Batistuta, Gabriel

Newells Old Boys (1988-1989)

La vârsta de 19 ani, Batistuta și-a făcut debutul în grupul adult Newwells Old Boys. Sezonul este destul de reușit pentru tânărul atacant - 7 goluri în 24 de jocuri. Ca o consecință - trecerea la o mai puternică River Plate, unul dintre giganții fotbalului argentinian.

În "River" tânărul atacant nu a avut noroc - doar 4 goluri în 21 de meciuri. Cu toate acestea, un alt grandean argentinian - Boca Juniors - nu a fost jenat de această circumstanță și la invitat pe Batistutu în rândurile sale.

Cel mai bun sezon al etapei argentinian de carieră Batistuti - 13 goluri în 30 de jocuri, acesta este mai mult de 1 gol marcat în medie pentru 3 jocuri, ceea ce este destul de bun pentru un atacant de 21 de ani vechi. Cercetașii italienilor "Fiorentina" au judecat la fel. Interesul personal în tranziție a fost demonstrat de președintele clubului italian Mario Cecchi Gori. Astfel, Batistuta nu a rămas în nici unul dintre primele sale cluburi mai mult de un an. Ar putea atunci să știe că cea mai lungă perioadă din cariera sa este înaintea lui? Trecerea la Seria A italiană - trecerea la un nou nivel.

Pentru "nerazzurri", Batistuta a petrecut 12 meciuri, fiind distins de 2 ori. La sfarsitul sezonului, Gabriel se gandeste sa-si atarneze cizmele pe unghii, dar inca mai are o propunere profitabila din punct de vedere financiar din partea clubului "Al-Arabi" din Qatar.

Statistici pe anotimpuri

Faza grupelor: Argentina - Grecia (4: 0) - în primul său meci de la Cupa Batistuta Mondială face un hat-trick, aceasta este a doua hat-trick din istoria echipei naționale a Argentinei (2, 45, 90 + 2 (penalizare) minute.) la Campionatele Mondiale după Guillermo Stabil în anii 1930.

1/8 finala: România - Argentina (3: 2) - Batistuta face scorul 1: 1 (16 minute de la penalty), dar în cele din urmă argentinii sunt încă inferiori.

1/8 finale: Argentina - Anglia (2: 2, 4: 3 pentru sancțiuni) - Batistuta a deschis scorul (6 minute de la locul de penalizare) într-un duel dramatic cu englezii.
În sferturile de finală, argentinii au pierdut la Olanda 1: 2.

Etapa a grupelor: Argentina - Nigeria (1: 0) - ultima minge de la Batistuta la Campionatele Mondiale a marcat un gol pentru 63 de minute. În meciurile următoare din etapa de grup, argentinii au jucat 0: 1 cu Anglia și 1: 1 cu Suedia, ocupând doar locul trei în grup și rămânând în afara play-off-urilor.

În total, la campionatele mondiale, Gabriel Batistuta a marcat 10 goluri (4 dintre acestea din penalty), făcând 2 chituri.
În total, echipa națională a Argentinei a avut 77 de meciuri, scorând 54 de goluri.