5 lucruri stupide pe care ar trebui să le faceți, în funcție de societate

5 lucruri stupide pe care trebuie să le faceți, în funcție de societate

5 lucruri stupide pe care ar trebui să le faceți, în funcție de societate

Potrivit societății, oamenii ar trebui să respecte cu strictețe anumite reguli care sunt considerate "normale" și să fie ca oricine altcineva. Și de ce, de fapt, nu? La urma urmei, berbecii sunt mai ușor de gestionat decât animalele sălbatice, nu-i așa? Dar, din păcate, societatea a decis, de asemenea, că pentru a trăi și a ne simți normal, trebuie să facem cu siguranță niște lucruri stupide, pentru că "este atât de acceptat". Este timpul ca noi să punem în discuție aceste norme stupide și să nu mai condamnăm pe alții și pe noi înșine că dorim să trăim diferit.







1. Obținerea unei educații "bune"

Nu mă înțelegeți rău, educația este un lucru minunat, totuși în societatea noastră este obișnuit să înțelegi să mergi la școală și să intri la universitate pentru a obține grade și titluri. Și toate, cu excepția consecințelor sub formă de datorii uriașe și împrumuturi pentru studenți! Într-adevăr, există oameni care nu acceptă acest tip de educație. Societatea consideră că numai cunoștințele primite în clasă sunt valoroase, dar sunt atât de departe de adevăr. Putem învăța o mulțime de lucruri noi și interesante, călătorind și obținând această experiență, comunicând cu alte persoane și încercând doar ceva. Pentru a avea șansa de a reuși și a deveni o persoană utilă pentru o societate, nu trebuie să aveți o diplomă. Obțineți cunoștințe și înțelepciune în modul în care vă convine.

2. Au o slujbă normală

Odată la școală i-am spus profesorului meu că vreau să devin scriitor. Ea a zâmbit și a răspuns că scrisul poate fi un hobby minunat, dar nu puteți câștiga un trai făcând astfel de activități. Încă nu înțeleg de ce mi-a spus acest lucru, deoarece astăzi mulți oameni își câștigă viața scriind cărți și articole. Cuvintele ei mi-au dat teamă și mi-au distrus visul. După școală, am schimbat o mulțime de locuri de muncă în căutarea unei ocupații care să-mi aducă o adevărată plăcere. Și abia după mulți ani m-am întors la visul meu. Da, mi-am dat seama că este foarte greu să-ți câștigi existența scriind, dar este posibil.







Mă întreb cât de mulți oameni talentați refuză sau amână visul lor mai târziu sub influența profesorilor și a consilierilor de carieră? La copiii de la o vârstă fragedă insuflă teamă. Este o rușine. Lumea noastră modernă are nevoie de mari vise și de educatori care să-și susțină visele lor minunate.

Dacă vi sa spus că trebuie să renunțați la visul dvs. și să găsiți un loc de muncă normal, nu ascultați pe nimeni. Alegeți pentru ce este sufletul tău.

3. Aveți o casă frumoasă cu o reparație bună și o mașină de prestigiu

De fapt, nici unul dintre aceste lucruri nu este capabil să ne aducă plăcere și bucurie pentru mult timp.

Desigur, avem nevoie de un acoperiș peste capul nostru, dar cheltuim bani pe bunuri materiale nu pentru a ne satisface pe noi înșine, ci pentru a impresiona pe alții. Rezultatele cercetării arată că calea către fericire este dezvoltarea relațiilor serioase, realizarea obiectivelor semnificative și practica recunoștinței și aprecierii. Mai mult, atunci când cheltuim bani pentru a obține impresii, ne aduce mai multă bucurie pe termen lung, decât beneficii materiale.

4. Căsătoria sau cel puțin o relație monogamă pe termen lung

În opinia societății, oamenii buni ar trebui să se străduiască pentru o relație monogamă; totul altceva nu contează. Mai ales femeile. Cu toate acestea, nimeni nu știe cum să corecteze. Fiecare societate are propria sa idee despre dragoste și sex. În ceea ce privește moralitatea, căsătoria sau relația pe termen lung - acest lucru este normal. Cu toate acestea, fiecare persoană este liberă să trăiască după cum consideră potrivit.

5. Să ai copii - de preferință doi

Societatea crede că fiecare dintre noi ar trebui să aibă copii - de preferință doi. Aceasta este o afirmație ridicolă care echivalează cu toți oamenii sub o creastă, fără a lua în considerare scopurile, hobby-urile, nevoile și dorințele lor. Suntem cu toții diferiți: unii cred că având doi copii este just; alții și o duzină de puțin, iar unii, în general, preferă să rămână fără copii. Și acest lucru este normal; Nu înțeleg de ce mulți oameni critică astfel de oameni pentru alegerea lor. Există un prejudiciu că nu ai copii pentru o femeie este nenatural. Cu toate acestea, ca și până acum, acum nu toată lumea poate da naștere copilului lor.

În timp, așteptările proaste ale societății se schimbă. Amintiți-vă, nu cu mult timp în urmă, femeile trebuiau să rămână acasă și să aibă grijă de copii. Poate că multe dintre lucrurile pe care societatea le cere de astăzi vor dispărea pur și simplu în viitor. Ne vom uita înapoi și vom spune: "Cum am putea trăi așa?" În mod similar, acum suntem surprinși de ce femeile purtau corsete și crinoline, pentru că erau foarte inconfortabil!

Există multe lucruri stupide pe care societatea încearcă să le impună. Cu toții dorim ca noi să fim acceptați și iubiți așa cum suntem noi. Vrem să fim membri utile și valoroși ai societății. Și pentru a realiza acest lucru, nu trebuie să renunțați la propria individualitate, pasiune și vise.

Mai ales pentru cititorii blogului meu Muz4in.Net - după articolul Kirstie Pursey







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: