10 Porunci (4 porunci) amintesc ziua Sabatului (1 parte)

A patra poruncă este una dintre cele mai ambigue precepte pentru creștini. Iată cum sună:

"Adu-ți aminte de ziua Sabatului, ca să o păstrezi sfinți; Șase zile să lucrezi, și de a face [le] toată lucrarea ta, dar ziua a șaptea - sâmbătă pe Domnul Dumnezeul tău: să nu faci nici o lucrare, nici tu, nici fiul tău, nici fiica ta, nici robul tău, nici roaba ta, nici [ boul tău, măgarul tău, nici fiecare din vitele tale, nici străinul care este în porțile tale; căci în șase zile Domnul a făcut cerul și pământul, marea și tot ce este în ele și s-au odihnit în a șaptea zi; De aceea Domnul a binecuvântat ziua Sabatului și la sfințit "(Ex 20: 8-11)







Însuși Dumnezeu a început comemorarea celei de-a șaptea zi de la începutul creației de pe pământ. După Domnul, mulți au încercat să facă această zi specială.

- Sâmbătă în URSS - ziua când era necesar să se facă gratuit în beneficiul orașului sau al organizației sale.

- Dulciuri în zilele de sâmbătă - tradiția familiilor suedeze, în care copiii au voie să mănânce dulce doar sâmbătă.

- Sabatul (din ebraicul Șabat) este un cuvânt popular în perioada sovietică. A însemnat sfârșitul muncii.

- În vechii Romani, această zi a fost ziua dedicării lui Saturn, de aici și numele acestei zile în lexiconul englez - sâmbătă. Din această cauză, Quakers (tendința protestantă) sunt numite a șaptea zi "Ziua a șaptea"

Dar ce spune porunca lui Dumnezeu?

Amintiți-vă să sfințiți

Cuvântul "sfânt" înseamnă a se separa.

De ce este necesar să separăm această zi?

"Spune copiilor lui Israel:" Păzește Sabatele Mele, căci acesta este un semn între Mine și voi în generațiile voastre, ca să știți că Eu sunt Domnul ". Cel ce vă sfințește "(Exod 31,13) - adică. acesta este timpul cunoașterii lui Dumnezeu. Sabatul (odihna) este cel mai bun moment pentru a cunoaște pe Domnul.

"Acesta este un Sabat de odihnă pentru voi și umili sufletele voastre. din seara zilei a IX-a a lunii; de la seara la seara [a zecea zi a lunii] sărbătoarea Sabatului tău "(Lev.23: 32) - timpul umilinței. Sâmbăta este un fel de demonstrație a faptului că în viața noastră, nu totul depinde de munca noastră.

Scopul zilei a șaptea

Să ne uităm mai adânc în scopul acestei zile. Dumnezeu nu face nimic pentru nimic. Și credeți că El și ziua a șaptea, la prima vedere, atât de inerți, nu au făcut-o doar pentru un motiv. Totul are scopul, inclusiv sâmbăta:







"Și le-a spus: Sabatul este pentru om și nu pentru Sabat" (Mar.2: 27)

Deci, Sabatul, ca și celelalte porunci, a fost creat pentru om, cu alte cuvinte - în folosul omului. Ca și restul poruncilor, respectarea Sabatului trebuie să fie motivată de iubirea pentru Domnul. Cum putem beneficia de această zi?

Sâmbăta este momentul închinării

„Și poporul țării se vor închina înaintea Domnului, la intrarea în poarta pe Sabatele și noi sateliți“ (Iez.46: 3) - La momentul de laudă Domnului, multe probleme își pierd puterea. Ele se estompează cu măreția lui Dumnezeu. Acesta este un moment foarte puternic. Nu ratați. Folosește-l.

Sâmbătă - scuturarea de la sclavie

„Și amintiți-vă că [te] a fost un sclav în Egipt și că DOMNUL Dumnezeul tău te-a scos din ea cu mână tare și braț întins, și de aceea ți-a poruncit Domnul, Dumnezeul tău, să respecte ziua Sabatului [și să o sfințești]“ (Deut .5: 15) - în această zi, ne permitem să lucrăm, ne demonstrăm libertatea de ritmul pe care lumea îl dictează; libertate de dependență de crize economice, politice și de altă natură. Sâmbătă este proclamarea noastră de libertate de sclavie.

Sâmbăta este o modalitate de a vă păstra de la idoli

"Pentru că au lepădat statutele mele și nu au mers conform poruncilor mele și au rupt Sabatele mele; pentru că inima lor mergea după idolii lor „(Iez.20: 16) - o declarație regulată a Domniei în viața noastră, prin Isus Hristos respectă ziua a șaptea, să ne păstreze de idolatrie.

Sâmbăta este timpul victimei

„Sâmbătă [aduce] cei doi miei de un an fără cusur, și cereale care oferă două zecimi de făină amestecată cu untdelemn, și darul lor de băutură“ (Chis.28: 9) - timpul de sacrificiu, de data aceasta, formarea inimii. Ea devine ca inima celui care și-a adus întreaga viață oamenilor fără serviciu. Acordați această zi într-un mod special altora.

Sâmbăta este un moment de bucurie

„Dacă îți vei opri tău Sabat piciorul faci gusturile tale în ziua Mea cea sfântă, dacă Sabatul o desfătare, sfânta zi a Domnului onorabilă și onora ei că nu se va angaja în propriile tale moduri, pentru a satisface orice capriciu și palavre - atunci va avea bucurie în Domnul, și vă voi la înălțimile pământului, și te hrănesc moștenirea tatălui tău Iacov; căci gura Domnului a vorbit „(Is.58: 13,14) - executarea acestei comenzi ne va permite să guste bucuria adevărată, care este, nu depinde de plăcerea capriciului său. Este vorba despre bucuria extraterestră, bucuria necondiționată, independentă de circumstanțe.

Sâmbăta este momentul să faci bine.

"Cât de bine este omul oilor!" Deci, poți să faci bine în ziua de Sabat „(Matf.12: 12) - Nu știu despre tine, dar simți o plăcere specială în cunoștință de faptul că a existat cineva util astăzi. Și invers. În inima mea, disconfortul este că astăzi mi-am pierdut ocazia de a ajuta pe cineva.

Sâmbăta este un moment pentru oaspeți

„Ce sa întâmplat cu el sâmbătă să vină în casa unuia dintre farisei seamă, ca să mănânce pâine, pe care L-au privit“ (Luk.14: 1) - oaspeții - o relație. Relațiile sunt umiditate dătătoare de viață pentru viața noastră. Apreciați relația. Dă naștere unei relații. Construiți relații. Restaurați relația. Acest lucru este foarte valoros. pentru că a fost pentru a restabili relațiile pe care Hristos însuși a venit pe acest pământ.

Deci, nu disprețuiește ziua a șaptea. Dumnezeu ne-a dat-o pentru un scop unic în beneficiul nostru.







Trimiteți-le prietenilor: