin grupului "Hercules".

10 Cele mai utile cereale

Cei care sunt tratați cu antibiotice, o dată pe zi ar trebui să mănânce terci de mei. Milletul exercită un efect fortificant asupra organismului și promovează eliminarea antibioticelor și a toxinelor din organism. Mei, care este produs din boabe de mei, datorită proprietăților sale utile, este doar puțin inferior făinii de ovaz și hrișcă. Cu toate acestea, terci de mei nu trebuie să fie utilizate în mod greșit cu aciditate redusă, boli ale sistemului circulator și sarcină. Și meiul slăbește potența.

10 Cele mai utile cereale

Aceasta este grâu de grâu. Deși ea este săracă în fibre și vitamine, dar are o valoare nutritivă ridicată, preparată rapid și ușor de digerat. Copii, pacienții post-operatorii și persoanele care suferă de boli gastro-intestinale, terci, caserole, găluște, bile din carne, precum și mousse și budinci din grișul - baghetă magică! Cu toate acestea, cerealele conțin o mulțime de gluten (gluten) și poate provoca alergii sau intoleranțe.







10 Cele mai utile cereale

Un alt "derivat" al cerealelor de grâu, inventat în Africa. Și astăzi în Maroc, Algeria, Libia și Tunisia - un fel de mâncare tradițională. Se serveste atat cu carne, cat si cu legume, fructe uscate si chiar nuci. Pregătiți-vă din grâul mic, care este presărat cu apă, formați boabe, presărați-le cu o mac mac, uscat și uscat. Uneori, cuscusul este făcut din orz sau orez.

10 Cele mai utile cereale

Beneficiul maxim este concentrat în boabele de orez brun, sălbatic și lung din Asia Centrală. Diferite de-a lungul lungimii de orez este utilizat pentru prepararea diferitelor feluri de mâncare: lung - pentru salate și garnituri, media - pentru risotto, paella, supe, rotunde - pentru budinci, prăjituri, sushi, deserturi. Cea mai populară este orezul lustruit. Rice nu conține gluten, astfel încât acesta poate fi utilizat pentru cei care nu pot tolera grâu.

10 Cele mai utile cereale

Zmeura principală pentru sportivi și oameni implicați în muncă manuală. Fosforul, care este necesar pentru a crește viteza și puterea contracțiilor musculare, este de două ori mai mare decât în ​​alte porii. Potrivit pentru persoanele care suferă de alergii și pentru cei care piardă în greutate. Adevărat, este gătit timp de aproape o oră, dar se umflă de 5-6 ori. Apropo, terci de perle este mai bine să mănânce fierbinte, într-o formă răcită este mai rău absorbit.

10 Cele mai utile cereale

Terciul preferat al lui Petru I. Este același orz, dar zdrobit și cu o cochilie, în cazul în care maximum de substanțe utile. În Rusia au preparat supercash - kolivo, cu adaos de mac, miere sau gem. Meritul iahturilor este că ajută la normalizarea digestiei și metabolismului, elimină toxinele și toxinele. De asemenea, se adaugă crustacee la supe, se pregătesc mâncăruri laterale, purcelul sau păsările de curte sunt umplute și coapte în cuptor.

10 Cele mai utile cereale

porumb

Această cereale curăță perfect corpul compușilor toxici ai fluorurilor și clorului. Se observă: cel care mănâncă în mod regulat porumb, se simte bine și are o vitalitate ridicată. Crupetele sunt fierte de mult timp. Terciul este considerat a fi foarte ridicat în calorii, dar este ușor de digerat. Ceea ce este foarte important - nu cauzează alergii, așa că este recomandat pentru alimentele pentru copii, precum și pentru persoanele cu greutate în exces.

10 Cele mai utile cereale

10 Cele mai utile cereale







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: