5 Pași pentru îmbunătățirea stimei de sine și a încrederii în sine

Fiecare dintre noi, din când în când, intră în poziția unui observator extern în raport cu el însuși. Evaluăm acțiunile, acțiunile, aspectul, statutul, sănătatea, educația și tot ceea ce modelează propria imagine internă. Din modul în care o persoană se percepe pe sine, stima sa de sine depinde de capacitatea sa de a realiza în diferite sfere ale vieții.







De ce este atât de importantă o stimă de sine obiectivă? Pentru că este baza armoniei interioare și a încrederii în sine. Nu întotdeauna, totuși, o persoană este capabilă să se evalueze în mod obiectiv. Mai des, stima de sine este subevaluata sau umflata. Astăzi vom vorbi despre stima de sine scăzută, care devine adesea o problemă reală și o frânare a dezvoltării, a creșterii carierei, a construirii relațiilor.

Când vorbim despre judecata de valoare, avem în vedere cel puțin doi - cel care evaluează și cine este evaluat. Vorbind de stima de sine, avem în vedere două părți ale personalității - evaluarea și cea care a fost evaluată. Prezența unor părți ale personalității nu înseamnă patologia sa. Patologia sau împărțirea personalității apare atunci când două sau mai multe părți ale acesteia nu sunt integrate și sunt în conflict.

5 Pași pentru îmbunătățirea stimei de sine și a încrederii în sine

Când vorbim despre stima de sine scăzută, înseamnă:

  • În primul rând, acest conflict are loc și este fundamental. Indicatorul este faptul că, în multe cazuri, stima de sine scăzută se extinde la toate sferele vieții. Un astfel de conflict creează un disconfort intern puternic și împiedică realizarea identității. Dacă nu ar fi așa, atunci acest tip de autoevaluare nu ar fi o problemă pentru persoana care a solicitat ajutor psihologic.
  • În al doilea rând, de regulă, o persoană care suferă de stima de sine scăzută se asociază mai mult cu acea parte a persoanei care este victima, adică este supusă unei judecăți de apreciere.
  • În al treilea rând, judecata de evaluare este o credință disfuncțională implantată. Transportatorul său a fost inițial un fel de figură parentală semnificativă. Atât de semnificativ încât prejudiciul primit de la el, nu a fost nimeni care să compenseze. Și această judecată evaluativă, distrugând identitatea, a dobândit forța de persuasiune, care limitează accesul individului la resurse pentru auto-realizare.

Drept urmare, a fost format un puternic program de referință extern, care de fiecare dată mă forțează să mă dau judecată altora și mă face să mă accepte și să-mi recunosc succesele și realizările numai cu aprobarea lor.

Pentru a îneca această durere, toată viața noastră caută "dragostea adevărată" - cea care va da acceptarea absolută (de bază) și permisiunea de a se iubi pe sine ca mine. Permisiunea de a vă simți și de a vă realiza este de succes, realizată, în cerere, iubită și iubitoare, sănătoasă, frumoasă.

5 Pași pentru îmbunătățirea stimei de sine și a încrederii în sine






Ce ar trebui să fac? Cum de a vă schimba percepția și de a vă îmbunătăți imaginea de sine?

Vestea bună este că cei care vă vor lua, apreciați, motivați să obțineți succesul și fericirea, puteți și trebuie să fiți în primul rând și voi! Restul va prinde ...

Care sunt resursele pentru aceasta?

  1. Dacă doriți să schimbați structura experienței dvs. subiective la nivelul percepției realității, puteți trece printr-o terapie serioasă folosind tehnici de schimbare a istoriei personale. Ca rezultat, veți începe să vă schimbați programele patologice care interferează cu dezvoltarea dvs. spre eficiență, începând cu momentul în care au început.

A doua veste bună este că putem face ceva pentru noi înșine, chiar dacă nu am avut încă timp să trecem printr-un curs de terapie personală. La urma urmei, în fiecare moment - toată viața noastră - ceea ce a fost, este și va fi. De aceea, structurându-vă conștiința și după ea comportamentul în fiecare situație, aici și acum, veți încerca să vă schimbați viitorul și chiar trecutul. În sensul că trecutul nu va mai avea influența formării asupra percepțiilor și acțiunilor dvs., ci va rămâne doar amintiri neutre din punct de vedere emoțional.

Pentru aceasta este necesar să se urmărească și să se corecteze unele trăsături ale lucrării conștiinței.

  1. În mintea unei persoane cu o stima de sine scazuta, unul dintre cei mai importanti este programul (sau strategia) evitarii. Ce înseamnă asta? Odată, în evaluările părinților noștri care ne interesau, criteriile negative au predominat: "Lăsați-l! Nu poți face asta! "," Ai aspectul greșit pentru asta "," Nu vei realiza nimic, doar creezi probleme pentru tine "etc. Conform acestor mesaje, și astăzi în acțiunile noastre ne concentrăm nu pe obținerea de rezultate concrete, ci numai pe evitarea consecințelor negative. Și, bineînțeles, în mod inconștient, ne suprimă impulsurile noastre de dezvoltare și de realizare din teama de eșec și de evaluarea negativă a altora.
  1. Faptul că frica de judecata evaluativă a celorlalți este atât de puternică indică predominanța unei alte strategii în gândire. Acesta este un program de referință extern. când în luarea unei decizii o persoană se bazează pe opinia altcuiva, fără a avea încredere în sine. Strategiile în sine nu sunt nici rele, nici bune. Ele devin o problemă atunci când echilibrul din munca lor este perturbat și numai un pol al programului începe să prevaleze.

În acest caz, este necesar să se formeze și să se consolideze un alt pol al acestui program, și anume o referință internă. Pentru a face acest lucru, trebuie să învățați să intrați în legătură cu dvs. - adesea ascultați-vă pe voi înșivă, la nevoile și dorințele dvs., încercați să le satisfaceți cât mai mult posibil.

Încredere-te! Stabiliți obiectivele - multe goluri! Să fie obiectivele diferitelor nivele. Faceți o listă cu 100 de dorințe și obiective. Nu raționalizați și nu raționați de ce este imposibil să le atingeți. Doar redirecționați energia dvs. mentală într-un flux de dorințe și realizări!

5 Pași pentru îmbunătățirea stimei de sine și a încrederii în sine

  1. Încercați să acoperiți toate nivelurile logice din mediul dvs.: "Vreau pantofi de la Valentino", comportament: "Vreau să încep să alerg în dimineața", abilități: "Vreau să învăț cum să atrag." La nivelurile de credințe și valori: "Vreau să cred că pot fi de succes și bogat", identitatea: "Vreau să devin actor" și misiunea: "Am venit în lume pentru a-mi face prezența mai bună și mai perfectă". Observați modul în care stima de sine se schimbă atunci când vă deplasați la nivele logice superioare.
  2. Creați-vă propriul "eu" - conceptul. Pentru a face acest lucru, creați-vă în imaginație un fel de bancă cu date în care vor fi imaginile tale ale unei persoane de succes realizate în dorințele sale. Această bancă constă în imagini de două perioade de timp - trecut și viitor. Amintiți-vă pe voi în trecut, și anume în momentul în care ați simțit puternic, încrezător în sine, realizat în aspirațiile voastre, posedând calitatea pe care doriți să o dezvoltați în voi înșivă. Dacă există mai multe astfel de imagini, atunci foarte bine. Dacă unul sau doi, înmulțiți mental aceste imagini, ca și când ați făcut o mulțime de copii și le plasați în diferite perioade ale vieții voastre trecute. Dacă există o problemă și nu puteți găsi această resursă în trecut - creați-o singură! Creați o imagine a dvs. în trecut, posedând calitățile de care aveți nevoie. Faceți același lucru cu viitorul. Este important ca imaginea să fie detaliată, atractivă și atrăgătoare pentru dvs.

Acordați atenție modului în care se schimbă starea emoțională și stima de sine.

Un psiholog individual HelpTalks vă va ajuta să creșteți stima de sine și să vă simțiți încrezători!







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: