8 Motive pentru care credincioșii neamurilor să nu uite rădăcinile evreiești ale credinței lor

8 Motive pentru care credincioșii neamurilor să nu uite rădăcinile evreiești ale credinței lor

"De ce sunt rădăcinile evreiești pentru noi, ca și pentru credincioșii neamuri?"

Mi sa pus această întrebare acum câteva zile în timpul unui interviu la radio.

După aproape un an am scris o carte despre această problemă și am învățat-o de mai bine de 10 ani, nu am avut răspunsul! Intervievatorul nu a fost ostil, tocmai a presupus că am primit un răspuns. M-am gândit o vreme și am aruncat repede ceva care părea inteligent și convingător, dar nu-mi amintesc complet ce am spus. Cu toate acestea, când sa terminat, m-am gândit: "De ce este atât de important pentru un credincios ne-evreu? Dacă cineva se naște din nou, ce înseamnă că el înțelege rădăcinile evreiești ale credinței lui? "







Patru elemente mi-au venit repede în minte, iar alte patru au venit mai târziu.

1. La scurt timp după ce păgânii au uitat că ar trebui să onoreze rădăcinile evreiești ale credinței lor, evreii au început să moară.

Într-un moment în care Biserica a uitat de evreimea ei, a început să-i acuze pe evrei că ucide pe Dumnezeu. Zeci de mii de evrei au început să fie numiți "ucigași ai lui Hristos" înainte ca ei să fie uciși de cei care se numeau creștini și chiar naziști. Hitler a râs la biserică și a spus: "Tocmai termin ce ați început". Povestea este plină de povestiri despre persecuție, exil, închisoare, confiscare, viol, uciderea în masă a evreilor din mâinile așa-zisei creștini care s-au îndepărtat de adevăr. Mai mult de 30.000 de evrei convertiți la un stâlp au fost arși de Biserica Catolică între 1500 și 1800 pentru păcatul revenirii la iudaism!

Mai mult decât atât, de îndată ce liderii bisericii au uitat rădăcinile lor evreiești, au început să vină cu teologia, care a învățat că biserica a înlocuit Israel, Dumnezeu a respins Israel (a se vedea. Ier. 31:35), și chiar și faptul că Dumnezeu urăște Israelul (a se vedea. învățăturile lui Ioan Hrisostom, care au trăit în 347-407 gg.).

2. Isus se va întoarce ca rege al lui Israel.

8 Motive pentru care credincioșii neamurilor să nu uite rădăcinile evreiești ale credinței lor

3. Dacă iubiți pe cineva, trebuie să vă iubiți ceea ce îi place această persoană.

Dacă Îl iubești pe Iisus, trebuie să știi că Îi iubește pe frații săi în carne și vrea să vadă cum Îl cunosc. În lacrimi, El a spus iudeilor ortodocși din Ierusalim:

"Nu mă mai vedeți de acum încolo, până nu plângeți:" Ferice de Cel ce vine în Numele Domnului "(Matei 23:39)

În ebraică, aceste cuvinte sunt "binecuvântate este viitorul" - un salut. Acesta este felul în care salutați pe cineva. Cine a venit în țara dvs. sau tocmai vine la tine acasă.
M-am întors în Israel săptămâna aceasta, după o călătorie în Statele Unite. Prietenul meu apropiat și mentor Asher Intrater ma invitat să viziteze, iar primele cuvinte el a spus au fost: „Baruch aba (Binecuvântat este venirea)“ Aceste cuvinte sunt scrise în ebraică la aeroport pentru a saluta pe cei care sosesc.

Yeshua a spus aici: "Nu voi veni până nu Mă veți întâmpina." La fel ca Iosif, care era iubit de multe națiuni, bucuria lui nu era completă până când frații lui nu s-au împăcat cu el.

În plus, când mirele a fost invitat la altar la o nuntă evreiască, cantorul a cântat: "Ferice de cel care vine în Numele Domnului". Yeshua este Mirele și El se va întoarce când va fi chemat.







Mai mult decât atât, în cel mai puternic motiv puternic (strigăt al sufletului) în Scriptură, Pavel dezvăluie dragostea lui Yeshua în Israel și dorința ca evreii au fost salvate, a spus el, prin Duhul Sfânt, care a fost dispus să se să meargă în iad, astfel încât numai frații săi, Israel, au fost mântuiți (Romani 9: 1-5). Dacă Îl iubești pe Iisus, trebuie să-i iubești pe cei pe care îi iubește și El îi iubește pe frații Săi.

4. Planul lui Dumnezeu este să folosească credincioși din alte națiuni pentru a realiza Israelul.

În Romani 11:11 se spune că mântuirea a venit la neamuri pentru a stârni gelozia în Israel. Dumnezeu a uns pe credincioșii neamurilor să ajungă la evrei. În timp ce Israel era numit o lumină pentru popor (Isaia 42: 6, 49: 6), acum națiunile sunt chemate să ajungă la Israel cu dragostea lui Dumnezeu. Am fost adus la Hristos de un non-evreu, așa că sa întâmplat cu majoritatea evreilor mesianici pe care îi cunosc. Dumnezeu ți-a dat ungerea pentru a ajunge la poporul evreu!

5. Evitați procesul.

Romani 11: 17-23 afirmă că, dacă o biserică dintre neamuri îl tulbură pe Israel, va fi în pericol de a fi tăiat. Știu că acest lucru este scris într-un limbaj foarte dificil, dar acestea nu sunt cuvintele mele, acestea sunt cuvintele lui Pavel:

"Nu fi mândru, dar fii frică. Căci dacă Dumnezeu nu a cruțat ramurile naturale, atunci văd dacă vă va cruța. Așadar, veți vedea bunătatea și severitatea lui Dumnezeu: strictețe pentru cei care au căzut, dar bunătate pentru voi, dacă rămâneți în bunătatea lui Dumnezeu [în Israel] altfel veți fi tăiați ". (Romani 11: 20-22)

Vă încurajez să citiți încet capitolul 11 ​​al lui Romani și să lăsați Dumnezeu să vorbească în inima voastră? Începeți cu versetul 11 ​​și treceți la sfârșitul capitolului.

8 Motive pentru care credincioșii neamurilor să nu uite rădăcinile evreiești ale credinței lor

6. Datoria iubirii.

Dumnezeu a născut pe Isus prin Israel. Nu există Israel, nu există mântuire. Acestea erau rugăciunile unor astfel de oameni ca Simeon și Anna, ambii fiind evrei, că întâiul născut născut ar fi Mesia, despre care prooroceau profeții profeților. Fără Israel, nu ar exista nici Vechiul Testament, nici Noul Testament (de la profețiile Vechiului Testament ale Noului Testament) (Ier 31: 31-33), iar Noul Testament a fost scris de evrei). Fără Avraam, nu ar fi nici un Mesia! Fără David, nu va mai fi nici un Fiu al lui David! Fără Israel, poporul și-ar fi sacrificat copiii zeilor falsi. Evreii erau cei care au spus: "Dumnezeu este unul" - o teorie revoluționară în lumea păgână.

Ei erau apostoli evrei care răspândesc mesajul mântuirii în alte națiuni. Apostolul Neamurilor era un rabin evreu (Romani 11:13). Biserica dintre neamuri are datoria de a iubi înaintea primului frate dintre națiuni, Israel, care a adus mântuirea lui Yeshua, Mesia.

7. Dorința de a se trezi.

În Romani 11: 12-15 este clar că dacă Israel, prin căderea sa (respingerea Evangheliei) a adus o trezire lumii, ce s-ar întâmpla dacă Israel ar accepta Evanghelia? Răspunsul este: avere și viață din morți! Uitați-vă la cuvintele lui Pavel de aici:

"Dacă căderea este bogăția lor pentru lume, iar sărăcirea bogăției lor este pentru neamuri, cu cât este mai mult plinătatea lor!" Căci dacă respingerea reconcilierii lor cu lumea, atunci ce va accepta, dacă nu viața din morți? "

Dacă Israelul, prin respingerea mântuirii, eliberat trezirea popoarelor, adoptarea acesteia va reveni la locul care corespunde planului lui Dumnezeu, eliberând trezirea mondială - bogăția lumii (v 12.), Iar durata de viață a murit (articolul 15). Dacă cartea Faptelor arată bogăție. înseamnă înainte de bogăție chiar mai mult decât am văzut vreodată!

8. Evreii separați de Yeshua.

Datorită faptului că Evanghelia a fost îndepărtat rădăcini evreiești, evreii încă mai cred că acest lucru nu este o poveste evreiască - povestea unor oameni a căror nume este Petru, Pavel și Maria, și care are loc în Imperiul Roman la neamuri, spre deosebire de povestea despre Simon, Shaul, Iacov și Miriam, care are loc în Galileea și Ierusalimul și își concentrează atenția aproape în întregime asupra evreilor, până la Faptele Apostolilor 10.

Portalul nostru Facebook:

Fără un context evreiesc (că va veni Mesia Israelului), evreii trebuie să creadă că Isus și iudaismul se exclud unul pe altul. Lumea evreiască este în mod eronat de acord cu Justin Martyr, care a spus: "Cel care este atât creștin cât și evreu nu poate fi creștin sau evreu". Ei presupun în mod eronat că Noul Testament reprezintă o nouă religie.

Puteți specifica orice alte motive pentru care rădăcinile evreiești sunt atât de importante pentru credincioșii non-evrei?

Noi, la Telegram, abonați:

Doar că noi, împreună cu echipa de credincioși mesianici, ne-am întors din Israel. Am trecut mai întâi prin locuri creștine, în ciuda faptului că în Israel pentru a treia oară. Sunt șocat de ceea ce am văzut. O grămadă continuă de păgânism. Două Calvar. Templele cu grandoarea și pompositatea lor concurează reciproc. Cine este în dreapta și mai aproape de Yeshua? E dezgustător. Cum pot reacționa israelienii la această blasfemie? Ce fel de gelozie despre Mântuitorul și despre ce fel de pocăință putem vorbi? Vino la simțurile tale, frați și surori. Cu Dumnezeu!

Vladmaslav, am în general o bucatica de comunități mesianice. Acesta este iudaismul, deși unul mesianic. Creștinismul nu este JUDAIS. Nu. Nici templu, nici mesianic.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: