3 Clasa

G. Kulikov "Cum am influențat-o pe Seva". Capitolul 3, 4.

Citirea primară

Ca Anna Ivanovna, profesoară de clasă și profesoară în aritmetică, ea a verificat temele lui Momrikov. (Anna Ivanovna a mers la Seva și a răsturnat notebook-ul.) "Corect" Și el însuși?)







De ce a pus Anna Ivanovna o astfel de întrebare? (Nu credea că Sevka și-a făcut temele)

Cine se ridică pentru Seva. (Seva de-a dreptul sufocat de indignare în timp ce el a luptat pentru ceva articula, a ridicat mâna, Igor Bulavin - .. te ascult, - a permis Anna -. Am ramas la Mymrikovu elev puternic -. Gorokhov, în misiuni ordine Pioneer) este Seva S-au dovedit , că el și-a făcut temele. (Nr „- .. Bine, bine, - Anna a mers la fereastră. - Nu sunt în grabă.


3 Clasa

Seva sa uitat la mine.

Nu ți-am mai spus niciodată. Și apoi buzele mele au șoptit singure soluția problemei.

Seva grăbi repede pe tablă. Dar Anna Ivanovna mi-a auzit șoapta.

- În liniște, în liniște. Este lăudabil faptul că Gorokhov este îngrijorat de sponsorizatul său. Dar trebuie să-ți faci asta pentru tine.

- Bineînțeles, spuse Sevka, de ce să-mi spui când totul e gata?

Seva a explicat că decizia nu este foarte buna. Dar, de obicei, era doar un pilon. Prin urmare, Anna Ivanovna a lăudat:

- Bine facut. Pun pariu că ...

Toți își întinse gâtul.

"... îți dau patru." E un pic cam mult. Dar sper să justificați încrederea.)

Kostya Gorokhov a fost rușine de o astfel de înșelăciune? (- Și bine făcut, Gorokhov ajutor foarte lăudabil tovarischu.Ya a fost gata să se scufunde în Nimic zemlyu.-, nimic, -. Anna a spus -. Ceea ce este bun este bun.)

Ceea ce a apărut în clasă după prima lecție. (Când, după prima schimbare, am intrat în sala de clasă, a existat un "fulger" pe perete, picioarele mele s-au oprit să asculte și au fost obligate să cântărească două kilograme.

Am citit: "Atenție. Atenție, vă rog. Pionierul detașamentului nostru Gorokhov Konstantin a preluat patronajul tovarășului răposat Mymrikov Vsevolod. Rezultatul este deja acolo! Mymrikov V. a primit astăzi marca aritmetică "patru"! Luați un exemplu de la Gorokhov K. Asistenți tovarăși. La fel și pionierii. »)

Cum au evoluat evenimentele. Fie că a fost mulțumit de Gorokhov. (Difuzor peste meu de știri cap de școală predat am ascultat am avut destul de grijile lor și dintr-o dată -... chiar am sufocat cotlet - centrul de radiodifuziune crainic numit numele meu, „Da, da, -. Continuarea vorbitorul, - unul dintre cei mai buni elevi - a decis nu numai bun pentru a învăța, dar, de asemenea, pentru a ajuta un prieten. cu toate acestea, este mai bine să-i spun președintelui unității de bord al cincilea „B“, Igor Bulavin „. Igor a spus plictisitoare și de neînțeles. doar vorbind și de mestecat în același timp. Igor nu a fost sfârșitul. Imediat ce sa oprit, crainicul a spus: "Și acum îl vom întreba pe Seve We la microfon Rykov ... „Că nu am putut suporta. El a lăsat budinca neterminat și un glonț a zburat afară din dulap.)

De ce Kostya acasă a fost numit numele ciudat de "Pestalozzi". (În drum spre baie, m-am întors în cameră pentru a vedea cine a fost cel mai Pestalozzi, și am vrut tata să mă laud sau blestem am primit este un dicționar enciclopedic cu litera „P“ și citește: „Pestalozzi Johann Heinrich, un profesor elvețian proeminent ...“ Am trântit dicționar și flop într-un scaun.)







Ce a sugerat Papa Coste? (Invitați-l pe Mymrikov să viziteze)

Capitolul patru

Gorokhov a fost dus la grădina zoologică duminică pentru un tur sau aștepta pentru Seva. (Dimineața, m-am gândit: cine este Sevka, așa că am pierdut turneul din cauza lui?

Mi-a plăcut grădina zoologică. Mi-a plăcut să mă uit la elefantul lent, sedat, hipopotul leneș, cerșetorii veseli ai urșilor.

Doar un pic era rău pentru animale. Se pare că nu puteau uita toate junglele și deșerturile lor. Și din cauza elefantului asemenea ochi trist, iar tigrii adesea se grăbesc în cușcă și strigă ceva furios și plângător în limba lor de tigru.

M-am îmbrăcat repede, mic dejun și am alergat la școală.)

Cum a apărut Seva. (Dintr-o dată, la sol rupt, am de sub picioarele mele am zburat într-un morman de zapada a sărit - mi gura Seva - la urechile lui si tipa la gât plin: ... - Wow, Mazăre aproape ratat Ca truc în magazin Forța de aderență Vrei să înveți!.! ).

Ce spune profesorul de botanică despre comportamentul lui Mymrikov? (Lyubov Dmitrievna clătină din cap în reproș.) "Nici măcar nu poți să-i salut prietenului tău, Mymrikov, în mod necesar, cu glume nenorocite.")

Ce sarcină a dat Gorokhov înainte de excursia Igor Bulavin. (- Adu-ți aminte, Misterele sunt pe responsabilitatea ta.) Sunt animale sălbatice aici și tu știi pe Seva!)

Fie că Seva iubește animalele. (La Seva pe animale sălbatice are propriul punct de vedere, orice mici animale inofensive mici și Ptah îi disprețuia Seva a placut animalele lei feroce și de pradă, tigri, pantere Cu sinceritate el sa oprit în fața unui pelican - Asta e cioc ... Ka-ah-ah .... dolbanet - nu te bucura!)

De ce, Sevka a fost deziluzionat de hipopotam. (În primul rând Seva a plăcut Hippo Și când hipopotam căscat, dezvăluind o gură uriașă roz, Seva a fost încântat - .. Uite - el a strigat la mine -. Aceasta este gura Asta e ceea ce am prins acest lucru, el și de mestecat nu va Slam închide !. ! valiza mea, doar tu și a văzut Liuba - a întrebat profesorul - și el viu poate înghiți un crocodil este, probabil, au hrănit, da - Hipopotami - a spus Liuba - hrana pentru animale pe produsele alimentare de plante suculente plante aromatice :?, rizomii plante de apă și mlaștină, sucursale. Ar trebui să știu, Mymrikov. a vorbit despre aceasta în clasa -. El Grass Seva se uită cu regret la hipopotamul -? .. hefty și mănâncă toate mici, cu o astfel de gura I ar fi, în loc crocodili, vierii lui sălbatice și chiar și atunci nu este găsit, ca muștele, înghițite fără să se uite .. ).

Care era pasărea pe un picior și cu care Sevka încerca să concureze. ("Spune-mi, mătușă, Sevka crângă, nu cu vocea ei", dar pasărea din spatele ferestrei va sta așa de mult timp?

- Doi ani, citește, merită, spuse femeia. - Și câte vor fi, cine știe? - D-doi ani pe un picior? - O să rămână zece, spuse femeia. - Se știe, o sperietoare. Cum se face, merită. o efigie de flamingo, cu gât lung și păsări strălucitoare. )

Ce scandal sa întâmplat lângă casă cu cămilă. (Se opri lângă o cămilă. Cămila a fost importantă și nici măcar nu se uită la Seva. Seva sau alipit de bare, el a ajuns la fața cămilei și trecu degetele peste buzele mari, ude.


3 Clasa

Camila își mișcă încet buzele.

- Nu-ți place?

Seva și-a ținut din nou buzele. Camila își mișcă buzele puțin mai repede.

Sevka a fost sătulă și a sărit.

Și apoi cămilele scuipă.

Nu a ajuns la Seva. Seva în fața lui nu era. Întreaga sarcină a saliva de cămilă a intrat într-un unchi de grăsime care stătea lângă aceeași mătușă grasă.

A fost un scandal teribil.)

Cine a fost mustrat pentru acest incident. . (Igor mi-a spus: - lucru slabă, Gorokhov misiune pionier prost executat voi avertizat în mod special astăzi și tu minte: sarcina ta nu este numai pentru a ajuta la Mymrikovu de școlarizare este necesar ca el este un om de oțel, fără trucuri cu ei lecții mici împreună pentru a găti ...... Trebuie să-l influențezi în timpul liber, altfel el se blochează unde și cu cine, și iată rezultatul.)

Kostya Gorokhov a supraviețuit pentru că nu a reușit să facă față sarcinii pozitive pentru a influența Mymri kova. (Da ... "Noaptea visam la niște prostii: ființe sau păsări.

Și în cele din urmă a visat o cămilă. El și-a întins gâtul și a întrebat: "Acum, Pestalozzi începător, ce mai faci?" Și râse în glasul lui Sevkin. ")







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: