1 zi în mașină

Comanda în parcarea din Moscova a devenit mai mult - cu "parcurile" nu puteți fi de acord.

Acum, există 370 de ele în întreaga capitală: zonele de parcare se extind, numărul de rute este în creștere. "Parcurile" pot fi găsite deja în afara Moscovei, de exemplu, în New Moscova. Și în fiecare zi o mulțime de gri "Solaris" cu logo-ul Centrului pentru Organizarea Traficului Rutier (CODD) merge la fotografiere. Se pare că șoferii știu totul despre ei. Dar raidul nostru a arătat că complicațiile din activitatea de control mobil sunt suficiente.







Înainte de a pleca pe traseu, i-am întrebat pe cei interesați despre cum, după părerea lor, patrulează străzile parcurilor. "Ei pleacă la fiecare cinci minute", "O dată la 15 minute, cel puțin - auzit la televizor", "Min. Jumătate de oră" - pe care nu au fost doar opiniile. Și acum răspunsul corect este că intervalul exact nu poate fi apelat.

1 zi în mașină
O dată pe oră șoferul "parconei" primește o pauză de 15 minute și nu există dorința de a rămâne fără cină

Intru în mașină, care astăzi se desfășoară în districtul central al regiunii Tver. Șoferul Michael a lucrat în CDC încă din primele zile, de îndată ce au apărut "parcurile". Înainte de schimbare, șoferului i se eliberează o foaie de parcurs și apoi - se așeză și se îndrepta spre cercuri. Programul de lucru poate fi ales - fie 12 ore "două în două", fie o perioadă standard de opt ore de cinci zile. Pe timp de noapte, contrar credinței populare, "parcurile" sunt, de asemenea, la datorie, dar nu în plină forță.

Există mai multe rute decât "parcurile". Aceasta explică absența periodică a mașinilor TsDOD pe unele străzi. Am efectuat un control aleatoriu: am efectuat trei zboruri în diferite districte și am urmărit mișcările complexelor mobile. În două districte, "parcoanele" erau la datorie conform așteptărilor, în al treilea - gol. În CDC, situația rutieră este monitorizată zilnic, astfel că străzile fără probleme sunt controlate mai rar. Lista rutelor nu este, de asemenea, eternă.

„Pentru a stabili un nou traseu sau pentru a schimba vechi, noi de cercetare, uite, atunci când și la ce oră este încărcat drum, iar procentul de contravenienților cerințe principale -.. Un număr mare de infractori, care împiedică circulația transportului public și de a crește sarcina pe rețeaua de drumuri“ -Dmitry Gorshkov. Șef adjunct TSODD

Și din punct de vedere tehnic, ceva se schimbă în mod constant. Nu, la nivel global principiul acțiunii este același. Masina conduce la o viteza maxima de 40 km / h, moment in care sistemul ParkRight cu camera fixeaza masini parcate si isi determina coordonatele exacte. Imagini imediat trimise la TSODD secția de prelucrare a datelor, mai târziu în mașină Moscova poliția rutieră (MADI) și administratorul spațiului de parcare din Moscova (AMPP), care prescrie o penalizare. Dacă este necesar, bineînțeles. Pentru aceasta, fotografierea mașinii trebuie efectuată în două etape. Un punct interesant - acest lucru se aplică nu numai la locurile cu parcare plătită, dar chiar și cu oprirea interzisă. Un singur cadru nu este suficient. Aceasta este o mică îngăduință pentru violatori.

1 zi în mașină
Dacă mașina sa stricat într-o parcare interzisă sau într-o parcare, atunci va trebui să contestați amenda. Pot fi potrivite pentru orice dovezi, cum ar fi verificarea serviciilor unui evacuator sau eliberarea ordinului din centrul tehnic







Soft și hărți sunt actualizate în mod regulat. Sistemele, apropo, sunt programate în diferite mașini în moduri diferite. De exemplu, în unele "parcuri" există doar fixarea site-urilor plătite, în altele - parcarea sub semne prohibitive, în al treilea rând - toate împreună, ca în cazul nostru. "Hammered" în rutele sistemului sunt detaliate. Dacă șoferul se abate de la curs, să zicem, pentru odihnă, fixarea se oprește.

Cu cât mergem mai mult, cu atât mai mult observ oamenii numerosi vicioși care încearcă să înșele "parcoanele". De exemplu, iubitorii închid un număr cu o cârpă. Dar chiar și în astfel de cazuri, informațiile se referă la prelucrare. Lipsa literelor și numerelor "dezvălui" baza de date. Rebusul este necomplicat, mai ales dacă infractorul are o mașină rară.

Calitatea filmărilor este într-adevăr ridicată. La inceput am inceput sa concurez cu electronica - cine va citi mai multe numere murdare. Vremea proastă contribuie destul de mult la acest lucru. De-a lungul drumului există mașini în straturi groase de noroi și reactivi. Predarea a fost rapidă. Când am fost forțat să capitulez cu viziunea mea excelentă, camera sa confruntat cu sarcina.

Am fost destul de norocoși să fugim în numere străine. Nu există excepții pentru fixarea fotografică. Vizitatorul din Belarus va primi o fotografie în memorie prin intermediul autorităților vamale.

Pentru a se ascunde de parconea cu ochi ascuțiti, șoferii încearcă uneori cât mai mult posibil să reducă distanța dintre barele de protecție ale celor două mașini. Da, probabil că funcționează, doar dacă stați foarte aproape. Camera este instalată la un astfel de unghi pentru a reduce șansele de a ascunde numărul. Șoferul "parconei" poate transforma teoretic camera. O astfel de inițiativă, conform lui Mikhail, este binevenită, dar, în realitate, cu o cameră de filmat, aproape că nu trebuie niciodată să te încurci.

Și unii proprietari de mașini tind să evite pedeapsa, conducând mașina undeva departe pe trotuar. În viitorul apropiat, "parcurile" vor ajunge la ele. Mai exact, am ajuns deja. Faptul că aparatul foto este cu ușurință în măsură să găsească o mașină printre pietoni, m-am văzut singur. Este adevărat că amenzi nu sunt scrise încă.

"Acum testam echipamentele și sistemele informatice, studiem poziția optimă a camerei și unghiul de înclinare" - Dmitri Gorshkov, șef adjunct al TCDF

1 zi în mașină
În acest caz, pe trotuar se găsește mașina "parcone", dar este imposibil să pedepsim absolut la fel. La ce unghi nu pune camera, nu va vedea prin obstacol. Evacuatorii, cu toate acestea, nimeni nu a anulat

Nu merită să vă faceți griji cu privire la precizia terenului. Un număr mare de coordonate definite în mod incorect - 10-15% - a fost redus în timp. "Acum, valoarea căsătoriei este mai mică de 2% pentru toate tipurile de fixare. Acest lucru este afectat, printre altele, de condițiile climatice dificile, în special în timpul iernii. În ceea ce privește locația, folosim module GLONASS și GPS, ceea ce reduce eroarea. Și noi hărți mai detaliate au permis să atingă nivelul de eroare la un loc de parcare. Și în locuri dificile și înguste plătite de monitorizare parcare implicate patrule picior AMPP, noi, împreună cu colegii de coordonate rute“, - ne-a spus șeful adjunct al TSODD.

Deși, în general, pe ruta noastră cu parcare a fost ordonată, există încă violatori. Am observat în fața conducătorului auto al Peugeot. A parcat sub semnul "urgenței", aparent, recent, și acum se grăbește să se întoarcă la mașina lui. Dar, observând mașina TCDD, îngheață pentru scurt timp. În această pereche de secunde am reușit să citesc speranța în ochii lui. Și vrei să faci un gest neajutorat - nu destin! Din conducătorul "parconei" nimic nu depinde.

Conform reglementărilor, li se interzice să vorbească cu alți participanți la mișcare. Nici o inițiativă. Cu toate acestea, legătura cu civilizația trebuie uneori să apară. "Țineți minte acea seară când aplicația mobilă" Parkovki Moscova "a fost un eșec? Oamenii aflați într-o panică s-au grăbit să se întrebe cu întrebări sub roți. Apoi, bineînțeles, mi-am explicat liniștit cum a fost ", își amintește Mihail. Dar acest caz este mai probabil o excepție.

Și îmi amintesc cum, în prima perioadă a lucrării "parcurilor", mulți locuitori ai capitalei acuzau conducătorii lor de hack-work, încălcări ale regulilor și alte păcate. Deci, pe Internet fotografiile complexelor mobile cu cifre închise au mers.

De la apariția "parcoanelor" de la Moscova, am vorbit cu mulți specialiști în transporturi, inclusiv cu cei străini. Și totuși, rețineți că introducerea sistemelor mobile de fixare a fotografiilor nu este doar un proces extrem de complex, ci și foarte scump. Desigur, nu profitabil. Prin urmare, în megacite adesea aceste inovații nu sunt rezolvate.

Cu cea mai recentă declarație, nu puteți contesta. Evident, controlul mobil a ajutat la organizarea de locuri de parcare, iar decalajele în funcționarea acestui sistem sunt rezolvate în timp. Sperăm că orașul va continua nu numai să controleze în totalitate șoferii, ci și, dacă este posibil, să creeze condiții normale pentru aceștia.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: