Regulamentele de Sport khl 2018-2019 - Capitolul 5

1. În urma etapei I, opt echipe din fiecare Conferință sunt eligibile să participe la a doua etapă a campionatului (o serie de meciuri playoff).

2. La fiecare Conferință, primele două numere de "însămânțare" se acordă echipelor care au ocupat primele locuri în diviziile lor, în ordinea descrescătoare a rezultatelor sportive după rezultatele primei etape a campionatului.

3. În fiecare Conferință, numerele de "însămânțare" din a treia la cea de-a opta echipă sunt date în ordinea descrescătoare a rezultatelor sportive, în funcție de rezultatele primei etape a campionatului, indiferent de divizia în care au jucat.

1. În fiecare Conferință, perechile pentru fiecare etapă a jocurilor sunt formate conform principiului: numărul cel mai mare de "însămânțare" se joacă cu cel mai mic număr de "însămânțări", cel de-al doilea cu penultimul număr și așa mai departe.

2. Avantajul site-ului lor în toate etapele tragerii este obținut de echipe cu un număr mai mare de însămânțări.

1. Meciurile deținute în a doua etapă a campionatului (play-off) se desfășoară după cum urmează:

1.1. În fiecare serie de concursuri de meciuri de 1/4 finale, 1/2 finale și finale sunt ținute la patru victorii, numărul maxim de meciuri este de șapte. Primele două meciuri și, dacă este necesar, al cincilea și al șaptelea meci sunt organizate în câmpurile Cluburilor care au un număr mai mare de însămânțare în pereche. Câștigătorul este echipa care a câștigat în patru jocuri ale seriei. Echipa care a pierdut în seria de patru meciuri, își încheie participarea la Campionat;

1.2. În finala Campionatului, se întâlnesc câștigătorii finalei conferințelor. O serie de meciuri din finala Campionatului sunt ținute la patru victorii, numărul maxim de meciuri fiind de șapte. Primele două meciuri și, dacă este necesar, al cincilea și al șaptelea meci sunt organizate pe terenul Clubului, care are un număr mai mare de însămânțare în pereche. Câștigătorul este echipa care a câștigat în patru jocuri ale seriei. Notă. În cazul în care în finala Cupei Gagarin există echipe care au același număr de însămânțare în cadrul conferințelor lor, echipa care ocupă locul superior în tabela generală a campionatului cu privire la rezultatele primei etape primește avantajul site-ului său.

1. În urma rezultatelor celei de-a doua etape, se determină următoarele: Echipa câștigătoare a Campionatului, precum și echipele de la masa finală a Campionatului de la a doua până la cea de-a 16-a ediție.

2. Echipa care a câștigat finala Campionatului devine Campionul Ligii Hocheiului Continental și proprietarul Cupei Gagarin.

3. Echipa, admisă în seria de meciuri a finalei, ocupă locul al doilea în masa finală a campionatului.

4. Locul al treilea în campionat este ocupat de una dintre cele două echipe care au pierdut în finala conferințelor, care au ocupat locul mai înalt în tabela generală după rezultatele primei etape a campionatului.

5. Locul 4 în campionat este ocupat de una dintre cele două echipe care au pierdut în finala conferințelor, care au luat locul inferior în tabela generală, în urma rezultatelor primei etape a campionatului.

6. Distribuția locurilor de la cea de-a cincea la cea de-a opta în campionat se efectuează în rândul echipelor care au pierdut în seria celor 1/2 finale ale conferințelor, ținând seama de locurile ocupate de aceste echipe după rezultatele primei etape a campionatului. În același timp, se acordă un loc mai înalt echipei care a ocupat locul mai înalt în tabela generală după rezultatele primei etape a campionatului.

7. Distribuția locurilor din clasa a IX-a la Campionat se desfășoară între echipele care au pierdut în finala 1/4 a Conferințelor, ținând cont de locurile ocupate de către aceste echipe după rezultatele primei etape a campionatului. În același timp, un loc mai înalt este acordat echipei care a ocupat locul mai înalt în tabela generală după rezultatele primei etape a campionatului.

8. Locurile din tabela finală a campionatului începând cu data de 17 sunt distribuite între echipele care nu participă la a doua etapă, în funcție de poziția acestor echipe în tabela generală după rezultatele primei etape a campionatului.

1. În cazurile în care, în conformitate cu prevederile prezentului regulament, rezultatul unui meci separat al etapei a doua a campionatului trebuie anulat cu compensarea simultană a uneia dintre echipele de înfrângere tehnică, se aplică următoarele cerințe:

1.1. Dacă meciul a fost terminat și echipa, care ar trebui considerată o înfrângere tehnică, a pierdut - rezultatul meciului rămâne același;

1.2. Dacă meciul nu a fost finalizat sau a fost finalizat, dar echipa care va fi luată în considerare pentru o înfrângere tehnică a câștigat - rezultatul meciului este anulat, echipa respectivă este considerată o pierdere tehnică (-. +). O victorie tehnică (+. -) este luată în considerare pentru echipa adversă.

1.3. Statistici individuale Jucătorii de hochei pentru acest meci se păstrează.

1. Rezultatele finale ale Campionatului vor fi desemnate de către Departamentul Concurenței cel târziu în ziua următoare încheierii finale a finalei Campionatului și aprobate de Vicepreședintele Operațiunilor de Hochei KHL.

2. Rezultatele Campionatului sunt întocmite sub forma mesei finale oficiale a Campionatului, aduse în atenția tuturor Cluburilor KHL și publicate pe site-ul oficial al KHL.