10 Interesante despre găluște

fb vk g gp ok ml wp

1. Mihail Osorgin, scriitor.

„Am stat în referință Kazan numai șase luni și nu ia în considerare această dată în viața sa pierdut; oriunde există oameni și oameni buni, peste tot - comunicare, a cărei memorie recunoscătoare rămâne. Cameră cu mobilier de casă, teanc de lemn de mesteacăn, la partea din față, mâncare destul de bună (am primit o bogată rație „cooperativă“ pentru serviciul lor), de gătit sale, înghețuri Kazan magnifice, conversație literară într-o audiență mică universitate, găluște de Crăciun între actorii de teatru locale, seara pașnică în familia unui vecin din apartament ... "(Din memorii)







„Seara am fost, de asemenea, invitat să găluști în aceeași casă pe Catherine Street, două fete bătrâne, colegii mei de la anii de gimnaziu - îmbibate bine cu poezia patriei“ (povestea „Copilărie“).

„Dar la harta de Eurasia, imi place sa ma uit, au devenit degetele dispărute unele țări trufaș și încearcă să-l înghesuie în districtul provinciei Perm, care este de echitatie de două ori pe an, călare pe tatăl meu în afacerile lor judiciare, luând angajat și cu sac găluște înghețate“ (Eseul "Tineret").

2. Dmitri Zelenin, etnograf.

"În general, acești oameni săraci au puțin din originalul original; dar și de la ei, persoana rusă a împrumutat ceva și, în primul rând, pelmeni, care sunt atât de răspândiți în întreaga regiune Kama. Gălețele sunt bucățele mici de carne tocată, care sunt gătite, nu prăjite; Mananca-le mai ales cu otet si piper. Mâncarea în sine este Permian, așa cum se spune și pe numele său: "Periean per" și "Pâine", adică pâine care arată ca o ureche și într-adevăr pelmeni. " (În ghidul pentru Kama din 1904).

3. H. Mosel, locotenent colonel al Statului Major General.







"Alimentele de la comercianți constau în zile obișnuite, mai ales din mâncăruri ruse simple și ravioli. Ultima fel de mâncare, totuși, este răspândită în întreaga provincie Perm și în toate straturile societății. În poștă, aceleași feluri de mâncare sunt preparate cu pește și ulei macră ", 1864.

4. Evgraf Verderevsky, scriitor.

„În cele din urmă, a vizita un alt dig Kama set naviga cu nave și barje atunci când ultima încărcătură o astfel de cantitate mare de ceai sau de fier Kyakhtinsky Ural! Apoi, vezi o mare mișcare, auzi unele expresii locale frumoase idiom permian și decide să gust faimosul Perm Pel-bonei (Pel-Nien a cărnii Permian sau mullein), în mod eronat numit găluște, această delicatesă favorit al întregii Siberia și Priuralsky poate margine: ea dulce și satisfăcătoare, și nici un miros de ceapă, atât de mult apreciat omul rus ". Definiția „acru“ se referă nu este de fapt ravioli, și oțet, care cu generozitate asezonate cu găluște. ("Scrisori practice de la drum", 1857)

5. Pavel Melnikov-Pechersky, scriitor „O altă caracteristică a vieții Permian - permeni. Aceste mici, realizate din turte de făină de grâu cu carne de porc joacă un rol important în Perm. Această pâine sub formă de ureche este mâncarea preferată a lui Permyaks. De fapt, permeni foarte gustoase - în Perm, puteau mai bine decât orice altceva ... toate, fără a exclude mai mare, numit adesea oaspetilor permeni sale. În acest caz, aproape întreaga masă constă din pene. Mânca-le cu oțet fiert, mânca sos permeni, permeni prăjite și altele și altele. Acest fel de mâncare are o mare influență asupra vieții familiale a lui Permyaks. Cum compoziția de nunti, mulți oameni se încadrează în dragoste, face prieteni, certuri, mirilos - pentru permenyami „!. 6. Dmitri Smyshlyaev, istoric al istoriei locale.

"Casele rezidenților din fabrică ... au fost numiți în demolări și, prin urmare, nu li sa permis să le corecteze; dar ei au continuat să-și trăiască zilele până la incendiul din 1842, care a ars. Am trăit în ele, în ultimii ani de existență a acestora, în principal pescari, kalachnitsy, Pelmennica, produsele comercializate de meserii lor, la fosta fabrică în piața pătrat pe malul Kama, sub Catedrala Petru si Pavel. " (Eseu despre "Vremurile vechi și oamenii", 1891).

6 retete pentru găluște delicioase

În sărbătorile de Anul Nou secrete culinare cu "Komsomolskaya Pravda" în patria lor împărtășite un bucătar faimos (Detalii).

17 motive pentru a se îndrăgosti de districtul Komi-Permyak

În cazul în care Bigfoot trăiește, de ce Chud a mers sub pământ, despre un meteorit și cum găluște traduse oshibsky (detaliu).







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: