15 de rase minunate de câini pe care nu le-am auzit niciodată - un fapt

Factum publică o selecție de rase exotice de câini.

1. Cirneco del Etna

Ogarul sicilian sau Cirneco del Etna nu a fost oficial recunoscută ca o rasă AKS până în anul trecut. Acest tip de oaie din Sicilia este unul dintre puținele câini vechi care au suferit foarte puțină manipulare de către oameni.







15 de rase minunate de câini pe care nu le-am auzit niciodată - un fapt

Löwchen, câine leu, sau lovhen, de asemenea, unul dintre cele mai rare caine din lume. În 1973, doar 65 de indivizi din această rasă au fost înregistrați.

3. Keeshond

15 de rase minunate de câini pe care nu le-am auzit niciodată - un fapt

Wolfshop german sau keeshond - un câine cu un caracter excelent, care este cunoscut pentru ascultarea și manevrabilitatea acestuia. Greutatea de 15-19 kg este de asemenea potrivită pentru rolul unui câine de familie.

4. Xoloitzcuintle

15 de rase minunate de câini pe care nu le-am auzit niciodată - un fapt

15 de rase minunate de câini pe care nu le-am auzit niciodată - un fapt

Mică, cu un corp fizic puternic, un câine de vânătoare. În casă, harrierul se comportă foarte bine și cu răbdare. Îi place să se joace cu copiii și să meargă cu ei.

6. Bergamasco

15 de rase minunate de câini pe care nu le-am auzit niciodată - un fapt

Bergamasco sau Bergman Shepherd - este prietenos și energic, și are, de asemenea, o lână super unică care ajută la menținerea cald. Aceasta este o gardă excelentă pentru casă, adesea pentru întreaga fermă.

7. Plotul Hound

15 de rase minunate de câini pe care nu le-am auzit niciodată - un fapt

Deși aceasta nu este o rasă larg recunoscută, dar este foarte populară în Carolina de Nord. Este un câine activ, foarte dur și inteligent care îi iubește pe oameni și atenția lor.

15 de rase minunate de câini pe care nu le-am auzit niciodată - un fapt






O altă rasă de câine care are un strat uimitor care necesită o îngrijire constantă și amănunțită. Glonțul este loial, energic și are nevoie de multă exercițiu.

9. Otterhound

15 de rase minunate de câini pe care nu le-am auzit niciodată - un fapt

Un câine care poate fi foarte energic pe stradă și absolut calm în casă. Acest câine are un miros excepțional care poate urmări jocul în noroi și apă timp de peste 72 de ore.

10. Dandy-dinmont-terrier

15 de rase minunate de câini pe care nu le-am auzit niciodată - un fapt

Dandy-dinmont-terrier cântărește de la 7 la 11 kg. Inițial crescuți pentru vânători de bursă și vidri, precum și vulpi.

11. Valhund suedez

15 de rase minunate de câini pe care nu le-am auzit niciodată - un fapt

Suedezul Valhund sau Spitzul Visigothian este o rasă rară care iubește atenția umană și este foarte dedicată proprietarilor săi. Ea este, de asemenea, cunoscuta pentru caracterul ei jucaus, care ii place sa arate in public.

12. Boseroon sau Ciobanescul Francez

15 de rase minunate de câini pe care nu le-am auzit niciodată - un fapt

Boseroon - rasa ciobănesc francez ce strajuiau o dată pe oi și vite de la lupi. Acum, acesta este un câine de gardă ideal, care înspăimântă chiar aspectul său. Deși nu are agresivitate exagerată.

13. Clumber Spaniel

15 de rase minunate de câini pe care nu le-am auzit niciodată - un fapt

Clumber Spaniel - un câine blând și loial, precum și cel mai mare dintre toți spaniolii. Învață cu plăcere să aducă o minge sau să poarte o geantă din magazin. Ea înotă perfect prin natură și nu se teme de apă.

15 de rase minunate de câini pe care nu le-am auzit niciodată - un fapt

În timpul primului război mondial, Briard a fost folosit în armata franceză ca paznic, mesager și câine care căuta soldați răniți.

15. Saluki

15 de rase minunate de câini pe care nu le-am auzit niciodată - un fapt

Saluki sau ogorul persan - elegant și răbdător. De asemenea, cunoscut pentru viteza sa, poate atinge viteze de până la 68,8 km / h.

16. Leonberger

15 de rase minunate de câini pe care nu le-am auzit niciodată - un fapt

Dacă vă plac câinii mari, atunci leonbergerul va face bine. Cunoscut ca un gigant blând, are o greutate de 45-80 kg. Are o dispoziție calmă și calmă, iar câinele este insensibil la zgomot.

17. Schipperke

15 de rase minunate de câini pe care nu le-am auzit niciodată - un fapt

Din natură, o schipperke curioasă este o rasă mică, foarte energică. Nu toată lumea își poate bloca caracterul, dar în mâinile bune această rasă poate reuși în competiții de ascultare.

Îți place postul? Sprijin Factum, faceți clic pe:







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: