Piciorul fără șoc a șocat Londra 2018 - fapte despre incredibil

Ronaldinho din Africa de Sud Oscar Pistorius, pentru prima dată în istorie, care a participat la Jocurile Olimpice, a terminat al doilea pe proteza în locul ambelor picioare, ajungând la semifinalele cursei de 400 de metri de la Londra.

Fugarul fără limită a șocat Londra 2012 - fapte despre incredibil
În cel de-al 25-lea campion de patru ani Paralimpic a devenit primul sprinter-cyborg, admis înainte de spectacolul de la Jocurile Olimpice. Ieșirea lui Pistorius la începutul stadionului olimpic de la Londra a fost întâmpinată cu o furtună de aplauze.

Atleta a alergat la distanță de 45,44 secunde, pierzând doar patru zecimi de secundă la câștigător - Lugeline Santos din Republica Dominicană. Stadionul a strigat literalmente, salutând ieșirea alergătorului de la cyborg la semifinale - spectatorii nu se așteptau la acest rezultat atât de puternic. Sprinterul nu și-a ascuns entuziasmul după competiția olimpică.

"Nu știu dacă să plâng sau să mă bucur. A fost un amestec de emoții. Multe mulțumiri tuturor celor care m-au susținut. Multe mulțumiri familiei mele, am văzut bunica mea în mulțime, a fost o experiență uimitoare. Spectatorii sunt uimitori. Am alergat în Marea Britanie de atâtea ori, acum este ca oa doua casă pentru mine ", citează BBC Pistorius.

Oamenii de știință au calculat că, datorită protezei rezultatelor sale în cele 400 de metri, ar trebui să fie deduse 10 secunde, deci a fost comparabilă cu rezultatele sportivilor care nu sunt cu dizabilități. Controversa asupra faptului dacă Pistorius ajută la proteza de carbon a fost cauzată de proprietățile speciale ale acestui material și nu a scăzut până acum. La Jocurile Olimpice de la Londra, Pistorius va participa, de asemenea, la releu de 4x400 de metri.