12 pas program

Deci, vom continua să ne gândim la cele douăsprezece pași de recuperare, da. Astăzi voi încerca să speculez despre Pasul al optulea. Dar mai întâi vreau să reiterez că, dacă ați înscris recent, este mai bine să descărcați mai multe buletine de știri anterioare (am pus pe lista de site-ul de discuții într-o formă comprimată) pentru a înțelege mai bine ce vor fi discutate aici. Și totuși - îmi voi spune înțelegerea Pașilor, recuperarea. Aceasta nu este o opinie oficială, ci opinia oricărei comunități. Așadar, al optulea pas:







Ce oferă a opta treaptă? El oferă o oportunitate de a ieși din această captivitate a singurătății și izolării, resentimentele altora și alienarea față de alte persoane. Esența a opta etapa - se pregătească noi înșine pentru a începe să vină la termeni cu umanitatea, iesi din propria lor coajă de resentimente și autocompătimire, care suntem treptat uciderea și mănâncă departe. Și pentru aceasta este important să stați jos și să începeți să scrieți o listă a acelor oameni cărora le-am făcut răul, pe care l-am ofensat vreodată în viața noastră. Ce vrei să spui, ofensat? Aici este un citat din cartea „Doisprezece Pași și Doisprezece Tradiții“: „Am putea defini aproape cuvântul“ prejudiciu „ca urmare a coliziunii instinctelor care provoacă daune fizice, mentale, emoționale și spirituale a oamenilor.“ Așadar, am încercat să înțelegem cine ne-a ofensat în cursul vieții noastre, căruia i sa făcut răul. În parte, am făcut acest lucru când ne-a prescris al patrulea pas, în care am scris despre lipsa noastră de caracter - furie, iritabilitate, ură, dispreț etc. Dar să mai vorbim despre asta în detaliu.

În primul rând vreau să spun că înainte de a cere iertare de la cealaltă persoană pentru ceea ce am l-am jignit, este important să se ierte mai întâi te și nu ține pică pe el. Nu este nimic pentru că acest pas este doar al optulea, cu șapte pași înainte. Și în acele pași, acestea sunt greșelile mele - furie, iritabilitate, ură. Îi cer lui Dumnezeu să mă elibereze de la ei, ca să devin mai curat și mai blând (!). Și, treptat, învăț să iert i altor oameni, să nu acumuleze mânie și furie în ei, să vadă nu numai în lipsa caracterului, ci și demnitatea. La urma urmei, am înțeles deja că în caz contrar mă voi ucide, dacă nu scap de ea. Aici mi-am dat seama recent de mine acest lucru - că dacă acumulez în mine mânie și ura față de alți oameni, atunci eu însumi mă fac mai rău. Îmi place să vorbesc despre deficiențele altor persoane, rănile și greșelile lor. Și în alte persoane am văzut mai multe minusuri decât pluses, și am vorbit cu alții despre neajunsurile. Odată ce am venit să-mi vizitez prietenii și am început să discutăm despre prietenii noștri. Și sa dovedit că am vorbit doar despre totul rău, negativ. M-am înfuriat cu resentimente și mânie față de acești oameni și le-am spus prietenilor mei despre asta. Și mi-au spus că este neplăcut pentru mine să comunic cu mine, pentru că un astfel de pârâu de insulte insuportabile, amare - și de furie curge de la mine. Și când m-am întors acasă, mi-am dat seama că au dreptate și sunt într-adevăr atât de dăunătoare și de rău, iar eu însumi aș fi inconfortabil să comunic cu o persoană ca mine. Și, în același timp, am citit cartea „Anonim Solitary Man“ (este pe site-ul meu) că, atunci când eu sunt salvarea unui aceste sentimente, economisire iritare, mânie și resentimente, acest lucru duce la faptul că mă adresez în ei înșiși și mai mult și din nou recurg la dependența mea pentru a-mi ușura starea. Când am comparat aceste două descoperiri, am dat seama că timpul pentru mine să învețe să lucreze în plângerile lor, să ierte chiar și cei care m-au făcut mult rău și durere, cum mă doare într-o foarte mare măsură. Și pentru a-ți rezolva nemulțumirile este să încerci să ierți pe toți acei oameni care m-au rănit și apoi să-i cer iertare de la ei pentru ceea ce i-am provocat și rău.







Deci, este ceva de gândit, este ceva de amintit. Încearcă să nu depășești un sentiment puternic de vinovăție pentru ceea ce ai făcut atât de mult rău altor oameni. Suntem recuperarea cu tine și de a face acest pas nu este să te complaci în vinovăție și rușine, ci pentru a le purifica, să fie liberă și deschisă pentru personalități de prietenie, dragoste și fericire. De fapt, etapele optulea și al nouălea urmăresc tocmai eliberarea acestor sentimente, pe cale de ieșire din singurătate, rusine, frica, ura de sine și opinii pe care le - o a doua rată, om bolnav. Acestea sunt pașii de libertate, pace și fericire. Când le face (desigur, după șapte pași anteriori), veți înțelege cum este minunat - să fie în pace și armonie cu ei înșiși și lumea din jurul lor. În orice caz, nu vă fie rușine și nu vă temeți de ceilalți oameni și faptele voastre trecute. În ziua de astăzi, totul, data viitoare vom merge la pasul nouă.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: