4 Greșelile pe care le faci când îți cereți scuze

Recunoașterea greșelilor dvs. nu este ușoară. De asemenea, nu este ușor să le cereți iertare. La urma urmei, acesta este un ritual întreg: trebuie să privim o persoană în ochi, să luăm cuvintele potrivite, intonația. Dar chiar și atunci când toate aceste formalități sunt respectate și se pare că tot ceea ce vi sa cerut a fost deja spus și făcut, poate apărea o nouă neînțelegere.







Editorial Este interesant să știm cine a colectat 4 greșeli comune, care, în timp ce-și cer scuze, au făcut toată lumea.

Scuze excesive

Când o persoană își scuză prea mult, repetând în mod constant: "Îmi pare rău! Mă simt atât de groaznic! Regret sincer că totul sa întâmplat. Ce pot face pentru a face modificări? ". Asemenea scuze atrage atenția mai mult asupra sentimentelor voastre și nu asupra faptului că tocmai v-ați cerut scuze. În special există situații în care, în loc de cuvinte goale, puteți încerca să rezolvați rapid problema care a apărut. De exemplu, a trebuit să vă pregătiți pentru reuniune 20 de copii de documente, dar ați uitat. În acest caz, scuze repede și, de asemenea, rapid agitate pentru a repara totul.

4 Greșelile pe care le faci când îți cereți scuze






Scuze scuze

Spui, "Îmi pare rău", asta e tot. Pentru dvs. acest lucru poate și este suficient, dar interlocutorul un astfel de set de cuvinte este puțin probabil să satisfacă. Uneori există situații care ne conduc la starea de "fierbător de fierbere". În astfel de momente, nu mai gândim și, prin urmare, nu putem evalua obiectiv acțiunile lor, înțelegem ce este vina noastră. De obicei, în astfel de situații, suna acest gol "Ei bine, îmi pare rău".

Scuze incomplete

Desigur, totul depinde de situație, și se întâmplă astfel încât să fie suficient să spui "Îmi pare rău că totul sa dovedit a fi bine" și acest lucru pune capăt conflictului. Și există situații în care trebuie să depuneți mult mai mult efort:

  • să-și asume responsabilitatea pentru rolul dvs. în situație;
  • cere iertare;
  • promit să facă tot posibilul pentru a se asigura că ceea ce sa întâmplat nu sa mai întâmplat niciodată.

De obicei, această opțiune arată astfel: "Este păcat că totul sa întâmplat, dar nu sunt vinovat". Cu alte cuvinte, îți vei cere scuze, dar ego-ul tău te împiedică să recunoști rolul tău în situația actuală. Cu toate acestea, rețineți că negarea vinovăției nu vă va permite să restaurați relația. Prin urmare, cântăriți totul, poate că totuși trebuie să vă cereți scuze. Dacă încă sunteți supărat, conversația este mai bine să amânați. Astfel de situații, desigur, trebuie rezolvate pe un cap rece.

4 Greșelile pe care le faci când îți cereți scuze

Îi plăcea? Spune prietenilor:







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: