30 Moduri de a întreba copilul despre ziua lui școlară


Dar știu sigur că dacă l-aș întreba la sfârșitul zilei "Cum a fost ziua la școală?" El îmi va răspunde la ceva "bun" sau "normal" ...

Deci, de obicei, copiii răspund la întrebările noastre standard și oficiale.








Dar asta nu va fi de ajuns pentru mine!


La urma urmei, chiar vreau să știu mai multe despre ce se întâmplă cu el la școală în fiecare zi, ceea ce îl îngrijorează și îi îngrijorează ceea ce îi place și ce îi interesează cel mai mult. Sunt sigur că vrei doar să fii conștient de ce se întâmplă cu copilul tău la școală, nu?


Prin urmare, înainte de începerea anului școlar, m-am așezat și a făcut o listă de întrebări care vă va ajuta să ajute să se angajeze copilul într-o conversație despre școală. Răspunsul ei, copilul va trebui să trebuie să răspundă într-o singură propoziție, pentru că este - întrebări deschise. Aici formale „normale“ nu se va administra ☺ Și, desigur, aceste întrebări vă va ajuta să înceapă un dialog interesant de la care se va afla mai multe despre ceea ce crede copilul si se simte despre școală.


Deci, vă ofer 30 de opțiuni alternative pentru a întreba copilul: "Cum a fost ziua ta la școală?"
Sper că veți găsi util!


1. Ce vă amintiți cel mai mult despre școală astăzi?
2. Ce ți-a plăcut astăzi cel mai mult la școală?
3. Ce ai mai râs de astăzi la școală?
4. Ce te-a surprins astăzi la școală?
5. Dacă ați putea alege, cu cine dintre băieți ați vrea să stați la birou?
6. Cu cine n-ai vrea să stai? De ce?
7. Care este locul tău preferat în școală?
8. Spuneți-mi cel mai neobișnuit cuvânt pe care l-ați auzit astăzi?
9. Dacă te-am chemat profesorul în această seară,






așa mi-a spus despre tine?
10. Cum ai ajutat pe cineva la școală azi?
11. Ce faptă bună ai făcut astăzi la școală?
12. Cum te-a ajutat cineva la școală azi?
13. Spune-mi un lucru nou despre care ai învățat astăzi la școală?
14. Ce te-ai bucurat cel mai mult la școală astăzi?
15. Când a fost cel mai plictisitor lucru din școală astăzi?
16. Dacă astăzi nava extraterestră a aterizat în clasa voastră,
pentru a ridica pe cineva de la baieti pentru totdeauna, pe cine vreti sa le ia?
17. Cu cine ați vrut să jucați astăzi pe o schimbare, cu cine nu ați jucat niciodată?
18. Care dintre copiii ați dori să vă împrieteniți cu mai mult?
19. Spune-mi ceva bun ce sa întâmplat astăzi cu școala ta.
20. Ce cuvânt a spus cel mai des profesorul tău astăzi?
21. Ce credeți că trebuie să faceți mai des la școală?
22. Credeți că trebuie să faceți mai puțin în școală?
23. Cine din clasa voastră vă poate fi mai bun decât acum?
24. Și unde joci cel mai adesea (odihnă) în timpul schimbării?
25. Cine este cel mai distractiv copil din clasa ta? Ce face el atât de amuzant?
26. Care a fost cea mai delicioasă la masa de prânz?
27. Dacă ai fi devenit profesor mâine, ce ai face mai întâi?
28. Dacă ai putea schimba locurile cu cineva din clasa ta, cu cine te-ai schimba? De ce?
29. Este cineva în clasa ta cu care nu vrei să vorbești?
30. În ce lecție ați folosit astăzi un simplu creion? Ce le-ai scris?


30 Moduri de a întreba copilul despre ziua lui școlară


Răspunsurile pe care le puteți primi de la copil la toate aceste întrebări pot fi cele mai neașteptate. Fiți pregătiți pentru orice răspuns, nu există "drept" și "greșit". Cel mai important lucru este că copilul va împărți cu dvs. și veți avea ocazia să aflați mai multe despre el.


Vă doresc înțelegerea reciprocă cu copilul, răbdarea și înțelepciunea și, de asemenea, să fiți cu el "în contact"!


P.S. Întrebarea nr. 16 despre străini vă va oferi ocazia de a afla indirect despre cine nu-i place copilul în clasă. În mod direct, copiii nu pot vorbi întotdeauna despre asta, iar întrebarea în glumă vă va ajuta să începeți un dialog cu copilul despre ceea ce el a avut pentru dvs., probabil că nu a vorbit niciodată.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: