8 Întrebări despre principalele

8 Întrebări despre principalele
Răspundem celor mai problematice probleme ridicate de Jocurile Olimpice de la Rio.

1. A reușit Brazilia să organizeze și să organizeze Jocurile Olimpice?

Konstantin LOBANDIEVSKY. Virusul lui Zeka nu a fost atât de groaznic ca el a fost malign. Dar lipsa de cazare a obiectelor, apa murdară, problemele cu alimentele, prezența scăzută și doar siguranța relativă - toate aceste neajunsuri au apărut în totalitate. Fluierul este principalul simbol al Jocurilor Olimpice pentru mine. Mai corect, o bătaie. Mass-media occidentală a luat prima dată fericită înăbușirea tribului împotriva înotătorilor ruși, la început mai degrabă timizi. Spune, iată Bach și IOC - Vox Populi. Dar apoi și-au dat seama că au deschis cutia lui Pandora. Cu strigătele "Zeka! Zika!" Rio huiduit echipa portarul american Hope Solo, care în ajunul Jocurilor a fost împărțit de frica de un virus, huiduit shestovikov francez Renaud Lavillenie, încercând să bat jucători fluier în volei atunci când se aplică ...







Dar jocurile au început - și acest val a scăzut. În prim plan au venit concursuri care au început la timp (cu excepția câtorva schimbări la vâscari din cauza vremii) și au fost transferate pe terenuri, canale și locuri decente. Virusul Zeka nu a omorât pe nimeni, iar apa verde din piscină (problema a fost rezolvată rapid) a fost percepută ca o curiozitate, nu un verdict.

8 Întrebări despre principalele


2. Cât timp au devenit Statele Unite forța dominantă în cadrul Jocurilor?

KL Americanii au fost întotdeauna printre liderii clasamentului medaliei, cel mai rău rezultat (de mulți ani) (36 de aur) a fost la Jocurile Olimpice de la Beijing. Apoi, pentru prima dată de la prăbușirea Uniunii Sovietice pe acest indicator, cineva a reușit să avanseze în fața Statelor Unite. Și, desigur, a fost făcută de China, care sa desemnat ca a doua superputere sportivă. Dar în Rio a fost rândul să eșueze (bineînțeles, judecând după scorul din Hamburg), China deja. Dar nu aș face concluzii amănunțite și spun că chinezii nu vor putea să concureze cu americanii din Tokyo.

Rezultatul curent al cursei medaliei are un număr de factori. În primul rând, poziția geografică. Americanii au concurat într-o fus orar convenabil - acesta este un avantaj solid. Formatul competiției în fotografiere sa schimbat, unde chinezii din mai multe discipline au câștigat calificarea, dar nu au putut face față nervilor în finală. Rezistența a negat reprezentanți ai Regatului Mijlociu în competiții în gimnastică, în trampolining, Tao Lei a făcut o greșeală brută după performanța Goncharovului nostru, halterofilii nu au putut lua prima greutate. Vorbesc despre specii în care chinezii erau considerați favoriți, dar nu au respectat așteptările lor. Dacă totalizați totul, puteți recruta o duzină de medalii de aur pierdute. Astfel, vedem că chinezii nu sunt roboți, iar în momentele critice sunt îngrijorați nu mai puțin, și uneori mai mult decât alții.

În plus, raportul dintre țările estice a sportului o chiar mai mult decât europenii, și mai ales americanii care sunt obsedati de succes și sunt gata pentru a atrage sportivi din alte țări sau să calce în picioare în rival noroi, așa cum a făcut Lily Rege în raport cu Efimova. Victorie cu orice preț pentru chinezi a fost necesară la Beijing, cineva în inerție cu aceeași siguranță care a jucat la Londra. Ne amintim un cântăreț care a cerut iertare din țară pentru a lua argint. Apoi într-adevăr a existat un sentiment că doar primele locuri sunt interesante pentru Regatul Mijlociu. Medaliștii de argint au umblat sumbru și nemulțumiți. În Rio, spiritul era complet diferit. Fără a rupe. Ne amintim cum chinezii l-au felicitat pe Vladislav Goncharov. Și asta era tipic pentru ei în Rio.

AF Acest "memorial" chinez este confuz. Ca și cum China și-a schimbat prioritățile și a fost cea mai importantă din cadrul Jocurilor, a încetat să mai fie important pentru el. Pentru Rusia, acest lucru este important, dar cei care sunt cei mai importanți pentru aceasta - Ministerul Sportului, și interfera cu dezvoltarea sportului în țară cel mai mult. Acesta este un cerc vicios. În SUA nu există deloc Ministerul Transporturilor și oamenii trăiesc cumva. Vecinii noștri din est sunt deja a doua olimpiadă la rând - a patra în clasamentul medaliilor, deși anterior a ocupat cu siguranță încrederea în poziția a treia. Cu o astfel de dinamică, americanii nu sunt concurenți.

3. Ce trebuie să faceți cu dopajul și cum să faceți acest lucru?

AF Nu știu dacă merită să fie dopat, dar luptându-l așa cum sa procedat acum, cu siguranță nu este o opțiune. Permiteți oamenilor cu aripioare să concureze în piscină, iar halterele cu cricuri în loc de brațe și picioare să iasă pe platformă. Dar noi, publicul, vom cunoaște regulile jocului. Și nu trebuie să întrebi: medalia a câștigat - pentru totdeauna, sau timp de patru ani, cu detronarea ulterioară. Campionii olimpici la o asemenea rată vor cunoaște în curând numai cărțile de referință rescrise. Mi se pare că dopajul e rău. Dar WADA, în forma sa actuală, este și mai rău. Comercializarea scandalilor de dopaj pentru propria lor prosperitate. Obiectivele sale sunt mult mai înnebunite decât obiectivele celor care se dopă în sine pentru a trece și a alerga mai repede.

KL O întrebare dificilă care nu are o soluție simplă. Legalizarea dopajului nu este o opțiune. Acest lucru a fost deja spus de mai multe ori, și am trecut-o în anii 80. Sau îți place să te uiți la piedestalul de sex feminin în cursa de 800 de metri cu Caster Semeni la cap? Dacă dopajul este legalizat, atunci majoritatea speciilor feminine vor avea aceeași imagine. Și băieții vor cădea mort în timpul competiției. În general, chiar și rezultatele arată că lupta împotriva dopajului în ultimii ani este mult mai probabil să fie eficientă decât nu. Înregistrările sunt bate mult mai rar - aceasta este cea mai vie ilustrație. Dar paradoxul: cu cât e mai eficient lupta împotriva dopajului, cu atât mai multe scandaluri. Trăim în cea mai pură eră din istoria sportului postbelic. Dar, în ochii omului din stradă, dimpotrivă, este perceput ca fiind scandalos. Și există un motiv pentru abuz: în această apă tulbure puteți prinde o mulțime de pești.

Pentru unul și același drog cineva mestecă, cineva este descalificat timp de două luni, altul - timp de doi ani. Acest lucru nu ar trebui să fie. Istoricul interzicerii meldoniei fără o cercetare serioasă de droguri este un alt exemplu. Sunt îndoielnice folosirea tot mai mare a excepțiilor terapeutice. În echipa din Marea Britanie, 20% sunt astmatici - dacă nu doriți, acest lucru duce la suspiciune. La fel ca și în cazul uimitor, este percepută vestea că schiorul norvegian Sundby a fost descalificat pe urmele unui test doping acum un an și jumătate, despre care nimic nu era cunoscut. Deși Zeppelt vorbește imediat despre rupturile rușilor. Regulile jocului trebuie să fie identice, cât mai clare și mai transparente. Mi-ar obliga chiar toate datele despre sportivi cu toate leziunile lor să se răspândească în acces liber. Nu cred că aceasta va reprezenta o încălcare mai mare a drepturilor lor decât în ​​situația în care trebuie comunicată în mod constant locația lor. În cele din urmă sunt supermeni, proprietatea omenirii. Și oamenii de știință ar trebui să aibă dreptul de a studia caracteristicile corpului. Transparența muncii WADA este ceva fără de care dopajul nu poate fi învins.







8 Întrebări despre principalele


4. Pentru Belarus, nouă medalii - mult, puțin sau doar așa?

KL Sincer, știind situația din sportul nostru, mă pregăteam pentru cel mai rău. Prin urmare, consider performanța compatrioților drept un succes necondiționat. Orice medalie este o ocazie pentru bucurie și mândrie. Practic nu am fost considerați ca fiind niște favoriți în nici o disciplină. Băieții și fetele aveau nevoie să își arate caracterul și priceperea pentru a-și apăra locul pe piedestal. Același Goncharov, s-ar fi împiedicat puțin și ar fi rămas fără o medalie. Dar el a reușit, iar aurul a fost o răsplată vrednică. Unii adversari au fost puțin mai puternici, dar acest lucru nu este un motiv pentru a arunca pietre, de exemplu, în Volodya Samsonov. În 40 de ani, el sa dat la Jocurile de Fotbal, precum și pe incomparabila Ekaterina Karsten.

Sportul nostru în planul sistemului este atât de slab încât turiștii din Rio, prin definiție, nu pot fi. Aproape toți băieții din propriile lor nuggeturi - cineva sa transformat într-un diamant, strălucirea altora este invizibilă, iar alții, vreau să cred, doar să aștepte timpul lor.

5. Ce strategie ar trebui să aleagă Belarusul: să dezvolte mai multe specii sau să acopere cea mai largă gamă posibilă?

KL În primul rând, statul trebuie să cheltuiască bani pentru sporturile de masă și să atragă copiii, să promoveze un stil de viață sănătos și dorința de a se depăși pe sine. Pe această temelie puternică sa bazat sportul sovietic. Și devine tot mai mic și mai mic în fiecare an. Specialiștii talentați părăsesc țara, antrenorii copiilor lucrează pentru bani. Aceasta este problema.

Refuzați de la orice specie - la un moment dat puteți și fără medalii să stați. Dar sprijinul trebuie diferențiat - în tipuri scumpe de împușcare, împușcare, golf, este suficient să nu deranjez entuziaștii, ci să oferi asistență de consiliere. În altele, puteți aloca granturi individuale și puteți trimite sportivi în străinătate. În cele mai masive și cu costuri reduse, cu disponibilitatea infrastructurii, oferă întregul lanț din școlile copiilor echipei naționale. Principalul lucru în sport este acela de a crea o competiție internă, pentru a atrage în fiecare atlet dorința de progres.

6. Este posibil să se ia în considerare abundența problemelor din Rio ca dovadă a crizei mișcării olimpice?

Participarea scăzută a Jocurilor în sine este o problemă pur braziliană. În Tokyo, cred că banca se va îmbunătăți în acest plan. Prin urmare, nu există o criză a mișcării olimpice din punct de vedere practic și financiar.

8 Întrebări despre principalele


7. naturalizarea generalizată - este bună sau rea?

AF La început am vrut să mă opun naturalizării, dar mi-am dat seama că, în sine, nu mă irită deloc. Mai degrabă pentru acuratețea formulării. Echipa din Belarus și echipa turcă merg la terenul de baschet. Trebuie să scriem sincer: IC "Belarus" împotriva IC "Turcia". Harding și Sanders vor confirma. Și nici o disonanță cognitivă. Harding - în general, jucătorul meu preferat de baschet în echipa noastră. În lupta în stil liber, sub orice steaguri sportivii concurau, campionatul Dagestan încă iese. Clubul sportiv al țării care a ghicit cu transferul câștigă. Doar nu te ascunde în spatele panoului de bord al echipei naționale și totul va cădea pe loc.

KL Din fericire sau din păcate, nu este nimic de făcut. Regulile CIO sunt destul de stricte și prevăd o carantină de 3 ani. Aceasta este mai mult decât perioada standard de descalificare - dar puțini opriți. Peștele caută, unde este mai adânc, omul, unde este mai bine.

Dar este important să nu transformăm această procedură într-o farsă, așa cum sa întâmplat cu gimnasta Dixon, care nu a fost niciodată în Belarus. Nici o țară respectatoare nu va face asta vreodată. Mai întâi de toate, ești o persoană și în al doilea sportiv. Și dacă dăm cetățenia, atunci pentru că oamenii vor să trăiască aici. Suntem oameni ospitalieri. Malofeev, Pudishev, Bagirov, Majidov - va spune cineva că nu sunt bieloruși? Țara noastră este una dintre cele mai nelocuite din lume, este o practică perfect normală. Dar este important să vă respectați, atunci și alții vor fi respectați.

KL Din punct de vedere tehnologic, Japonia este o țară mult mai avansată decât Brazilia. În plus, Tokyo a avut o lungă perioadă de timp, dar a găzduit Jocurile, astfel încât organizatorii își imaginează aproximativ ce îi așteaptă. Deci, în ceea ce privește pregătirea obiectelor, nu sunt prevăzute probleme mari. Țările asiatice vor încerca să se afirme cu putere și să împing Statele Unite și Europa pe locul al doilea - așa că lupta promite să fie fierbinte. Principalul lucru este că ea trebuie să rămână cinstită. Cu toate acestea, pot exista alte nuanțe pe terenul cultural. Situația politică agravantă din Asia poate provoca conflicte care implică în special delegațiile coreene și chineze. Principalele pericole sunt din nou legate de criza mișcării olimpice și de atitudinea consumatorului față de sport în general. Dar există motive pentru optimism: Tokyo ar trebui să fie mai bine decât în ​​Rio ...

AF Japonezii organizează Jocurile mai bine decât brazilienii. IOC va funcționa perfect. Statele Unite nu sunt egale în clasamentul medaliilor. China va lupta împotriva britanicilor și, probabil, va câștiga - mi se pare că va fi în principal bun pentru ei de a efectua pe teritoriul japonez. Belarusii vor colecta aproximativ aceeași sumă ca în Rio. Toată lumea va fi fericită - și Jocurile și culoarea lor. Pentru a strica olimpiadele vor fi capabile doar scandaluri noi cu eliminarea echipelor și dezvăluirile dopaj în masă cu o zi înainte. În general, dacă jocurile devin politice.

"koulmann" a scris:
În tenisul de masă - campionatul asiatic, în distanțele de maraton și de ședere - campionatul Africii de Est "


puteți adăuga o luptă în stil liber - un fel de campionat în Caucaz

"koulmann" a scris:
Dacă în clasamentul mondial în primele 50 de 30 de chinezi născut, apoi să le joace sub steagul Chinei la Jocurile Olimpice "


în principiu, sunt de acord. OI a început ca competiție pentru sportivi. Poate. trebuie să invitați prima evaluare de 10 kuni în mod individual și nu numai pe OI. dar și la Cupa Mondială. pe KM și apoi cu siguranță nu vor exista naturalizări masive. nu vor exista jocuri sub acoperire între autocare.

Ei bine, aici vine momentul adevărului pentru jurnaliștii cinstiți și obiectivi ai PB. Datorită atenției lor sporite față de Rusia, nu citim Digest, am realizat că Putin este de vină pentru toate problemele din Rusia. Fanii au fugit pe teren - Novikov sperie imediat acest lucru: "Uite, oamenii sunt buni, la care Putin a adus tara!". Și el, atât de dăunător, a făcut o gaură în perete, a deschis borcane și așa mai departe.

Așa că hai să numim practic numele care avem în Belarus este de vină pentru faptul că nu a mers la vâslașii care dispar întregul sport pe care nedeslușită avocații americani pentru echipa națională, halterofili au fost capturate pentru dopaj etc. și altele asemenea. Într-adevăr Ryzhenkov?
Noi, ca să spunem așa, vom fi cinstiți și principii, deoarece ne expunem cu regularitate altora.
Apropo, puncția noastră cu dopaj - este o neplăcere accidentală ca "cineva aici și acolo uneori ..." sau, de asemenea, un sistem de ascundere?

Numai eu sunt sigur că felii de stăpâni Kaikko, Novikov, Versotski, Vashkevich, Shchurko sunt slabi în genunchi. În momentul de față, ei vor dovedi că au intrat în puterea lor, rezultatul este decent, deci nu există probleme, nici făptuitorii. Într-un cuvânt, tradiționalul: eu, de asemenea, pot merge în Kremlin și spun că Reagan este o capră. De asemenea, în mod obișnuit, ei își vor acoperi lasitatea și incompetența profesională cu o doză de șoc de rusofobie.

Apropo, despre Putin. După cum știți, el este îndrăgit de lupte, iar rușii au adus doar 6 medalii de aur. Ne place hocheiul. Un an mai târziu, vom sărbători cea de-a 15-a aniversare a victoriei epice asupra suedezilor din Salt Lake City. De asemenea, am câștigat de multe ori, de multe ori, turneul de Crăciun.

Cine are pradă și știe că în Kenya trebuie să meargă pe un safari.

Într-un alt articol, un alt jurnalist din "Pressball" se întreabă dacă Belarusii vor merge în Kenya.

Și, de fapt, există un coronavirus mortal, o mulțime de HIV-a și o ultimă letală de holeră agresivă. Avem oameni curajoși în Pressball.

Citat:
Virusul lui Zeka nu era la fel de groaznic ca el a fost malign.
"

Citat:
Nimeni nu a bătut la fața locului virusul lui Zeka
"


Simptomele primare ale bolii nu au vii și specifice - la fața locului nimeni nu pentru a lupta, și că virusul Zika nu a fost teribil va fi posibil să vorbim de ani, astfel, după cinci ani, atunci când nici unul, eu subliniez încă o dată nici unul, participant olimpic să nu se nască un copil cu o reducere semnificativă a dimensiunii craniului și a creierului. Apoi se poate scrie cu încredere că temerile legate de acest virus s-au dovedit a fi false.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: