3 Moduri de a face un tată frumos dintr-un bărbat

Soțul meu și cu mine am crescut doi copii fermecători. Mai degrabă, este corect să spun că educăm. Soțul meu se răcește într-un fel relativ la copiii noștri sau mai degrabă la fiica sa. Desigur, îl iubește și o răsplătește, dar nu știe să se comporte cu ea și cum să o intereseze.







Adevărul este că avem un fiu și o fiică. Cu fiul său, este ușor de găsit un limbaj comun, iar cu fiica lui, să spunem, nu este interesant. Soțul meu îmi spune mereu că nu știe cum să se comporte cu fetele. Prin urmare, el și-a asumat responsabilitatea de a câștiga bani pentru a oferi familiei tot ce este necesar. De asemenea, trebuie să mă ocup de copii singuri.

Pentru o lungă perioadă de timp am încercat să-l conving pe Anton să ia cel puțin o parte din educația fiicei mele. Dar totul este ineficient. Când cel mai tânăr a împlinit 2 ani, am decis, prin toate mijloacele, să-mi reeduc soțul. Dar acum nu aveam de gând să-l conving pe soțul meu, ci și pe fiica mea. Nu a vrut să asculte de tată. Era obișnuită să aibă o mamă în comandă în familie!

Acum am început să-mi las copiii singuri cu tatăl meu mai des. Am găsit motive diferite pentru care nu le-am putut lua cu mine în magazine sau să-mi întâlnesc prietenul.







Uneori chiar sa întâmplat că în ziua liberă am plecat, doar pentru a merge în jurul magazinelor într-un mod stupid. Am fost plecat acasă câteva ore! Am făcut totul pentru soțul meu să petreacă mai mult timp cu fiica lui.

Nu a fost atât de lung și am început să observ că fiica mea ascultă tatăl meu și chiar îi cere ajutor! Și nu numai că nu este frică, dar e plăcut să-și petreacă timpul cu ea! Aceasta a fost victoria mea!

Copiii noștri au început să perceapă pe Papa ca căpitan al navei. El este responsabil! Toți coordonați doar cu el! Și din nou mi-a plăcut soțul. Ne-a strâns vineri seara la masă și ne-a exprimat planurile pentru weekend. În mod clar, într-un fel de comandant! Copiii au strigat la unison: "Noi ascultăm!". Totul era sub forma unui joc, distractiv și amuzant! Și am văzut cum se trezește dragostea reciprocă. Eram foarte încântat!

Încet, pentru ca copiii să nu vadă, mi-am răsplătit soțul pentru schimbarea atitudinii față de fiica mea. I-am dat niște suveniruri drăguțe. Câteodată și-a lăsat copiii cu mama ei și a aranjat o seară romantică.

Dar cel mai plăcut lucru pentru mine a fost revelația lui. Favoritul meu a spus că principala recompensă pentru el este să simtă că copiii lui îl iubesc, că sunt pregătiți toată noaptea pentru a-și asculta poveștile, pentru a merge pe spate, pentru a construi turnuri și castele împreună.

Și știi cine citește acum un basm pentru noapte și împachetează o pătură de copii preferați? Așa e, e cel mai bun tată din lume!

Și cum soțul tău îi tratează pe copii? Cum v-ați conectat tatăl și copiii?







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: