12 Greseli serioase ale dansatorilor de început, blogul iepure al Elenei

12 Greseli serioase ale dansatorilor de început, blogul iepure al Elenei
1. Nu aveți un sistem.

Coreografică - este aceeași abordare sistematică cu privire la educația științifică în învățământul general. Trebuie să aveți un plan, un sistem pentru care sunteți angajat.







Ie trebuie să aveți un program clar pentru săptămâni - ceea ce antrenezi și de ce. Și acest plan este valabil pentru dvs. personal, având în vedere toate obiectivele și abilitățile.

2. Știi foarte multe, dar nu știi cum.

O altă greșeală - când mergeți, de exemplu, în sală și învățați în mod constant ceva nou. În capul tău o mulțime de gânduri, credeți că informațiile - oceanul. Și cu cât învățați mai mult, cu atât mai mult vă dați seama că nu știți nimic.

Acest lucru reduce foarte mult motivația și dorința de dans. Luați 2-3 mișcări de bază sau 2-3 jetoane și lucrați până la albastru. Apoi mergeți la formator și luați noi informații. Apoi va exista o dorinta sanatoasa de a invata ceva nou si de a dansa in general.

3. Crezi că ești bun la dans.

4. Fugi după jetoane fără a învăța elementele de bază.

Nu voi explica importanța acestui lucru acum, și de ce, și nu altfel - citiți cartea pentru un caz extrem (607 citate ale celor mai mari dansatori) - fiecare prim profesor mare vorbește despre acest lucru.

5. Nu crezi în tine însuți.

În al doilea rând, dacă sunteți într-un hangout de dansatori și nu sunteți auto-învățați, atunci cu siguranță veți fi ajutați de dansatori și antrenori mai experimentați. Și cu siguranță vă vor lăuda când văd creșterea - dacă nu se întâmplă asta, atunci este timpul să schimbați compania. La urma urmei, fiecare dansator bun a trecut prin stadiul începătorului și știe cât de greu este să crezi în tine în aceste momente și cât de important este sprijinul din afară.

6. Încercați să descompuneți fiecare sunet.

Mai bine să ratezi un bate decât să treci. Dansați în funcție de punctele forte. De multe ori ne gândim doar că vom ajunge în muzica (și auzi). Dar dacă vom auzi muzica a creierului, iar organismul nu are timp - se transformă umplutura. Dans mai bun într-un ritm constant - 1 -2 -3 -4. Apoi schimbă treptat - 1 și 2 și 3. Dance 4-lea, al 8-lea, al 16-lea. Creșteți complexitatea treptat. Nu urmăriți după sunete. Fii calm și măsurată decât agitată.







7. Sunteți angajați într-un singur profesor.

Când sunteți obsedat de un profesor - sunteți în plină dezvoltare. Desigur, un profesor de bază bun - el pentru tine ca un frate / setra / nativ. Dar din punctul de vedere al dansului - cu cât este mai diversificat punctul de vedere, cu atât veți fi mai individual.

La început, noi înșine nu ne dăm seama ce vrem cu adevărat. Am fost angajat într-un an de hip-hop, modern, încuietoare, krumpom, casă, pauză - și într-un an, am realizat că sufletul meu stă tocmai în cădere. Încercați, încercați. Și opriți exact ceea ce vă place.

8. Îți amintești totul.

Și în terci. Jumătate din mișcări sunt uitate. Jumătate din mișcări sunt la jumătatea drumului. Aceasta se suprapune parțial cu punctul 2, dar nu destul.

Trebuie să aveți un notebook în care să scrieți totul! Tot ceea ce stii si crezi. Vă sfătuiesc să desenați fotografii. Notepad vă va ajuta să deveniți un dansator foarte, foarte bun.

Orice cunoaștere - 3-6 luni de mure sunt uitate irevocabil. Dacă scrieți pe un notebook, veți ști și știți mai multe ori. Cu varietate și mâncare pentru minte și corp, nu veți avea probleme. Veți ști întotdeauna ce să lucrați. Unde să luați pachete, etc. Veți avea întotdeauna un plan pentru luna următoare - două.

În plus, intersectează cu primul punct - vă faceți note că lucrați într-o anumită zi. Ie face un plan, program, sistem.

9. Nu vă concentrați.

Este foarte important să observăm focalizarea. Dacă ați instruit o oră, pași, valuri, frize, mâini, picioare, nivele, izolare, sărituri etc. - te vei dezvolta mult.

Formarea dvs. este dezvoltarea a 1-2 concepte sau mișcări. De exemplu, formarea - 2-3 stepi de bază. Sau am doar tren valuri în mâna mea. Eu practic stilul robotului.

1 antrenament - 1 element. Apoi vă veți dezvolta foarte calitativ!

10. Dansați, dar nu vă dezvoltați.

Există o diferență între pur și simplu dans, atunci când vă freestyle și când sunteți profund imersați într-un dialog cu corpul vostru. Când dansați din inimă - aveți emoții bune, vă place. Dar tehnica ta nu crește. Tu faci doar ceea ce știi și știi deja.

Pentru a crește, este necesar să selectați în mod intenționat ceea ce veți lucra și să lucrați numai în această direcție. Evitați tehnica. Creșteți variabilitatea în cadrul uneia dintre lecțiile dvs. Apoi rezultatul va fi copleșitor.

11. Sunteți exagerat

Dacă începeți antrenamentul cu ideea de "must" și nu "grăbiți" - vă faceți o lovitură dublă.

În primul rând, începeți să tratați negativ formarea.

În al doilea rând, nu vă dezvoltați, ceea ce reduce din nou stima de sine și încrederea în sine.

12. Nu ai nici un scop

Ceea ce este foarte ciudat. 90 la suta din oameni, atunci când întreabă: „De ce dansezi“, a răspuns nonsensul filozofie extrem de morală, cum ar fi „care dansează inima, care se unește cu ambrozia divină ...“, „am auzit muzica si eu nu pot dansa“, etc bla bla bla.

Scopul real este de a deveni un profesor. Deschideți școala de dans. Faceți un spectacol ireal. Câștigă la concursuri. Scopul dvs. ar trebui să fie real și poate chiar și comercial. Dar este de dorit la nivel mondial - pentru a câștiga o luptă locală - acest lucru nu este scopul. Câștigă justificarea debutului - asta e scopul.

Scopul este ceea ce vă va împinge înainte. 90% dintre dansatori nu au un scop, așa că nu realizează nimic.

La urma urmei, după cum a spus Alice, "Dar nu-mi pasă. doar pentru a ajunge undeva. - Atunci nu-mi pasă unde să merg.







Trimiteți-le prietenilor: