Echipa națională a Rusiei a pierdut din nou la polonezi în liga mondială

Arătând un volley complet diferit față de întâlnirea din ajun, rușii încă se pierd.

A fost timpul să se adapteze celui de-al doilea meci din Gdansk și încă nu mă puteam îndepărta de ceea ce am văzut în primul. Cu o zi înainte, ambele echipe de pe teren au jucat aparent într-un joc, dar în moduri diferite. Polonezii au zburat peste site, au fost împușcați atât de repede încât chiar și pentru a înregistra un cronometru, cât timp a fost folosit pentru o trecere și o lovitură, era imposibil: totul sa întâmplat când butonul de pornire a fost apăsat. În același timp, jucătorii de joc ai gazdelor Michal Kubiak și Mateusz Mika, împreună cu libero-ul Pavel Zatorsky, au acceptat totul fără dificultăți și nimeni nu ia prescris în mod special. Dar cel mai bun pentru mine a fost duoul lui Grzegos Lomach - Bartosz Kurek. un "colț nominal" care trece și neașteptat în afara locului. Și de ce nu? Dar lucrul cel mai important - gazdele au fost toate realizate la o viteză incredibilă.

Și pe fundalul lor, acțiunile jucătorilor echipei rusești păreau ca într-o fotografie rapidă (lentă). Chiar și pune deoparte propriile lor greșeli, dintre care trei părți trecătoare a câștigat mai mult de o recepție slabă, care doigrovschika noastre nu distinge cu adevărat în trecut, dar cel mai rau a avut loc nu prin timp și două pe al treilea atac lovit principalele noastre Gunners - Maxim Mihailov și Paul Frost (a se compara: 5 puncte pentru două dintre cele 27 de lovituri - 18%, 14 puse în aplicare atacuri Kurek de 26 de încercări - 53%).

Ei bine, ce ai putea aștepta cu astfel de calcule statistice?

Aș atrage atenția și asupra faptului că polonezii au jucat foarte bine în apărare, au asigurat strălucit atacatorii de pe net, alegând aproape toate bilele care s-au zburat de la blocul rusesc până la site. Și acestea sunt momentele marcate care vorbesc despre acea muncă serioasă,

Volei. Liga Mondială. Runda intercontinentală. Grupul "B". Prima rundă. Al doilea meci.

Polonia - Rusia - 3: 2 (25:19, 24:26, 20:25, 25:19, 18:16).

care este deținută de antrenorii francezi din echipa albă și roșie. La urma urmei, cu fostul antrenor italian (Andrea Anastasi a fost vazut pe podium in „Ergo Arena“) pentru polonezi așa ceva nu a fost observat. Și dacă acest joc astăzi echipa poloneză - norma, mai degrabă decât o excepție - are propriul loc de joacă, uimind publicul, a stat și voce cântat la fiecare două ore, curajul - de multe ori face ca jucător sari peste cap, în fața alb și roșu în anii următori, suntem cu adevarat vom vedea un rival foarte, foarte serios.

Este Ștefan antigen și Philippe Blain a reușit să schimbe nu numai jocul, ci și psihologia cei mai importanti jucatori de volei din Polonia? După câțiva ani în urmă, când, îmi amintesc, în ajunul Jocurilor Olimpice de la Londra alb-roșu a câștigat strălucit Liga Mondială din Sofia, care cunoștea caracterul polonez, care sa născut la granița țării, Vladimir Alekno bucurat nu mai puțin Kurek și Co: „Pot să spun cu încredere , că un rival serios la Londra va fi mai mic. " Și, până la urmă ceea ce sa întâmplat: laureații jumătate coapte milioane premiu ML a sosit în capitala Marii Britanii cu încredere că medalia de aur olimpic ele sunt acum garantate, iar toți concurenții trebuie să-l prezinte pe un platou de argint, aproape la Heathrow. Ceea ce rezultatul este cunoscut - 0: 3 în sferturile de finală echipa națională rusă în doar o anumită oră și 17 minute.

Deci, într-adevăr, vedem astăzi un polonez complet diferit? Probabil cel mai bun mod de a judeca acest lucru este undeva în Japonia la Cupa Mondială, adică într-un câmp neutru. Între timp, a fost mai interesant pentru noi să vedem ce va răspunde umilinței (celălalt cuvânt și nu se va ridica) cu o zi înainte de echipa rusă.

Polonezii i-au expus pe toți cei șapte, care au ținut cea mai mare parte a meciului în ajun. Igor Kolodinsky a părăsit primele minute ca parte a rușilor. Alexei Verbov a apărut pe poziția liberală. în piesă au ieșit Sergei Savin și Alexander Markin. iar în a treia zonă, Andrei Aschev a trebuit să lucreze cu Artem Smolar. Ei bine, pe diagonală a trebuit să fie corectată după meciul nereușit în ajunul lui Maxim Mikhailov.

Dar aceste schimbări nu au avut niciun efect asupra a ceea ce se întâmpla pe site: polonezii au jucat din nou "primul număr" încă din primele desene. Și din nou a noastră nu a zbuit pe teren, iar Grzegor Lomach a dat din nou programele cu fulgere rapidă, iar blocul rus nu a reușit întotdeauna să blocheze direcția mingii trimisă de atacatorii polonezi.

Cu toate acestea, pentru a se rupe în scor, ca și în al patrulea meci, gazdele nu au reușit decât până la mijlocul meciului, când după 9: 9 s-au pierdut trei puncte consecutive, iar Andrei Voronkov a luat un timp de așteptare. Dar instalațiile de coaching nu au ajutat, iar avantajul punctului de a doua pauză obligatorie a crescut - 16:12.

După pauză, în locul lui Markina și Savin, Denis Biryukov și Yevgeny Sivozhelez au ieșit. La început, nu au adus nici o schimbare semnificativă. Cu toate acestea, polonezii au devenit nervosi, au inceput sa faca greseli. Și numai avantajul obținut înainte de aceasta le-a permis să aducă partidul la victorie - 25:19. Și aceasta, în ciuda faptului că aproape jumătate din punctele câștigate de ruși s-au datorat erorilor din partea gazdelor. Pe bloc, echipa noastră a câștigat chiar un punct mai mult, dar atacul a eșuat - 16 puncte au marcat polonezii și exact jumătate din echipa noastră.

În primele reprize, Biryukov a jucat fără succes, iar cei roșii albi au profitat imediat de acest lucru, venind cu ochelari. Și fără să aștepte o pauză oficială la 7: 3, Voronkov își inspiră jucătorii cu adevărurile adevărate: "Nu eșuați!" Cred că știu asta și fără instrucțiuni de coaching.

Nu, nu este nimic de înfruntat pe ruși care se îndreaptă în mod confident spre a doua victorie absolută către gazde. Statistici interesante raportate pe cursul site-ul oficial FIVB joc: procentul de echipa de eficiența de recepție a polilor 62%, echipa noastră - 33%. Aceasta este întreaga poveste. Dar nu există recepție ... Continuarea este cunoscută de toată lumea nu mai rea decât mine.

La un moment dat, polonezii și-au pierdut concentrarea, am reușit să reducem preponderența - 12:11, iar deja Antiga (se pare că pentru prima dată în două meciuri) și-a luat timpul. Toate acestea s-au întâmplat la terenul lui Biryukov - 12:12, 13:13. Polonezii de fiecare dată în atac au marcat puncte și de fiecare dată când unitatea rusă acționa clar - 14:14. La următorul atac, conducta Kurek a fost răspunsă de Sivozhelez - 15:15.

Lansarea a continuat pentru încă câteva trageri și cel puțin un joc de pauză a fost necesar pentru a avansa pentru prima dată. Și sa întâmplat după greșeala lui Andrzej Wroona. care a trimis mingea - 20:19. Dar apoi gazdele au reusit sa recupereze. Sivozhelez a executat de două ori două lovituri de atac, nu fără ajutorul mâinilor rivalelor - 19:21, ceea ce ia determinat pe francez să-și energizeze propriul. Kubiak a reușit să câștige un punct, dar șoferul din Kazan a făcut din nou "+2" cu o lovitură de mușcătură. Imediat, atacul și blocul tânărului Mateusz Bieneca au egalat situația - 22:22.

Ashchev a marcat - 22:23, blocul a reușit să atenueze greva lui Kurek, iar Mikhailov a marcat - 22:24. Polonezii au jucat atât setbola, dar rușii au câștigat încă - 24:26. La începutul liniei a trimis mingea în plasa Kubiak, iar punctul decisiv a fost obținut de Biryukov, care acoperă blocul Kurek.

Sa dovedit că nervii albi și roșii nu sunt nervuri de fier, iar un număr mai mare de erori de spectacol au devenit mărturii. Adăugat mulțumirile noastre celor doi jucători noi de pe teren, bine, iar unitatea noastră și-a confirmat viabilitatea - și a câștigat multe puncte, dar, de asemenea, a cântărit mingea înmuiată. Prin urmare, există încă un "antidot" împotriva atacului rapid polonez, astfel încât ne-am confruntat cu Kurek și compania.

Din anumite motive, rușii au condus cel de-al treilea joc de la început, iar în cantină a fost auzit un fluier. Polonezii au început să-și schimbe jucătorii obișnuiți. Prin prima interzicere a jocului 6: 8, rușii sunt înaintați. Deja au simțit că nu erau așa de periculoși, acești polonezi. Și pentru atacurile lor rapide, rușii sunt capabili să răspundă cu lovituri mai puțin rapide - depinde mult de liant. În cazul nostru, de la Kolodinsky.

Antiga, de altfel, a decis să schimbe trecătorul - a apărut campionul mondial Fabian Jizga. Între timp, 12:16 la al doilea tehnic. Dar, într-o singură aliniere, doar trei puncte ne-am pierdut, iar Voronkov a anunțat în momentul în care ne-a anunțat ceva care ne-a pronunțat puternic.

Gazdele de mai multe ori au strâns atenția rușilor, dar de fiecare dată am reușit să răspundem răspunsului cu o lovitură spectaculoasă.

La 20:23, Antiga a luat o pauză, dar Sivozhelez, după o pauză, a obținut setbola. Iar Antiga imediat pentru a doua oară a trebuit să explice jucătorilor săi că trebuie să se corecteze. Cu toate acestea, Biryukov după un joc splendid în apărarea lui Verbov a lovit un bloc triple și a pus capăt jocului imediat după reluarea meciului - 20:25. 1: 2 - rușii au preluat conducerea în meci.

Cel de-al patrulea joc a început cu schimbul de lovituri de spectacol. Polonezii au schimbat aproape jumătate compoziția, în timp ce rușii au păstrat echipa câștigătoare pe teren. 8: 5 până la prima pauză tehnică. Și curând deja și 10: 5. Sivozheleza, care a început să facă greșeli în atac (mulți care au fost săriți din cauza antrenamentului de prejudiciu), a fost înlocuit de Savin. A încercat Voronkov și un înlocuitor dublu. Sau poate că antrenorul a decis să dea o odihnă jucătorilor care au câștigat cele două seturi anterioare înainte de a cincea ediție scurtată? La urma urmei, contul a fost deja 16:11.

Nu, Kolodinsky și Mikhailov s-au întors în arenă. Dar avantajul de cinci puncte nu este doar conservat, ci și la sfârșitul setului. 25:19, 2: 2 pe seturi - și totul a fost decis în al cincilea meci.

În ea, din păcate, proprietari mai norocoși. Deși rușii se jucau foarte bine. Mai ales într-o situație dificilă, atunci când, pierzând 12: 8, au putut egaliza, apoi au jucat două meciuri, aproape că nu au reușit, dar cineva a atins accidental grilă. În cele din urmă, a greșit în atac Mikhailov - 18:16 și 3: 2 în favoarea gazdă. Dar, crede-mă, limba nu se întoarce să spună nimic vreunui popor.

Sa dovedit că nu erau atât de înfricoșătoare, acești polonezi. Și faptul că echipa gazdă a Rusiei va reveni, probabil, pe cei pierduți în Gdansk, aproape că nu mă îndoiesc.

Și totuși am greșit ... Și mulțumesc lui Dumnezeu!