3 (501)

Singura școală de călători în Caucaz este situată în satul de munte Tsagkra din Dagestan. Locuitorii locali susțin că strămoșii lor au stăpânit această ocupație riscantă cu o mie de ani în urmă







3 (501)

Twilight ne-a prins în inima Dagestanului montan, iar noaptea ne-am decis să ne stabilim în satul Kumukh, care era pe drum. în vârstă de 85 de ani, Ahmed, la care ne-am determinat să aștepte, așezat pe perete cu agățat pe pușcă ei în timpul primului război mondial și a întrebat: „Ai venit să vezi tsovkrinskih pehlevanov În Kumukh noastre despre acești oameni au spus mereu cu respect, deoarece aceste muntenii amintesc ?. el însuși încă un băiețel și deja au condus prin sate și au arătat trucurile lor mortale ".

În dimineața următoare, după ce am depășit restul drumului, am ajuns la poalele muntelui Shunudag. Aici, la o altitudine de trei mii de metri deasupra nivelului mării, și a ascuns satul Tsovkra de înaltă altitudine. La marginea satului, într-o oră mai devreme, am auzit brusc strigăte abstracte de neînțeles. Iar când s-au urcat în vârful dealului cel mai apropiat, au văzut o figură sensibilă a copilului care se mișca în fața funiei întinse peste pajiște, pe fondul clădirilor de piatră arhaică. Copilul încet și, în același timp, a pășit cu încredere peste fir, prinzându-și brațele în echilibru. În apropiere se afla un om și strigă cu voce tare ceva într-un limbaj de neînțeles, în care s-au înmulțit sunete guturale. Ne-am apropiat de el, ne-am familiarizat și, firește, ne-am întrebat ce au făcut aceste trucuri de la începutul orelor cu elevul său. Ramazan, care sa dovedit a fi un antrenor în munca de cablu, a trecut ușor de la Lak Rus la Rusă:

3 (501)

- Și nu a existat nici un truc. Aici și acolo, asta e tot antrenamentul.

Tutti - acesta este numele fetei - fiica de șapte ani a lui Ramazan. Pentru prima dată, ea sa urcat pe frânghie de îndată ce a învățat să stea în picioare cu încredere.

- Și cum selectezi și antrenezi viitori pasageri? - Am întrebat imediat, așteptând cu nerăbdare să aud o poveste uimitoare despre secretele unei îndemânări antice. Sa dovedit foarte simplu.

- Am pus copilul pe o frânghie, iar dacă nu a călcat și a plecat, are șanse. Se întâmplă că copilul este frică și apoi îl trimit imediat acasă. Elevii mei încep să meargă pe frânghie de îndată ce au învățat să păstreze taranul. Acesta este numele unui echilibru luminos pentru păstrarea echilibrului. Și să înveți să mergi pe frânghia pahlevanam au o viață.

Astăzi, în Covec, precum și cu câteva secole în urmă, tânării au fost instruiți de la trei la patru ani. La o vârstă fragedă, mountaineerii mici stăpâneau cele mai simple exerciții acrobatice: înghiți, sărind. De-a lungul anilor, ele devin mai complicate. Deja până la vârsta de șaisprezece ani, traversa cu lanț poate face cu ușurință o întreagă cascadă de trucuri acrobatice: un flip flop, un stand pe mâini, o lovitură de la o mână la alta. Și toate acestea se întâmplă la o înălțime decentă.

3 (501)

În timp ce vorbeam, un sătean în vârstă a venit la noi.

- Bunicul Magomed, - i-a răspuns lui Ramazan, - nu vreau să-i arăt oaspeților abilitățile lor?

- Da, că tu! Nu am ajuns pe o funie timp de douăzeci de ani ", a răspuns bătrânul, aprinzând un" maroniu alb ". "Obișnuiam să fac un sommer din genunchi, iar acum am trecut deja de-a opta decadă".

Credeți că vârsta acestui om a fost la fel de dificilă ca și cum ați imagina că a amânat balanța de șase ani doar în 60 de ani.

- Așa mergeam noi? - A început încet să-și amintească de acsakal. - Am tras frânghia la o altitudine de 6-8 metri. Au fost înființate standuri, fiecare dintre ele constituind două jgheaburi care s-au apropiat de vârf și au fost conectate la cruce. După-amiaza am lucrat ca șofer într-o fermă colectivă, iar seara am luat un stâlp în brațe și m-am antrenat. Am fost implicat în asta pentru plăcere, din cauza entuziasmului sportiv, iar câțiva dintre colegii mei au mers să joace la Makhachkala, au câștigat bani buni, dar în vremurile sovietice nu a fost binevenit. Pe coarda au mers totul - bărbați, femei, copii. Rope-walking a fost o parte din viața noastră. Chiar și când m-am întâlnit cu viitoarea mea soție, i-am spus: "De ce am nevoie de o soție care nu știe cum să meargă pe o bandă?

În acest moment, Tutti nu a putut să-și mențină echilibrul și, aruncându-se de pe stâlp, a atârnat abia pe frânghie. Ramazan strigă către ea. Când observați procesul de antrenament, devine evident că în setul de bice și morcovi de morcov predomină bicele. Poate că acest lucru este corect: cu prețul de a dezvolta o ambarcațiune periculoasă poate fi sănătatea, și chiar viața tinerilor suflete curajoase. În plus, cartea de vizită a călătorilor cu cabluri Tuvakrin funcționa întotdeauna fără asigurare la orice înălțime.







3 (501)

- În primul rând, am învățat pe copiii mei să nu meargă, ci să cadă, - explică Ramazan. - Când înțelegeți că soldul este pierdut, trebuie să renunțați la balanță și să încercați să vă prindeți pe frânghie. Acest lucru nu este întotdeauna posibil, prin urmare, atunci când se produce o cădere, coroana trebuie să aterizeze simultan pe brațe și picioare, ca o pisică, pentru a distribui încărcătura în toate punctele de sprijin.

Atât copiii, cât și bărbații vechi în Tsovkre știu tradiția că, în cele mai vechi timpuri strămoșii lor în căutare de bovine lipsă, sau în căldura Chase pentru animalele sălbatice învins ascensiuni amețitoare și coborâri abrupte, prin intermediul funie de cânepă răsucite. Ulterior, Highlander, obține mâna să se miște liber de-a lungul cablului, a făcut această activitate un atribut obligatoriu al tuturor festivalurilor din sat, iar mai târziu - comerțul. Cu toate acestea, după ce a vizitat zona, putem spune sigur că această tradiție - este doar un mit, pentru că munții din acest domeniu, mai blând, iar în cazul în care există pante abrupte, acestea sunt distanțate unul de celălalt la o distanță.

Din nou, potrivit legendei, primele femei de pe frânghie au început să meargă în Cowkr. Se spune că, înainte de centrul satului a fost focul sacru, și-l de pe platforma de lemn a condus coarda pe care trebuia să aibă loc fată în ziua căsătoriei sale, pentru a aprinde lanterna de foc și să-l într-o casă nouă. Astăzi, în centrul satului se bate un izvor de munte curat, lângă care femeile umple ghivecele cu apă potabilă și le duc în colibele lor, în nici un caz printr-o frânghie.

3 (501)

Locuitorii din Zovra nu au prea multă încredere în tradițiile care explică aspectul ambarcațiunilor lor exotice. Cel mai probabil a fost așa. În secolele XVII-XVIII, majoritatea locuitorilor satelor Lak au ajuns la așa-numitul "deșeu". Oamenii s-au oprit pentru a se angaja în creșterea animalelor și au mers să lucreze în țările învecinate, unde chiar și atunci pe piețele de pe piețele locale, funerarii au câștigat bani buni. Aparent, unul dintre departamente a adus o ambarcațiune neobișnuită în satul lor natal.

Și totuși este dificil să spunem cât de mult a apărut o ambarcațiune neobișnuită în aceste părți. „Când am fost în munți cu expediția, la granița cu Azerbaidjan am găsit desenul de rocă a unui echilibrist, - a spus“ Rezultatele „directorul Studiului Arheologic Daghestan de candidat de Științe istorice Rabadan Magomedov -., Și nu a fost posibil să se stabilească Petroglyph de vârstă Apoi expediția a avut alte obiective, dar cu un studiu detaliat al timpului de apariție a mersului cu coarda în aceste părți se poate muta cu ușurință cu câteva secole în urmă ".

Dar au rămas și descrierile festivităților în care au participat părinții. La începutul spectacolului, a apărut un kata în cercul oamenilor. Acesta este un fel de barker, care a distrat publicul și a reamintit publicului că nu au stânjenit, și apoi a reprezentat un coarda-walker. În mod normal, kyaturile erau îmbrăcate într-o blană de blană, în fața blănii, iar pe capul lui purta o mască cu coarne de capră. În buzunarul drept, kyatsa păstra făina, în stânga - funinginea. Dacă spectatorul a apărut generos, atunci el a fost îmbogățit, stropind cu făină pe cap. Când o persoană era lacomă, sa vărsat funingine pe el. Numele bărbatului care a dat o răsplată foarte mare a fost proclamat în tot satul. De obicei, cu trucurile și grimasele sale kyatsa ușura tensiunea cauzată de cascadorii periculoase.

3 (501)

În vremurile străvechi, cămilele au fost împărțite în brigăzi separate, constituite în cea mai mare parte pe fondul unei familii. Și fiecare astfel de brigadă a avut propriile căi de marcă cum să impresioneze imaginația publicului. De exemplu, alpinistul curajos ar urca pe o frânghie de asistent pus pe capul unui ulcior plin cu apă, a pus-o placă de sticlă pe sticlă - sticlă, și în cele din urmă a pus pe gâtul ou sticla. Pentru a ascuți senzațiile, două pumni goale erau legate de picioare, iar ochii erau legați de o batistă. Cablu-Walker a trecut rapid, fără un fascicul de echilibru, cu o astfel de construcție de-a lungul coardei.

Semnul satului

Deja la mijlocul secolului al XX-lea, o ambarcațiune simplă a fost adusă la perfecțiune, iar cei care călătoresc pe cablu au intrat în arena de circ. Apoi întreaga lume a recunoscut Tsovkrintsev. Ca parte a trupei de circ, au călătorit cu turnee din multe țări. Trucul ferm de plimbători de corzi a fost numit "pharmingo" - atunci când o coloană de patru persoane care se află pe umărul celuilalt se mișcă brusc de-a lungul coardei.

Familia Ulugbiev, în care tatăl, fiica și doi fii se uită la coardă au și ei un truc propriu. Am urmărit acest număr din momentul pregătirii. La început, Ramiz, în vârstă de șaisprezece ani, a îmbrăcat un costum de cățărare. Cel mai strălucit element din el este un cachuche, o vestă decorată cu talismani. Micile triunghiuri de pânză, oglinzi rotunde mici și clopotele îndeplinesc rolul de amulet și deturnează forța răului în momentul unei ieșiri periculoase la coarda. În costumul modern al unei călători, un singur element sa schimbat: pantofi. În antichitate, montanții au pus pantofi moi cu tocuri înalte și cu o talpă tare. Ele erau numite koshas, ​​iar în ele era foarte inconfortabil să meargă pe pământ din cauza tocurilor înalte. Insoles pentru acest pantof facut din pesti - iarba, abundenta in aceste locuri. (Apropo, satul Tsovkra printre locuitorii din locurile înconjurătoare este numit Tipchak, sau Grassy, ​​Tzovkra.) În prezent, obișnuiții obișnuiți cu o talpă tare au venit să-l înlocuiască pe kosh.

- Gang! (Urca!) - Ramiz a fost comandat de antrenor. Se urcă rapid pe platformă, iar câteva secunde mai târziu sora lui stătea lângă el. Ramiz sa legat cu ochii și sa așezat. Fetița sa urcat pe umerii fratelui său și a călcat cu îndrăzneală pe frânghie, în ciuda vântului brusc de vânt. Am înghețat.

- Amintiți-vă, la fel ca în cântecul lui Vysotsky: "Uite - aici este fără asigurare merge." Ușor spre dreapta, panta va cădea, dispărea! " - zâmbind cu calm, apropiindu-l pe Ramazan Hajiyev. Între timp, cuplul a ajuns ușor la capătul coardei.

3 (501)

- Da, nu ne-am putea ajuta să reflectăm asupra meseriei noastre asupra ambarcațiunilor pe care satenii le-au angajat de sute de ani ", a explicat șeful satului," pentru că, înainte de aceasta, frânghiile s-au întins practic în toate șantierele.

În conformitate cu vechiul obiceu al pietonilor și a oaspeților satului, după spectacol au fost invitați la o hinkal - supă Dagestan cu miel și găluște din aluat. De asemenea, nu am devenit o excepție. Și primul toast a fost pentru sănătatea oamenilor, cu pas cu curaj pe un cablu de oțel.

Dmitri Serkov, Andrei Zamakin (foto)







Trimiteți-le prietenilor: