13 Soiuri de sahajiya, sahajiyah

Jata-Gosani - caste gosvami, descendenți ai sângelui din încarnările zeilor. Multe temple faimoase și locuri sfinte asociate cu distracțiile lui Lord Caitanya rămân sub controlul jata-gosani. Până la începutul acestui secol, ei au păstrat numeroase Vaishnavas din castelele inferioare, cu un cuplu mortal de sclavie ideologică.







Gauranga-nagari a pus lordul Caitanya în poziția lui Dumnezeu și el însuși ca devotați, ceea ce pare a fi greșit, având în vedere că starea lui de bază era durerea separării de Krsna. Ie ei nu înțeleg că doar prin închinarea lui Krsna trebuie să-l închinăm, precum și pe orice devotat. Nagari înseamnă bucurii. Ei cred că Gauranga poate să-și atragă slujirea. Și în același timp, el sa manifestat uneori și ca un devotat care se bucura de Krishna. Actualii guru preferă să accepte mai multă închinare decât să urmeze elementele de bază ale vieții lui Sri Caitanya. Și adepții lor se comportă adesea ca guru-nagari, deși critică gauranga-nagari.

Sakhi-beks - bărbații din saris imită public dansul de rasa-lila. Bhaktivinoda Thakura a condamnat această acțiune și, în același timp, în Dzhagannath Puri dansează în mod oficial înainte ca zeitățile băieților îmbrăcați în sari, în loc de fete, să fie întâmpinate. La început, ei au dansat în procesiunea Ratha-yatra, pentru că fetele erau considerate pur și simplu impure în ierarhia hindusă. Apoi, aceste dansuri au fost introduse în templu. Toate acestea au fost, de asemenea, în timpul lui Caitanya Mahaprabhu, care însuși sa îmbracat odată în sari în piesă. El și-a imaginat că este un gopi, deși nu a arătat-o ​​în public.

Chudadhari este o persoană din aceeași companie, de obicei, dar îmbrăcată în hainele lui Krișna, dansând cu gopii. Unii oameni sunt bucuroși să joace acest rol pentru divertismentul publicului. Este, de asemenea, posibil să vedem acest lucru în mod natural în orice joc despre temele conștiinței lui Krishna în bisericile ortodoxe. Adesea, fetele joacă Krsna, iar tinerii glumesc adesea când se îmbracă saris. În societatea modernă, acest fapt nu este un fel de interdicție și este o ipocrizie. Șansa de a fi înțeles corect depinde de circumstanțele și de gradul de obscuritate al publicului. Unii oameni simt acut orice imitație. Dacă li se spune că purtarea unui dhoti într-un mod frumos sculptat este o imitație a lui Chaitanya, atunci vor interzice acest lucru, numind secta tuturor celor care poartă dhoti, adică dhotihari.

Aul este un feminin care arată că o relație strânsă cu femeile duce la înțelepciune profundă și dragoste pentru Dumnezeu. Pe scurt, acest lucru este fascinat. Bilvamangala Thakur a fost aul, ci o prostituată cu care a venit în contact, a fost un pic adept al lui Krishna Thakur și trimis la calea devoțiunii pure, în timpul căreia i-au scos ochii, astfel încât să nu fie fascinat mai mult decât oricine. Vaishnavismul oferă o extremitate mult mai strictă împotriva aula, un jurământ de auto-control. Este ca o idee creștină să-și răstoarne ochii dacă seduce.

Sain sau Sidhi - un călugări rătăcitori care încă nu aderă la o cale strictă, abandonarea toate semnele trecătoare. Prin urmare, ele pot apărea adesea într-un loc aglomerat, fără haine. În același timp, Sukadeva Goswami, Rsabhadeva si alte devotati mari de multe ori atât de ei înșiși și de plumb. Ei erau niște proști care nu aveau grijă de bunul simț și au neglijat normele și regulile acceptate. Saina poate face în mod deschis distractiv de îngustime de oameni de știință, prezicatori dogmaticii și scolasticii, îndreptându-i spre spiritual orbire si tunel viziunea lor, în ciuda cunoștințelor lor diversă de cărți. Acest comportament nu ar trebui să fie numit neglijent sau egoist, dimpotrivă, este similar cu Prometeu, care a adus foc la oameni trăiesc. De exemplu, Hristos. E chiar de comportamentul lor și viața lor neglijate convențiile de religie ale vremii, dar întruchipează cel mai înalt adevăr spiritual. Foarte adesea, astfel de oameni sunt neglijați din cauza religiei.







Darbesh - un termen sufit care vine din darul persan (ușa) și bhitan (întrebați), valoarea „celui care cere de la ușă la ușă.“ Ele au fost, de asemenea, incluse în lista Sahajirs. Ei au câștigat pur și simplu viața lor prin vigilență sfântă. În același timp, este o ortodoxie sannyasi și sunt obligați să trăiască prin cerșit din ușă în ușă și Bhaktisiddhanta Saraswati plâns că este dificil să reziste concurenței și, prin urmare, a anunțat dat seama printre milioanele de sannyasi săraci că este necesar să se constate că între ei nu există nici un devot adevărat.

Cuvântul ned înseamnă un om cu capul ras. Nedi atrage atenția asupra femeii din piele. Vaishnavismul a transformat budiștii, păstrându-și tradițiile, bărbierindu-și capetele și femeile. Unii dintre ei încearcă să arate cât de rău posibil, pentru a nu fi distrasi de practica lor și, în același timp, să practice sahajayana între ei. Monahismul oricărei învățături ortodoxe conduce, mai devreme sau mai târziu, la această respingere, când călugării, păstrându-i în exterior toate dotările, trăiesc în secret cu femei care sunt printre ele pe picior de egalitate. Prin urmare, Prabhupada a fost condamnat pentru a permite femeilor sale să trăiască în ashramele lor. Îi amintea de Ned Nedi.

Hare Krsna.
Acceptă-mi îndoielile.

„Luați, de exemplu, lucrările Bhaktivedanta, fondatorul Societății pentru Krishna Conștiința în Occident, este dificil să nu se observe pofta lui de măreție, în special în traducerile trucare eliberand pozitia sa de divin și mai important decât Dumnezeu însuși.“

Nu este total de acord Bhaktivedanta Swami Prabhupada a vorbit mereu și a învățat că este slujitor al slujitorului slujitorului. N-am observat nici o sete de măreție. Falsificarea traducerilor?
Ce este?
ay.ay.ay. Vaisnava aparatha în legătură cu o astfel de persoană sfântă vă poate aduce în fundul vieții. Aveți grijă atunci când scrieți astfel de articole.
Chiar dacă nu sunteți membru al Societății de conștiință Krișna, aveți cel puțin respect pentru cât de mult acest sfânt a făcut pentru lumea occidentală.
Ce fel de dragoste pentru un Krișna poate fi atunci când nu înțelegeți astfel de lucruri?

Iartă-mă dacă te-am jignit după postul meu.
Îmi cer scuze dacă te deranjează asta.
Nu am putut ignora acest fapt.

Și în detrimentul aparadha, este plin de tine ... Nu te amestec cu tine să slujești lui Krișna. Îi împiedic doar lui Prabhupada și lui să accepte serviciul de devotați în locul lui Krishna ... Și Bhagavatam este plin de astfel de exemple. Shiva pedepsind Daksha, Kumaras, care nu au ascultat de Brahma, Prahlad a refuzat să se închine lui Hiranyakasipu, Bali a respins guru-ul, ceea ce a devenit un obstacol în calea serviciului spontan lui Krishna.

Sunt aproximativ 20 de ani studiind mișcarea și susținută de timid swamis performanță Purnacandra în evaluarea deficiențelor sale, cartea obstacole ascunse, spune exact ceea ce are nevoie sufletul meu și sufletele celor devotati care îndoiți sub el de management Vaishnavism în latitudinile noastre.

Nu am găsit altceva decât o critică. Dacă nu critic, critica mine sunt acesti devotati, cu aceleași expresii și să nu-l iau în afară Vaishnava aparadha. Deci bash-ul pe bas ... Dialogul normal nu există. Am pe mișcarea blestemă numai pentru serviciul lor sincer la zei, bhajanurilor, creativitate, servicii pentru adepții și guru ... Vreau să trăiesc până la așteptările și pentru a arăta ceea ce sunt, dacă ai încorporarea de fapt cult suporterii guru și nu doar ignora-l de dragul lui Krishna.

Nu credeți că sunt un laic. Sunt bine pregătit în filosofie și practică și pot distruge credințele în guru în jetoane. Dar simțind compasiune pentru fanaticii insuportabili ai cultului guruilor, fac asta până la o treime din puterea. Acesta este doar un blog abreviat la suprafață. Pentru adepții mei, deschid versiunea completă a articolelor și cred că am eliminat complet codificarea lui Prabhupada și ameliorat pe adepții speriat ai opresiunii sale morale.

Acest iskikonovsky rabble este cel mai bine ținut în respect de dovezi compromițătoare. Doar atunci ei pot respecta serviciul tău devoțional. În caz contrar, ei chiar vor să vă priveze libertatea de exprimare a conștiinței Krsna. De când am început să mă apăr, atacurile asupra practicii mele spirituale au devenit mai puțin. Nimeni nu vrea să intre în ea.

Tot ce am nevoie este să-i vestesc atât de calm pe Krsna, să se închine dumnezeilor și adepților buni. Având în vedere acest lucru este meu sahajiya dorinta, nepredannostyu, moralistii a fugit ... În cazul în care nu sunt îndeplinite Vatsalya, să obțineți cursa Raudra. Prin interzicerea raselor directe de serviciu, acestea se întâlnesc de obicei indirect. Așa cum a spus Poornachandra Swami: „Liderii mișcării se dat naștere celor care au rupt departe de ei și vie ...“ spumare pe ei înșiși și idolul lor divinizată Prabhupada ...







Trimiteți-le prietenilor: