10 Concepții greșite despre islam

10 concepții greșite despre Islam

10 Concepții greșite despre islam

Întorcându-mă acasă, mama și cu mine am mers la un magazin local pentru a cumpăra mâncare la cină. În picioare, am auzit o voce în spatele meu: "Vrei să furi ceva?" Întorcându-mă, am văzut un bărbat înalt și larg umărit care se uita la mama mea. Am bătut masa, nu am putut înțelege ce se întâmplă, dacă acest om este familiar mamei mele și încearcă să glumească fără succes.







"Ai de gând să aruncați ceva?" De ce ai purtat asta? ", A spus el nepoliticos, uitandu-se la hijabul si abay-ul mamei mele. Ce înseamnă tipul ăsta? Tocmai am mers la magazin alimentar pentru a cumpăra mâncare, iar acest om, pe care îl vedem pentru prima dată în viața mea, îi ofensează pe mama mea.

Din fericire, trăim în era noilor tehnologii și a spațiului de informare deschis, nu ar trebui să fim întotdeauna victime ale analfabetismului cuiva și să rezolvăm stereotipurile greșite. Conceptele greșite pot fi depășite numai printr-un singur mijloc - cunoaștere.

Iată cele mai comune 10 concepții greșite despre Islam:

1. Femeile musulmane nu au drepturi.

Acesta este cu siguranță unul dintre cele mai fierbinți subiecte de discuție. Este important să fim conștienți de diferența dintre influența culturii și a tradițiilor și preceptele religiei. În multe culturi din întreaga lume, inclusiv în țările musulmane, există o patriarhie, pe baza căreia se construiește societatea și regulile, tradițiile, rolurile bărbaților și femeilor în societate. Islamul este o religie care predică egalitatea de gen, nu aceleași drepturi, roluri diferite, dar la fel de importante pentru bărbați și femei.

2. Musulmanii se închină unui alt Dumnezeu.

Unii non-musulmani cred că Allah este o divinitate islamică specială, de fapt, Allah înseamnă Dumnezeu în arabă. Creștinii arabi folosesc cuvântul Allah când se roagă lui Dumnezeu. Musulmanii cred că Dumnezeu - Dumnezeu este singura divinitate venerată de credincioși, care au fost venerați de Isa (Isus), Musa (Moise) și de alți profeți biblici.







3. Islamul nu este asociat cu alte religii.

În acest context, este important să reținem încă o dată diferența dintre cultură și politica țărilor dintre religii. Islamul este o religie abrahamică care aparține aceluiași grup ca iudaismul și creștinismul. Toate cele trei religii au în comun, inclusiv figuri religioase importante, evenimente istorice și credințe spirituale. Musulmanii îl recunosc pe Isa drept cel mai mare profet. În istorie, de milenii, musulmanii, evreii și creștinii trăiau alături.

4. musulmanii ar trebui să fie implicați în jihad, așa-numitul. sfânt război.

5. Musulmanii doresc să stabilească Sharia în întreaga lume.

6. Toți musulmanii sunt arabi.

Dintre cei 1,6 miliarde de musulmani din lume, peste 60% trăiesc în Asia de Sud și Sud-Est, iar Indonezia este cea mai populată țară musulmană, urmată de Pakistan. În SUA, cel mai mare grup musulman sunt americanii din Africa și Asia de Sud. În plus, nu toți arabi sunt musulmani, unele țări arabe au mari comunități creștine și evreiești.

7. Femeile musulmane sunt nevoite să se acopere.

În ciuda faptului că islamul prescrie femeii haine modeste și o acoperire de cap, atunci, ca rochii musulmane, este aventura ei personală. Modalitățile de acoperire a femeilor musulmane diferă atât din punctul de vedere al religiei (hijab - burqa), cât și al culturii. Coerciția femeilor pentru a acoperi, pentru a subordona cererile publice, este, de cele mai multe ori, legată de tradițiile culturale.

8. Musulmanii sunt înfometați pentru o lună în fiecare an.

Aceasta este mai mult o neînțelegere decât o iluzie. Ramadanul este un mejas în timpul căruia musulmanii sunt implicați în activități caritabile și religioase, dintre care unul este fastul de la zori până la amurg, pentru a aduce umilință și a cunoaște prețul binecuvântărilor acordate Celui Atotputernic. Dar majoritatea oamenilor cred că musulmanii se torturează și nu mănâncă și nu beau în timpul întregii luni. În ciuda faptului că repetăm ​​pe tot parcursul lunii, abstinența de la mâncare și băutură durează numai în timpul orelor de zi.

9. Soții musulmani trebuie să se căsătorească cu mai mult de o soție.

10. Profetul Mohamed a fost fondatorul islamului.

Istoricii ar putea crede că Muhammad (ﷺ) a introdus Islamul, dar musulmanii cred că Islamul poartă același mesaj pe care l-au purtat Isa (ca), Musa (ca) și alți profeți (pacea lor). În plus, musulmanii nu se închină profetului și nu se roagă Lui, deoarece era un om creat pentru a se închina pe Cel Prea Înalt, precum și pe toți oamenii.

Vezi și:







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: