5 reguli, ajutând la gestionarea cu copii a experienței unei mame mari

5 reguli, ajutând la gestionarea cu copii a experienței unei mame mari
Timp de zece ani am fost o mamă fericită a multor copii. A încercat pe copii să stabilească toate regulile posibile - împrumutate din cărțile audiate de la prieteni care s-au gândit în mod independent. Unele dintre ele erau mai degrabă amenințări, altele erau contrare naturii umane (fiii mici nu pot ajuta uneori să lupte, pe măsură ce o interzic). În cele din urmă, prin încercări și erori, am găsit regulile care funcționează. Poate că nu se încadrează în cadrul pedagogiei tradiționale. Dar ele sunt ușor de reținut, ele sunt de înțeles, ușor de utilizat și chiar de lucru!







Regula numărul 1: Nu puteți fi în camera în care lucrez, dacă nu lucrați în același timp.
Scop. pentru a învăța copilul să vă ajute în jurul casei sau cel puțin să nu distrage atenția.

Cred că nimeni nu am scos egoismul copiilor care nu acorde atenție faptului că mama mea este ocupat cu ceva important, și apoi a cerut să găsească un pantof pentru o păpușă, ai nevoie de mine pentru a le ajuta să se stabilească un puzzle dificil. Când numărul de copii din familie a crescut la patru, mi-am dat seama că fac ceva greșit.

Copiii mă ajută în loc să stau și să aștept. La început am încercat să le explic că dacă mă ajută să mă descurc cu munca mea, atunci voi avea mai mult timp să comunic cu ei. Dar, după cum se spune, "negocierile nu au avut loc": copiii au înțeles perfect că îmi voi îndeplini dorințele în orice caz, când acest lucru a fost făcut, acest argument nu a funcționat.

Apoi, o zi în bucătărie, când fiica mea a fost uitam ca am mangaiat, și mă așteaptă să fie liber și să-și îndeplinească cererea ei, am venit imediat și a decis să introducă o regulă bazată pe două trăsături observate de la copii:

  • în copilărie și în adolescența timpurie, dorința lor naturală este să rămână cât mai mult cu mama lor;
  • nu vei putea convinge copiii să te ajute de voința lor liberă, conducând în favoarea acestui argument rezonabil.

Comparând aceste două fapte, i-am spus fiicei mele că ea, desigur, nu este obligată să mă ajute, dar nu mă pot abține și mă uit la ceea ce fac. Trebuie să se retragă. Ce a făcut fiica? A ales prima opțiune. Acum, copiii mă ajută în loc să stau și să mă aștept să fac ceva pentru ei, și aceasta este alegerea lor.

Regula nr. 2. Nu lucrez după opt seara.
Scop. timpul regulat de odihnă și somnul regulat sănătos.

După ce am "oprit". Ea pretindea că uitase cum să se joace, să-și răspândească mâinile, să-și îndrepte ceasul, să-i lase să știe că nu mă pot ajuta!

Această regulă este incredibil de benefică nu numai pentru copii, ci și (indirect) pentru soțul ei! Copiii au învățat să-și distribuie singuri timpul, pentru a se juca cu mine mai mult: fiica mea aproape imediat după ora opt a mers la culcare. Soțul, după ce a acceptat regulile jocului, a început să mă ajute mai mult. De exemplu, cu plasarea copiilor: mi-am dat seama că, dacă am fi rămas până la opt ani, va trebui să facă totul pentru unul. Și totuși, odată cu creșterea copiilor, cadrele "timpului mamei" s-au extins, însă principiul conform căruia mama are ore de odihnă obligatorii a rămas în tradițiile noastre familiale.







Regula 3: Luați ceea ce este dat și nu veți obține nimic prin isterie!
Scop. Fără ofertă, avertizare, nici o reacție la isterie. Bunul pare că nu este îndulcit? Ce este, cealaltă nu va.

Doar că, cu unghiile copilului copilul este făcut să înțeleagă că lumea este ceea ce este. Acum, această "regulă teribilă" este folosită aproape de toți rudele mele care au copii mici și prieteni pe locul de joacă. Sensul său profund nu este că adultul nu mai flirtează în fața copilului, cerându-i să mănânce o lingură "pentru mamă și tată", deloc. Doar de la copil copilărie dat să înțeleagă că lumea este ceea ce este: da, nu există nici o egalitate, viața nu este corect, iar singurul răspuns acceptabil pentru această nedreptate universală una: nu te isteric.

Când am auzit prima oară despre această regulă, eram sceptic: totul părea prea simplu pentru a lucra. Dar, spre surprinderea mea cea mai profundă, această instalație nu numai că a acționat și a adus rezultate, dar copiii înșiși păreau să ofere o ușurare ușoară, învățând cum funcționează "lumea adulților". Poate că ei pur și simplu nu aveau "justificarea filosofică" pentru ceea ce se întâlneau deja de mai multe ori.

Regulă numărul 4. Aranjați "concerte" în altă parte.
Scop. trăiesc într-o atmosferă de pace și liniște.

Îmi place când copiii mei din toată inima fac zgomot și se distrează, strigă și cântă cântece, vorbește despre sănătatea lor, fizică și sinceră. Dar hai să ne recunoaștem cu onestitate: energia lor irepresibilă te poate face uneori supărată. Se pare că copilul experimentează cu tine, testarea cât de multă răbdare este suficientă pentru a asculta cântecul său nesfârșit sau o povestire de la unu la zece ...

În general, nu cred că trebuie să fiu o victimă constantă a ascultătorului-spectator al concertelor lor zgomotoase. Și așa a învățat fără presiune, cu tact și în timp să lase astfel de evenimente.

Cum? Foarte simplu: după ce le acord suficientă "distracție" atenției, le spun că nu interzic cântând, țipând, imitând sunete animale, furios și în picioare pe cap, dar nu lângă mine.

Regula nr. 5. Problemele banilor nu sunt discutate.
Scop. scapă de cerșitul și isteria constantă a copilului, dacă nu ai cumpărat nimic.

Această regulă funcționează perfect numai dacă sunteți gata să o implementați în mod consecvent și implicit. Punctul principal: când vi se cere să cumpărați ceva, spuneți copilului numai decizia dvs.: da sau nu. Și nici o discuție pe această temă. Dacă copilul începe să protesteze, cere explicații calm, dar perseverează, ca o mantra: "Problemele banilor nu sunt discutate". Avem nevoie de o voință decentă pentru a rezista primei atacuri și a nu renunța sau a intra într-o dispută. Numai o repetare calmă: "Nu se discută despre chestiuni legate de bani".

Există, de asemenea, un dezavantaj la această regulă: dacă copiii au economii proprii și doresc să cheltuiască ceva pe ea, aveți doar dreptul la voce de consiliere, nu puteți opri acum (desigur, dacă nu este vorba despre cumpărarea ceva care amenință sănătatea sau dăunează siguranței copilului). La urma urmei, după cum ați afirmat, "problemele monetare nu sunt discutate". Dar, în final, chiar dacă achizițiile lor nu sunt optime din punctul dvs. de vedere, ei vor învăța copilul să gestioneze în mod corect banii în viitor, să-și realizeze greșelile.

5 reguli, ajutând la gestionarea cu copii a experienței unei mame mari

Vrei să devii un cititor al revistei "Ai timp cu copiii"?

Abonați-vă și obțineți revista acum:







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: