7 Sfat bun pentru a vă ajuta să ridicați sentimentul de recunoștință al copilului

Cum să dezvolți un sentiment de recunoștință în copil

7 sfaturi bune care vă vor ajuta să aduceți copilului un sentiment de recunoștință.

1. Încercați să faceți fără bunuri de lux cel puțin o săptămână







Când satisfacem cel mai mic capriciu al unui copil, el începe să creadă că are dreptul la tot: de la ciocolată simplă la cea mai nouă gadget. Pentru a dezvolta în copilul dumneavoastră un sentiment de recunoștință, încercați întreaga familie să renunțe la bunuri de lux pentru o săptămână. Opriți televizorul și aerul condiționat. Poate crea disconfort, dar este un mod minunat de a arăta familiei tale că trebuie să apreciezi ceea ce ai.

2. Faceți voluntariat

3. Învățați copilul să beneficieze de tot.

În cazul în care un tub lung afișează copilul din el însuși, și ploaia în week-end se pare sfârșitul lumii, ar trebui să-l învețe cum să beneficieze de orice obstacole care viata aluneca. De exemplu, dacă trebuie să lucreze la sfârșit de săptămână, explicați copilului dumneavoastră că, ca urmare a acestei veți câștiga mai mulți bani și la sfârșitul săptămânii viitoare va fi capabil să-l ducă la film sau un parc de distracții. Dacă ați fost prinși în ploaie pentru o plimbare, spuneți copilului că nu va trebui să spălați mașina acum.







4. "Ce se întâmplă dacă?"

Una dintre cele mai bune căi de a învăța recunoștința copilului tău este să-i arăți că unii oameni au mult mai puțin decât el. Întreabă-l: "Și dacă n-ai avea loc să dormi? Ce ar fi dacă ar trebui să stați în linie pentru mâncare? Dacă ați fost bolnav și nu v-ați putea permite o vizită la un medic? "Aceste întrebări îl vor ajuta să înțeleagă că ar trebui să fie mulțumit de ceea ce are.

5. Spune multumesc.

Dacă vrei să-i înveți pe copilul tău să fie recunoscător, fă-l singur. Multumesc tuturor celor pe care îi întâlniți în timpul zilei, fie că este vorba despre un vânzător de magazin, de un portar sau de un chelner. Așa că îi arăți copilului că poți să ridici starea de spirit a unei persoane pentru toată ziua, spunând doar mulțumesc.

6. Dați mulțumiri ritualului zilnic

Studiile arată că oamenii recunoscători sunt cei mai fericiți. Prin urmare, înainte de cina de familie, permiteți tuturor să spună câteva cuvinte, pentru care este recunoscător vieții, rudelor și prietenilor săi.

7. Schimbați perspectiva

Uitați fraza "Eu trebuie ...". Înlocuiți-l cu instalarea "Mă bucur ...". De exemplu: "Mă bucur să-mi scot copiii din școală" sau "Mă bucur să vă uit la fiul meu să joace fotbal". Această configurație simplă vă va ajuta să primiți zilnic mici plăceri și să-i învățați pe copiii dvs. cum să o facă.

Cel mai important - amintiți-vă că copilul ia întotdeauna tac de la tine, și numai atunci când te înveți să fii recunoscător pentru tot ce ai, copilul tau va face la fel.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: