5 Motive pentru a merge la Ulan-Ude

5 Motive pentru a merge la Ulan-Ude

Primul este, desigur, aerul. Ulan-Ude este renumit pentru aerul său proaspăt și pur. Mai ales se simte după orașe zgomotoase și prăfuite, unde nu există aer suficient. Este suficient să conduceți 2-3 km de oraș și veți fi intoxicați de puritatea și frumusețea acestui loc. Aș vrea să spun ceva despre Ulan-Ude, ca să spunem așa, o mică introducere. Ulan-Ude este un oraș situat în partea de sud-est a mamei noastre Rusia. Din Moscova se află aproximativ 5,5 mii km. Anterior, Ulan-Ude era o mică capitală a Republicii Buryatia, acum este un oraș care în fiecare an devine mai frumos și mai mult. Multe muzee care vă spun despre istoria acestui oraș, și pe tot templul Republicii, Ivilginski (asigurați-vă că pentru a vizita acest loc sacru.), Opera si Balet, Filarmonica, Muzeul Etnografic al Transbaikalia și mai mult. Atracții locale. care vă va ajuta să vă plimbați în viața culturală a capitalei Buryat și să alăturați celui de-al doilea motiv pentru care este necesar să vizitați acest oraș. Al treilea este bucătăria. Buryats sunt bovine inveterate, prin urmare în dieta lor predomină carne de vită, carne de cal și miel. De asemenea, carnea de porc, desigur, este prezentă, dar într-o măsură mai mică. Păsările de curte și peștele sunt o masă suplimentară pentru vasul principal. Ce merită încercat:

● buuzy (in posturile lumii) - foarte asemănătoare cu celebrele găluște, nodul de carne în testul (poate fi tocată sau carne tocată), cu o mică gaură în partea de sus, aburit;

● Shulap - fidea supa in stil Buryat cu piept de oaie si legume;

● koumiss - este considerată o băutură medicală, tk. tonifică și vindecă infecțiile gastrice, pregătește-o din lapte de mare;







● buchler - miel în bulion.

Desigur, această diversitate de bucătărie Buryat nu se termină aici. Mai sus citez felurile mele de mâncare preferate.

Al patrulea motiv este soarele. Buryatia este renumita pentru soarele ei luminos. Nu este fără motiv că se numește solare Buryatia. Aici soarele straluceste 320 de zile pe an. Și chiar înghețurile de 40 de grade nu împiedică cerul să fie strălucitor, iar soarele este strălucitor. Soarele din Buryatia este prietenos, nu te îndoi, te va încălzi cu razele sale calde.

Ei bine, și cei mai deliciosi până la ultimul. Aici, la granița regiunii Irkutsk și Republica Buryatia este cel mai adânc lac Baikal din lume. Mai întâi, lacul este unic cu originea tectonică. În plus, Baikal are mai mult de 19% din rezervele de apă dulce din lume. Și câte legende despre el. Iată un exemplu: în gri Lacul Baikal au fost 336 fii și fiica doar a râurilor Angara. Toate acestea au căzut în lac, pentru a reface apa, și a căzut în dragoste cu râul Angara frumos Enisei. Auzind acest lucru, părintele Baikal a zburat într-o furie și a aruncat o mare fiică traseu de piatră (Shaman-piatra), în scopul de a bloca calea ei. Dar asta nu o oprește, iar iubitorii se întâlneau și se îndreptară mai departe. Venind aici, puteți face o baie în cel mai pur lac din lume să se încălzească oasele sub razele de soare blând, scufundări, plimbare cu barca, pentru a se familiariza cu flora și fauna unice, să ia un tur al Circum-Baikal Railway - un complex arhitectural unic si multe altele.

În ceea ce privește prețurile, transportul este ieftin. Autobuzul costă 12p. tramvai - 11p. microbuz - 14r. Cat costa mancarea? Totul depinde de instituția pe care o alegeți. Dacă acesta este un restaurant elegant, atunci aproximativ veți petrece 800-1500 freca. pe persoană. În cazul în care orice cafenea ieftin, atunci puteți petrece 100-200 ruble.

Cu siguranță veți spune că am fost subiectiv când am scris această recenzie, pentru că m-am născut și am locuit în Ulan-Ude în primii 17 ani ai vieții mele. Poate că așa este, dar Buryatia are într-adevăr ceva de iubit. La urma urmei, cine a vizitat aici o dată, se întoarce din nou. Nu mă credeți? Verificați slab?

5 Motive pentru a merge la Ulan-Ude
5 Motive pentru a merge la Ulan-Ude







5 Motive pentru a merge la Ulan-Ude







Trimiteți-le prietenilor: