24 Sergey Gorin tehnologia în vrac (ediția a șaisprezecea) "ksp" moscow 2018 bbq g 69 lb gorin

S. Gorin. NLP: tehnici în vrac 4. Mână la îndemână. Primul contact fizic este suficient de prozaic. Un bărbat poate ajuta o femeie să nu coboare dintr-un pas înalt sau să urce sau chiar să depășească un obstacol. Poate și rămâne doar o manifestare a etichetei. Cu toate acestea, dacă oamenii continuă să țină mâna, aceasta este deja o dovadă a începutului afectiunii romantice unul pentru celălalt.







5. Manipulați-vă pe umăr. Un bărbat poate îmbrățișa o femeie pe umeri, deși acest fapt nu arată încă semne. Aceasta poate fi o manifestare a prieteniei adevărate, oamenii "merg pe viață" alături. Ei sunt încă ocupați de lumea din jurul lor și nu unul de celălalt. Cu toate acestea, atunci când contactele fizice dintre oameni iau forma unei "mâini pe umăr", aceasta este deja mai mult decât o prietenie obișnuită; poate, totuși, nu este dragostea adevărată.

6. Mână la talie. Acesta este un lucru pe care oamenii de același sex, de obicei, nu fac. E evident romantic. În acest stadiu, oamenii sunt deja destul de aproape ca să se încreadă în secretele fiecăruia și să vorbească în propria limbă intimă. Dar ei au mult de parcurs înainte de a se apropia cu adevărat unul de celălalt.

7. Face în față. În acest stadiu de dezvoltare a relațiilor, oamenii încep să privească cu atenție unul în celălalt, să se îmbrățișeze și să se sărute reciproc. Și dacă nu au lipsit nici unul dintre cele șase pași precedenți, atunci un sistem special de comunicare este stabilit între ei, ceea ce le permite să se ponegreze unii pe alții, practic fără cuvinte. În acest moment, dorințele seculare devin un factor important în relație.

8. Mâinile pe cap. Aceasta este cea mai directă evoluție a ceea ce a apărut între oameni în etapa anterioară. Ei încep să se mângâie unul pe celălalt pe cap, vorbind sau sărutând în timp ce o fac. În cultura noastră, oamenii foarte rar se ating de capul unei alte persoane, numai dacă este membru al familiei. În NLP romantic: Tehnici în relații libere, aceasta indică o intimitate emoțională profundă între oameni.

912. Ultimii pași. În timpul ultimelor patru etape, relațiile dintre oameni sunt predominant sexuale și extrem de intime. Acest „mâini atinge piept“ (9) „buzele ating pieptul“ (10), „atingând sub talie“ (11) „contact sexual“ (12) Este evident că aceasta este o complicație calitativă a relațiilor, și va veni-o , când oamenii trăiesc unul cu celălalt. Prin urmare, toate aceste patru etape se referă la momentul în care oamenii s-au căsătorit deja.

Deci, atingerea mâinilor în cap de către D. Morris, etapa a opta (a doisprezece) de pregătire pentru contact sexual. Nu este nimic surprinzător prin faptul că această prikosnoțiune are o interpretare sexuală intimă. În timpul demonstrației șablonului, a existat o perioadă în care (nu ați putut observa) partenerul meu a avut mișcări vibraționale ale corpului la nivelul pelvisului. Am considerat acest lucru ca un re-nas și, din moment ce nu am intenționat să-l folosesc, l-am sunat pe Lena "un copil". Astfel, poziția Lenei față de mine a fost schimbată și mișcările oscilatorii au încetat.

Întrebare din partea publicului: Și ce, ar putea fi folosit transferul? S. Gorin. Ei bine, dacă Lena ar fi fost un pacient foarte bogat, aș putea întări transferul și deveni membru plătit al familiei sale (rasete în sală).

Omul tânăr: Serghei, de ce nu spui nimic despre faptul că au lucrat cu energia Lenei în timpul demonstrației? Apropo, aveți o energie foarte puternică; S. Gorin: Ce este puternic cu mine? Omul tanar: Bioenergetica. S. Gorin: Ah, asta. La fereastra noastră aura verde. (pauză lungă).

Omul tânăr: Deci, ce.

La un moment dat, am atras atenția asupra acestui lucru nu în comunicarea cu pacienții, ci în comunicarea cu copiii mei. Știi, copiii mici trebuie să fie așezați pe o oală în timpul nopții și este de dorit ca toți să se culce foarte repede. I-am spus copilul meu „pspsps“ mai întâi în urechea dreaptă, apoi la stânga, în comparație cu viteza de răspuns la VNU-shenie, și apoi utilizate numai în ureche, care este asigurat permite un răspuns mai rapid.

Acum îți sugerez să stăpânești modelul de orientare a transă prin incertitudinea kinestezică. Înregistrați secvența sa:

Exercitarea 15. Direcționarea transsei prin incertitudinea kinestezică.

Se efectuează în perechi.

Pasul 1. Invazia zonei superintense a partenerului. Stați în spatele partenerului așezat pe un scaun și atingeți palmele la umerii sau la spate. Evaluați tonul mușchilor. Timp de 23 de minute, conduceți o conversație neutră, așteptând slăbirea mușchilor partenerului.

NLP: Tehnici în vrac Pasul 2. Atingerea capului și impunerea de mișcări impotete. ia cu atenție mâinile capului partenerului și începe ușor (recunoașterea mișcării limite) cu capul partenerului de mișcare-Causeway, încercând să o facă la întâmplare Obra Zoom, la întîmplare. Acordați instrucțiunilor partenerului că capul poate să urmărească în sine direcția mișcării, că partenerul nu trebuie să vă ajute sau să intervină cu dvs.







Pasul 3. Realizarea catalepsiei și utilizarea transă. Evaluați tonusul muscular al gâtului partenerului. Dacă nu simțiți rezistență la mișcările voastre, dacă capul partenerului se prăbușește în poziția pe care i-ați dat-o în acest moment, mergeți la utilizarea transă. (Îmi aduc aminte că în exercițiul care utilizează transa va exista o instruire nedefinită și plăcută de direcție constructivă).

Pasul 4. Întoarceți-vă din transă. Încetați întoarcerea la starea de veghe prin faptul că vă veți lua mâinile de pe capul partenerului.

O ambiguitate vizuală Tehnica pe care ați dobândit-o funcționează mai bine cu pacienții care se specializează în modalitatea kinestezică. În cazul vizualiștilor, puteți crea incertitudine în modalitatea vizuală, sugerând că ei își imaginează constant unele dintre spațiile disponibile în corpul lor.

Nu există instrucțiuni precise pas cu pas, astfel încât va fi mai ușor să stăpânești această tehnică printr-o demonstrație. Welcome-volets.

(Se pare Ilya). Ei bine, Ilya, stai confortabil. Ras mai slabe. și imaginați spațiul dintre temple. cât de mare este. și mai mult decât este umplut. În același timp, imaginați-vă spațiul. între partea din spate a capului și frunte. care sunt dimensiunile sale. și cu cât este mai mult umplut. în contrast cu primul spațiu. Imaginați-vă spațiul din spatele tău. (Ilya închide ochii) cât de plăcută este. și spațiul dintre mâini. în același timp după cum vă imaginați. spațiu între umeri. cat de relaxat este. și spațiul dintre spatele capului și.

S. Gorin. NLP. tehnici picioare picioare picioare. cât de mare este. și ce formă are. Acordați o atenție deosebită acestui spațiu special. cât de mult simți în ea siguranța și confortul. Și acum acordați atenție spațiului dintre. umeri și degete. cât de convenabil este. și spo-kojnoe. Și dacă simțiți senzația plutitoare. în spațiul dintre. nape și tocuri. atunci vă puteți bucura de acest sentiment. deoarece îți complic. în funcție de imaginația spațiilor.

Acum vă voi cere să introduceți. care dintre spațiile pe care le-am enumerat. se intersectează. și ceea ce se obține la această intersecție. De obicei, la intersecția spațiilor. se formează un spațiu nou. dar se poate forma un avion. sau o linie dreaptă. sau chiar un punct. deși cunoștințele dvs. de geometrie pot afirma. că este imposibil să obții un punct. când traversează volume. Dar știi ceva. că atunci când intersecții de spații. nu numai punctul poate fi format. dar și o linie dreaptă. oricare ar fi pretențiile geometriei. Și poate forma și un contur. sau volum. sau desenat pe un plan. Și ce se formează la intersecția spațiilor. pe care le puteți imagina cu ușurință și plăcere. Numai tu vezi. și numai tu știi. exact ce este nou, veți afla acum. pe măsură ce devii. totul este mai ușor. imaginați spații noi și noi. din cele pe care le-am sunat. și cele pe care nu le-am sunat. pentru că nu știu care dintre spațiile. cel mai interesant pentru tine.

Și nici eu nu știu. dacă toate aceste spații converg. la un moment dat. indiferent dacă permite geometria. sau nu. Pentru că dacă spațiile s-au adunat. înseamnă că ați găsit o soluție. și dacă nu converg. aceasta înseamnă că există o astfel de soluție. și căutați-l. și nu o veți găsi mai devreme. decât ai nevoie. ca imaginația ta. mulțumesc. pentru o sarcină destul de dificilă. pe care le re-Shaesh. sau a decis deja. lucrand cu imaginatia.

(Pauză lungă). Iar acum vă puteți deschide ochii și vă puteți întoarce de la imaginație la realitate. Acest lucru se poate face cu un sentiment de prospețime, dar nu cu multă prospețime. Sau NLP: tehnicile în vrac puteți face acest lucru cu un sentiment de creștere a energiei. Nu știu ce veți alege atunci când vă veți întoarce în această cameră, în această zi și în ceas.

Cum te simți? Ilya: În regulă.

S. Gorin: Vă mulțumim pentru ajutor.

Orientare prin fenomene transa hipnotica ( „pârghie“ de orientare) Gorin S. Acum vom începe să se miște metode de inducție transă lin tainice-lea, prin urmare, în cazul în care pacientul este pre-gadyvaetsya care HY-ERA a fost utilizat pentru a influența. Aceste metode sunt adecvate atât în ​​practica clinică, cât și în viața de zi cu zi. În ceea ce privește utilizarea tehnicilor sub acoperire în terapia de inducție transă, apoi pe care doriți să WARN-dit pacientul nu va observa faptele voastre bune, așa că, dacă sunt efectuate strălucit de intervenție sub acoperire, apoi cheltui încă 510 de minute pe inducție „oficial“ transă. Oferiți o persoană plăcerea de a realiza că a fost tratat cu hipnoză. sau că nu poate fi hipnotizat.

Îndrumarea transsei prin fenomenele hipnotice va fi, de asemenea, trecerea noastră de la hipnoza evidentă la ascundere. Grinder si Bandler au aceste tehnici sunt numite „riu-chazhnym“, de orientare, pentru că folosim izolat, dar a provocat fenomene hipnotice ca pârghie prin care se amplifică efectul lor. Cel mai adesea, pentru inducerea transă rapidă este folosit fenomene cum ar fi catalepsie, inspirate de halucinații, regresie de vârstă.

Cu ajutorul ghidării prin catalepsie, ne-am ocupat doar de crearea incertitudinii kinestezice. Ceea ce am făcut cu capul pacientului se poate face mai ușor cu o mână. (Se îndreaptă spre omul care stă lângă el). Pot să vă țin mâna? (El ia mâna dreaptă a partenerului și o pune pe mână). Puteți să o țineți puțin mai mult. Pot să-l mișc, o să-l întorc. (Începe să facă mișcări asimetrice de mâna partenerului). Îi înțeleg tonul. când mă mișc. sau când mă opresc.

S. Gorin. NLP: tehnologia în vrac (Continuă să facă mișcări nesistematice de către partenerii lor, uneori oprindu-i). Mâna poate fi relaxată. sau nu foarte relaxat. Mâna poate îngheța. sau să nu se oprească. Poate că mâna ta e confortabilă în acea poziție. (Demonstrează catalepsia mâinii, îndepărtând palma de sub palma mâinii partenerului și sprijinind mâna partenerului cu un deget al mâinii).

Despre faptul că aceasta este catalepsia, cred că nu veți contesta. Disputele pot fi legate de intensitatea fenomenului observat sau de faptul că vedem manifestările inițiale ale catalepsiei, dar nu există nicio îndoială că acest fenomen aparține clasei fenomenelor hipnotice.

Acum despre halucinațiile inspirate. Galya mi-a pus întrebări, ca o persoană cu experiență în hipnoza clasică. Galya, poți vedea pisica din acest scaun? (El arată spre un scaun gol cu ​​mâna).

Galya: Îmi pot imagina singur.

S. Gorin: Nu o puteți vedea, dar vă puteți imagina? Galya: Da.







Trimiteți-le prietenilor: