10 Tipuri de dispoziție ale directorului

Poate, nimic nu afectează atmosfera din birou, starea de sănătate și poziția financiară a angajaților ca starea de spirit a șefului. Și, după cum se știe, se întâmplă cele mai diferite - atât cu un semn "+", cât și cu un semn "-". Mai ales daca seful este o femeie (cu emotionalitatea ei obisnuita), iar starea ei de spirit se schimba de cateva ori pe zi.







Starea de spirit este de 1+. Lumina mea, oglindă, spune

... Larisa Eduardovna a privit cu atenție în oglindă, studiind dacă numărul de riduri sau o coafură cu o lună și jumătate în urmă.

- Caseta de verificare ", a spus ea cu blândețe secretarului care a intrat cu documentele. - Crezi că aș putea avea tunsoare?
Cecul, încântat de starea de spirit a lui Larisa Eduardovna, sa aprins și a strălucit:
- Oh, tu, Larisa Eduardovna, totul merge. Dar mi se pare că trebuie să faceți o "scară". Și, cred că ați fi abordat un ton mai ușor de colorant pentru păr.
- Chiar crezi așa, Galochka? - spuse directorul de gîndire. - Da, poate aveți dreptate, vă mulțumesc. Dacă este necesar, puteți pleca devreme astăzi. Munca urgentă nu va.

Starea de spirit este de 2+. Shopping a fost un succes

După sfârșitul săptămânii, Larisa Eduardovna sau Lariska, așa cum o numesc toți angajații, vin de obicei în haine noi. Vizitarea buticurilor scumpe este întotdeauna bună pentru ea. Angajații se adună cu complimente, iar Lariska se rotește la oglinda din sala de așteptare și râde zgomotoasă. Merită angajatul să intre în birou și să laude noul costum, așa cum Lariska începe să tweet:
- Oh, ei bine! Acesta este obișnuitul crep de Chine!

Starea de spirit este 3-. "Energizer"

Energia excesivă a capului este întotdeauna plină de dureri de cap pentru angajați. „Când Larisa plin de energie, ea trebuie doar să se ocupe - spune Rita -. Se patrunde in fiecare detaliu, supraveghează personal îndeplinirea tuturor sarcinilor, necesită planuri detaliate de lucru (pentru o săptămână) și un raport oral detaliat cu privire la activitatea desfășurată pentru ziua de muncă.“

Starea de spirit este de 4-. Tensiune 220 V

De la o tensiune de 220 V toată lumea tremură, chiar și cei mai constrânși angajați. Când Larisa Eduardovna țipă, se pare că toate zidurile se agită. Toți care pot, merg la lucru în alte cazuri. Ceilalți angajați sunt cusuta în locuri de muncă, ascund cești de cafea în dulap și nu mai vorbesc unul cu celălalt.

Starea de spirit este de 5-. Mă purtați, râul

Larisa Eduardovna nu planifică în fiecare lună sau în altă zi a săptămânii, dar când are starea potrivită pentru asta. Și când Larisa Eduardovna "va purta", ea poate vorbi de ore și ore. Ea începe cu misiunea companiei, se îndreaptă spre obiectivele noastre, atrage perspective și planuri strălucitoare sau discută despre cum "totul este rău" (din nou, în funcție de starea de spirit). Apoi, încă o dată, povestește cât de dificilă a fost obținerea poziției pe care o ocupă firma pe piața rusă, cât de greu este să supraviețuiască în condițiile actuale de piață.







"Jumping" de la gând la gând, Larissa folosește numeroase "digresiuni lirice", strigă slogane, citează mari clasici și politicieni moderni. Ea spune în mod constant cât de puțin suflet ne punem în practică, insistă că, fără loialitate, este imposibil să fii util firmei și îi cheamă pe toți la patriotism (firma noastră vinde produse ale producătorilor autohtoni). Plăcuța este astfel întârziată timp de trei până la patru ore, iar personalul ascultă cu răbdare discursurile conducătorului.

Starea de spirit este de 6+. Mai aproape de oameni

Uneori, Larissa Eduardovna vrea să uite de statutul ei și să stea cu colegii ei. Ea cere o bifă, secretara noastră, la biroul ei pentru o ceașcă de cafea. Sau vine economiștilor și discuțiile cu privire la cele mai frecvente subiecte: cum să plătească puțină atenție față de soții lor pe soțiile lor, copiii nu asculta, „trage“ în legea și supărător în țară. Bineînțeles, angajații renunță la toată munca lor și vorbesc cu Larissa, în toate felurile care arată interesul pentru viața de familie. Cu toate acestea, Larisa Eduardovna însuși simte cu toate problemele subordonaților. Adevărat, numai astăzi, pentru că mâine va avea o dispoziție complet diferită ...

Starea de spirit este de 7+. Ah, micul pernă ...

Oaspeții acasă la Larissa sau un banchet în ajun - un adevărat cadou pentru subordonații. În primul rând, ea, obosită de veghele târzii, este probabil să întârzie pentru muncă, chemând secretara și avertizând că a mers la Ministerul Comerțului dimineața. În al doilea rând, va sta somnolent și vis de o pernă. Pentru subordonați, aceasta înseamnă doar un lucru - un minim de activitate și chiar o posibilă plecare înainte de muncă.

Starea de spirit este de 8+. Doar mama

Uneori Larissa este doar o mamă. Începe să se plângă de adjunctul ei, Irina Fedorovna, pentru cel mai mare fiu, care nu a trecut două examene la ședință și să spună cât de îngrijorat de sănătatea fiicei lui Olenka. Și dacă Olenka se îmbolnăvește, Larisa Eduardovna uită complet de muncă și nu-și găsește locul ei toată ziua. Imediat începe să vorbească cu toată lumea despre copii, întrebându-se despre fiicele și fiii angajaților lor. În acest caz, bucătarul a cerut toate sfaturile de a vindeca gâtul și de a distruge temperatura, cum să îmbunătățească imunitatea și ce vitamine să cumpere pentru fiică.

Starea de spirit este de 9-. Dostoyevskaya

- Astăzi Lariska este un adevărat Dostoievski ", spune Alla. "El cicălind totul." Am început cu raportul meu. Continuând prin faptul că, trebuie să te gândești mai mult la îndatoririle tale imediate (de parcă știe ce mă gândesc?). Am ajuns cu atât de multă cafea care mi-a afectat corpul și a afectat negativ culoarea feței (sugerând că petrec o zi întreagă consumând cafea și distragând-o de la locul de muncă).

Starea de spirit este de 10+. Și calul se va opri la un galop

Uneori, Larissa Eduardovna se află în posesia hotărârii, care a venit de nicăieri, de a stabili dreptatea.

Unul dintre angajații noștri a schimbat în mod constant o parte din îndatoririle lor într-un alt "rang" inferior. De mult timp am crezut că Larisa Eduardovna nu-i pasă de cine lucrează, dacă doar ea a fost terminată. Dar într-o zi sa apropiat de Sveta (apropo, de favoritul ei) și a spus politicos, dar cu insistență:

- Svetochka, înțeleg că, aparent, "nu pentru persoana" trimite faxuri și sună clienți. Dar vă rog să nu transferați aceste responsabilități către Lenochka. Ea este plină de munca ei.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: