10 Motive care vă blochează fluxul de numerar

Primul motiv este teama. Frica care apare atunci când vă gândiți la bani sau când vă țineți în mâini. Temerile sunt diferite - cum ar fi teama de a pierde bani, teama de a rămâne fără bani, teama că ultimii bani vor dispărea, teama de a se îndrepta greșit, ceva greșit de făcut și teama de a avea bani în exces față de zona obișnuită de confort.







Frica se poate manifesta ca o stupoare, o neînțelegere a ceea ce trebuie făcută, cum ar fi panica, ca evitarea responsabilității sau luarea deciziilor cu privire la bani, ignorarea a ceea ce să facă cu banii. Frica nu vă permite să dispuneți în mod concret de bani, să luați decizii financiare corecte, blochează adesea primirea de bani.

O soluție posibilă. Uită-te în ochii fricii. Nu fugi, dar recunoașteți, față în față, trăiți și găsiți calea eliberării.

Al doilea este programele generice și familiale care limitează atitudinile și credințele.

Programele pot fi diferite. De exemplu, banii devine prin munca grea, o mulțime de bani nu se întâmplă, indiferent de cât de mult de lucru, banii nu vor mai, nu în fericire bani, bani - este rău, și nu prinde pește din iaz, o mulțime de bani prin muncă cinstită nu câștiga cu ușurință, este mai bine să fii sărac , dar sincer, noi (poporul nostru) am fost mereu cinstiți ...

O soluție posibilă. Pentru a descoperi, a recunoaște "da, fac asta". Da, eu trăiesc în conformitate cu acest program „, ea a apărut în vremuri dificile, recunosc că, ea a adus astfel și astfel de daruri în viața mea, a învățat-o, dar acum este un moment nou, un timp pentru a trăi într-un mod diferit, așa că am de gând a scăpa de ea (este posibil să se lucreze la tehnicile cunoscute pentru tine, în cazul în care este generic, apoi se încline în fața familiei și cere binecuvântarea de a trăi într-un mod diferit) și să învețe să facă lucrurile în mod diferit.

Pentru a le găsi, puteți utiliza metoda de asociere. când scrieți tot ce vă vine în minte atunci când vă gândiți la bani, până când mintea se preda și spune suficient. Când citiți din nou lista, veți observa cu claritate elementele și cuvintele repetate pe care le lipiți din interior - acesta este semnul programului care este stocat în subconștient.

De asemenea, puteți utiliza această metodă:

Imaginați-vă o oglindă și în oglindă vedeți bani (pe cont propriu, în general bani), ce simți și ce simți în corp? Atunci întreabă-te, de ce mă simt în felul ăsta? De ce simt asta? Ce simt și / sau sentimentul vrea să-mi transmită?

Material și spiritual.

În al treilea rând: Luarea de practici spirituale, dezvăluirea potențialului tău spiritual.

Mulți oameni văd că odată ce începeți să vă apropiați de potențialul dvs. spiritual, manifestați-o în viață, banii dispăruți, adesea se întâmplă ca un flux să fie blocat și totul, banii și urmele au răcit.

Adesea, acest lucru se întâmplă din cauza credințelor și experiențelor învățate din incarnarile anterioare că banii - l nonspiritual, bani și spiritualitatea sunt incompatibile, de dragul spiritualității este necesar să se renunțe la bani, în cazul în care nu există bani, nu există nici o spiritualitate, trebuie să alegem - spiritual sau material ... Dar avem nevoie de Ce fac?

Soluție posibilă: Se realizează căutarea unor modalități de combinare a banilor (materialului) și a spiritului în viața cuiva. Revedeți înțelegerea lor despre spiritualitate, dezvoltare spirituală, creștere spirituală și maturitate spirituală.

Deci, pentru mine, am dat seama că miezul meu spiritual interior, pe care am, de asemenea, o natură spirituală, indiferent de ceea ce fac eu, ce fel de muncă fac, primesc eu banii, fie angajat în sex, mă simt emoții negative, spirituală mea natura nu dispare, ea era înăuntru, așa este. Ceea ce ea are în mine, indiferent dacă am practica sau nu, dacă eu trăiesc drept sau nu, și de a face alte cojii. Singurul lucru este să-mi permit să-l primesc și să-l studiez în timp ce trăiesc în lumea materială? Dar nu contrazice nici bani, nici relații, nici frumusețe și sexualitatea și plăcerea de viață, și nici nu este o operație destul de normal, așa cum nu ar vrea să-l creadă.

Amintiți-vă, de asemenea, că femeia care "țese" materie timp de 9 luni, este cea care este sol fertil în care semințele pot fi plantate și că nu trebuie să renunțăm la natura sa materială.

În al patrulea rând: promisiuni și promisiuni

Nu mulți oameni acordă atenție acestui lucru, dar acest lucru nu înseamnă că acest lucru nu există și nu afectează viața.

Acesta poate fi la fel de inocente cereri pentru copii - Doamne, lasă-mama mea va fi bine, sau lăsați bunica trăiește, iar eu voi fi bun și niciodată, niciodată nu va cere nimic, nu voi lua bani. Poate fi un jurământ - niciodată nu va face acest lucru nu mai este, nu va lua bani niciodată nu ... poate fi destul de jurământ conștient că se întind de la o viață - jurământ de viață modestă, renunță la toate lucrurile lumești pentru a sluji pe Dumnezeu și pe alții.

De exemplu, promisiunea mea nu a fost niciodată să împrumut bani de la oameni. Văzând cât de umilitor a fost, am făcut o decizie-promisiune pentru mine (care este de fapt un jurământ intern) că nu voi lua niciodată bani de la oameni, mă voi descurca. Și această promisiune interioară a determinat mult în relațiile mele atât cu bărbații, cât și cu cei dragi.







Soluție posibilă: Exprimați intenția de a scăpa de jurăminte, jurăminte, promisiuni legate de bani (și de spiritualitate, de exemplu) și împiedicați prosperitatea.

În al cincilea rând: o acumulare excesivă, dorința de a da jos o "zi ploioasă".

În general, aceasta este o dorință normală umană și este normal să se obțină economii pentru cheltuieli sau situații neprevăzute. Asta face parte din viața noastră. Și probabil datoria fiecărei persoane de a crea pentru ei înșiși un fel de fond de rezervă, poate niște economii de pensii viitoare sau pur și simplu o factură pentru cheltuieli neprevăzute.

Denaturarea apare atunci când acest lucru prea ar dori, atunci când doriți să amâne orice bănuț, atunci când speriat să-și petreacă acum, dintr-o dată nu va fi mâine, ce se întâmplă dacă se va întâmpla mâine ceva ... Și dacă mâine va fi bine sau chiar mai bine decât în ​​prezent? Dacă mă descurc? Și dintr-o dată vor exista noi oportunități? Dacă pot câștiga mai mult decât acum?

O soluție posibilă. Fa o decizie în cunoștință de cauză, cât de mult vreau și pot salva? Vreau să creez un fond de rezervă, un fel de "airbag"? Dacă da, cum pot face asta?

Conștiința de sărăcie

A șasea: conștiința sărăciei, alimentat de limite interne, un sentiment de nesiguranță, dorința de a obține ceva pentru nimic, sau dorința de a da un motiv (pentru a salva, pentru a ajuta, pentru a produce freeloaders), nevoia de economii, nu permiteti sa fie mai stabilească pentru un mic, regret că pentru mine, pentru a nega satisfacerea nevoilor etc.

De exemplu, mi-am dat seama că în interiorul meu mă concentrez pe lipsuri. Se pare că eu cred în abundență, și cred în ea, nici măcar ce să creadă, și eu o văd peste tot, dar mi se pare că nu este pentru mine, este pentru altcineva, și să accepte că poate a fi în viața mea - a fost dincolo de puterea mea.

Am crezut în restrângere și m-am gândit că, dacă voi obține mai mult (voi lăsa să fie), atunci cineva va primi mai puțin, ca și cum voi obține mai mult în detrimentul altora, muscând de pe placinta lor și îmbogățindu-se astfel în detrimentul altora.

Ie Am avut un gând din vremea economiei că resursele sunt limitate, că există o plăcintă mare și că toată lumea vrea să muște cât mai mult posibil din ea. Și mi se părea întotdeauna că dacă am mai multă bătaie, atunci ceilalți nu o vor primi, că îi voi lua de la ei și voi fi fericit în detrimentul altora. Prin urmare, nu am vrut să iau bani de la alții, nu am vrut să mă îmbogățesc pe alții.

Și aceasta este de fapt o iluzie - în univers există doar abundență și totul în abundență și că eu fac servicii și în schimb merit de remunerație etc.

O soluție posibilă. Înțelegerea legilor banilor (legile mișcării banilor), înțelegerea legii schimbului echitabil, a legilor abundenței, cultivarea conștiinței prosperității, permițându-se să aibă și să accepte mai mult, permițându-se să-și satisfacă nevoile,

Acesta poate fi un dezechilibru al vieții, de exemplu, una dintre sfere este preferată, celelalte sunt uitate, lipsesc atenția. Dezechilibru de acceptare și de impact. Sau dezechilibrul dintre tine și ceilalți oameni - de exemplu, mai întâi faci pentru alții și apoi pentru tine, îi dai altora, deși aș vrea să-mi imaginez.

Prezența dezechilibrului este foarte dăunătoare pentru finanțare. Mai precis, ei pot acționa ca un indicator al faptului că în viața ta există un dezechilibru, și atrag atenția în mod specific acele zone în care trebuie să ajungă la echilibru. Legea echilibrului spune că totul tinde spre echilibru. Și, prin urmare, dacă există vreun spațiu undeva, atunci trebuie să fie umplut.

Posibila soluție: să privesc și unde în viața mea nu există un echilibru? Poate că acord prea multă atenție familiei și mie? Poate dau multe și accept puțin? Poate nu-mi cer nimic pentru mine? Poate că o anumită sferă din viața mea este uitată sau complet absentă?

Al optulea: schimbarea banilor pentru o funcție neobișnuită.

De exemplu, nevoia de stabilitate, securitate, necesitatea de a crește stima de sine în detrimentul banilor, necesitatea de a dovedi că merit ceva. Vor fi bani, voi trăi sau îmi voi permite să trăiesc. Va fi o anumită sumă în cont, mă voi simți bine, în siguranță.

Este clar că în acest caz nu avem nevoie de banii în sine, dar trebuie să satisfacem o nevoie și ne pare că banii o pot da. Este așa?

O soluție posibilă. Realizează asta pentru banii tăi? Care este rolul și scopul? Chiar mă refer la bani și nu la altceva? De ce am nevoie de bani? Să trateze rănile legate de stima de sine, de relațiile cu alte persoane etc.

Al nouălea: stima de sine scăzută, lipsa de valoare în sine, valoarea muncii și timpului, energia și competența într-o anumită problemă / sferă.

Aici numele vorbește de la sine. Da, adesea în cultura noastră nu există nici o înțelegere a valorii muncii, valoarea recuperării după ea. Înțelegând că numai o persoană sănătoasă poate lua decizii adecvate și își poate face bine treaba. Și înțelegând pur și simplu că o persoană este cea mai mare valoare. Apoi trebuie să învățăm să ne prețuim și să ne exprimăm valoarea în lume.

O soluție posibilă. Să-mi dau seama ce este valoarea mea. Vedeți punctele forte și cum le pot implementa. Înțelegeți că munca și timpul meu sunt valoroase și ar trebui să fie compensate - fie. Purtați-vă (gândiți-vă și simțiți-vă) ca o persoană demnă de prosperitate, bani, abundență pozitivă.

Al zecelea: Analfabetismul financiar.

Nimeni nu ne-a învățat cum să gestionăm banii, nu am învățat abilitățile de bază. Mulți își imaginează prost că, în afară de bani, există o mulțime de instrumente financiare, care, de fapt, servesc și ca bani. Aceasta nu este doar o obligațiune, ci tranzacții valutare, depozite de aur, fonduri de asigurări și fonduri de pensii. Dar mulți au aflat ferm că banii sunt de lucru, de muncă și de muncă.

Chiar și în țara noastră a dezvoltat o instituțiile și structurile financiare regim neîncredere, guvernul, pentru că are o experiență amară (amintiți-vă de economii depreciate bunica în Banca de Economii), iar noi auzim aproape în fiecare lună, deoarece băncile sunt selectate licențele și oamenii nu plătesc ceva atunci vedem cum se depreciază banii în fața ochilor noștri și este imposibil să cumperi ceva pe ele (deja pentru a treia oară în numai 14 ani). Toate acestea conduc la neîncrederea în bani și la reticența de a învăța să interacționăm cu ele într-un mod diferit.

La urma urmei, se dovedește că există instituții financiare internaționale și instrumente financiare care vă permit să obțineți venituri. De asemenea, există întotdeauna și oportunități suplimentare de a genera venit, chiar și în momente de criză, principalul lucru fiind acela de a evalua în mod adecvat capacitățile și punctele forte ale acestora.

Soluție posibilă: implicați în educația financiară.

Desigur, acestea nu sunt toate motive posibile, unele dintre ele pot să nu fie relevante pentru dvs. Prin urmare ...

Vă propun să prescrieți ce blochează fluxul de numerar și, dimpotrivă, soluția - ce pot face pentru a rezolva acest lucru?







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: