7 Reguli care ajută să devină o personalitate puternică

7 Reguli care ajută să devină o personalitate puternică
1. Regulă a oglinzii. Oamenii din jurul meu sunt oglinzile mele. Ele reflectă trăsăturile personalității mele, adesea nerealizate de mine. De exemplu, dacă cineva este nepoliticos pentru mine, atunci vreau așa, îmi permite. Dacă cineva mă înșeală din nou și din nou, atunci am tendința să cred pe cineva. Deci nu este nimeni care să fie jignit.







2. Regula de alegere. Îmi dau seama că tot ce se întâmplă în viața mea este rezultatul alegerii mele. Și dacă astăzi comunic cu o persoană plictisitoare, atunci eu însumi sunt plictisitor și plictisitor. Nu există oameni răi și răi - există oameni nefericiți.

3. Regula de eroare. Sunt de acord că pot fi greșit. Nu întotdeauna opinia mea sau acțiunile pe care alte persoane ar trebui să le ia în considerare sunt corecte. Lumea reală nu este numai alb-negru, mai sunt încă gri deschis și alb întunecat. Nu sunt un IDEAL, sunt doar o persoană bună și am dreptul să fac o greșeală. Principalul lucru este să îl recunoști și să o corectezi în timp.







4. Regula de conformitate. Am exact asta, și exact atât de mult, ceea ce corespund, ceea ce merit, nu mai mult, nu mai puțin, fie că se referă la relațiile cu oamenii, munca sau banii. Dacă nu pot să iubesc o persoană la maxim, e ridicol să ceri ca această persoană să se simtă ca mine. Deci toate afirmațiile mele sunt lipsite de sens. Și în același timp, când decid să mă schimb, oamenii din jurul meu (spre bine)

5. Regula de dependență. Nimeni nu îmi datorează nimic. Sunt capabil și pot să-i ajut pe ceilalți în mod dezinteresat. Și e distractiv pentru mine. Pentru a deveni bun, trebuie să devii puternic. Pentru a deveni puternic, trebuie să credem că pot face orice. Și cred! Dar este necesar și capabil să spună "NU!"

6. Regula prezenței. Locuiesc aici și acum. Trecutul nu este, pentru că fiecare secundă vine în prezent. Viitorul nu este, pentru că nu este încă. Atașamentul în trecut duce la depresie, preocuparea pentru viitor dă naștere la anxietate. Atâta timp cât trăiesc prin prezent, Eu sunt REAL. Există un motiv să te bucuri.

7. Regula optimismului. În timp ce noi ne certăm viața, trece. Ochii văd, picioarele plimbă, urechile aud, inima funcționează, Sufletul se bucură. (Ar putea fi mai rău ...) Restul depinde de mine.

O persoană adevărată, în orice situație, rămâne așa, fie că este vorba de jocul mafiei, fie de viața reală, nu contează. Fiți o persoană puternică!







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: