10 Fraze, care fac din copiii adulților notorii, sănătatea copilului, sănătatea, argumentele

10 Fraze, care fac din copiii adulților notorii, sănătatea copilului, sănătatea, argumentele

Cum să faci un copil să devină un student excelent? Desigur, comparați-l cu un coleg de succes. Cum să-ți calmezi copilul, dacă ar avea un isteric într-un loc public? Casa de promisiune spanking cu o centură. Adesea, astfel de metode "ingenioase" sunt folosite de părinți. Iar când cresc înfundați și inuți pentru copii, încep să se plângă cum sa întâmplat. Psihologul de familie Svetlana Merkulova sigur că, chiar și o expresie neglijent aruncată poate afecta foarte mult asupra psihicului omului mic, astfel încât comunicarea cu copilul dumneavoastră, ar trebui să alegeți cu atenție cuvintele. Despre ce expresii este mai bine să uităm pentru mamele și tații mereu, a spus ea AiF.ru.







1. Am fost la vârsta ta excelentă

De la naștere la șase ani, mama și tata pentru un copil sunt practic zei care știu totul. Ele formează atitudinea copilului față de lume și față de sine. Mai exact, în această frază puteți vedea concursul părinților cu copilul, ca și cum ar spune copilului său: "Nu veți ajunge niciodată la mine! Nu contează cât de tare încerci, sunt mai bine decât tine. Copiii care au crescut cu o astfel de instalație, de regulă, toată viața lor dovedesc familiei că sunt buni. Desigur, atunci când spui așa ceva, stim cu adevărat partea narcisistă a psihicului copilului, care îl provoacă să atingă anumite obiective. Dar necazul este că, în cele din urmă, o persoană atinge ceva nu pentru el însuși, ci pentru mamă și tată, pentru a vedea în cele din urmă că este vrednic de ei. În creștere, astfel de copii nu se bucură niciodată de succesele lor, bucuria vine doar dacă părintele recunoaște realizările lor, dar este puțin probabil să o facă.

10 Fraze, care fac din copiii adulților notorii, sănătatea copilului, sănătatea, argumentele

2. Tu esti puiul meu, maimuta, purcel

De îndată ce părinții lor iubitori îi cheamă copiii. Toate acestea conduc la depersonalizarea copilului, nu pare să existe, dar există un fel de jucărie cu care poți să faci ceea ce îți dorește inima. La începutul vieții, fiul sau fiica voastră va lua orice cuvânt vorbit necritic, vor avea încredere în voi. Spuneți copilului că este prost, în loc de "aveți nevoie de ajutor, permiteți-mi să explic", iar copilul îl va accepta. Voi da un exemplu când mama mea, într-un impuls educațional, ia spus fiului meu că este laș. Ca urmare, la cunoștință, băiatul a fost reprezentat după cum urmează: "Ma numesc Ivan Ivanov, sunt un laș". Când auziți acest lucru, ar trebui să fie un stimulent să vă gândiți la modul în care comunicați cu copilul dumneavoastră. Numele unei persoane este prezentarea sa în lume. În unele familii se dovedește că este împins și inventat o mulțime de nume amuzante pentru copil, dar în zadar! Numele ar trebui să fie întotdeauna în prim plan, așa se va simți ulterior persoana în această lume, cât de mult va fi integral. Dacă sunteți mai des numiți fiică sau fiu un pui sau un diavol, atunci vă pare că mușcați numele lui (din personalitatea sa).

10 Fraze, care fac din copiii adulților notorii, sănătatea copilului, sănătatea, argumentele
Cum să pedepsi un copil pentru școlarizarea rău?

3. Uite, Katya are cinci pentru munca de control, iar tu ai patru







Majoritatea părinților fac totul pentru cele mai bune motive. Face părinții unui copil este posibil să fi avut această experiență, și apoi se spune: „Nu-ți face griji, de asemenea, am folosit să spun, am crescut, uite cât de minunat sunt.“ Ei ar putea "uita" cum doare atunci cand mama sau tata te respinge si spune in acelasi timp: "Si Katya e mai bine decat tine". Aceasta este o experiență foarte dureroasă, pe care copiii o suportă adesea la vârsta adultă. Apoi încep să-l urască pe Katya. Copilul este întotdeauna neplăcut când este comparat cu altcineva, cu un coleg de clasă, un frate sau o soră. Astfel, deja adulții continuă mereu să se compare cu ceilalți și întotdeauna nu în favoarea lor.

4. Dacă te comporți, nu te iubesc

Sau te pot iubi numai când ai dreptate pentru mine. După această frază copilul începe să încerce tot posibilul să fie bine, el împinge toate nevoile și dorințele lor, „cresc“, un fel de antenă care ghicitul dorințele și așteptările părinților. Drept urmare, copilul nu există. La vârsta adultă, el încearcă tot timpul să se mulțumească, trăiește cu instalarea: "Vreau să fiu iubit și pentru asta aș vrea să vă mulțumesc. Nu voi avea dorințele mele, dar vor fi dorințele altora ".

10 Fraze, care fac din copiii adulților notorii, sănătatea copilului, sănătatea, argumentele

5. Nu mă rușinați

Cu alte cuvinte, părintele spune: "Tu ești rușinea mea". Copiii care aud de multe ori o astfel de expresie, foarte mult doresc ca toată lumea să vadă ceea ce ei sunt într-adevăr, astfel, în cazul în care atrage atenția cuiva, nu știi ce să facă cu ea. Se ascund, se închid, se pierd. Un astfel de copil, ca și cum nu ar fi de ales, poate fi doar rușinea cuiva. Spunând ceva de acest fel, vă răniți propriul copil.

10 Fraze, care fac din copiii adulților notorii, sănătatea copilului, sănătatea, argumentele
Cum de a crește un copil încrezător și independent. Sfaturi pentru părinți

6. Sunteți la fel ca un tată (mamă)

Bineînțeles, această frază ilustrează relația dintre papă și mama sa, nemulțumirea față de viața comună, pe care o iau asupra copilului. Adică soții nu află direct relația, dar prin copilul lor își spun unii altora niște lucruri urâte. Și toate aceste murdări rămân în copil. Dacă mama ta spune: "Ești atât de încăpățânat ca și tatăl tău." Se pare că papa - o persoană rea, cu care este imposibil să fie de acord. Și acum ne vom gândi dacă băiatul va dori să fie un astfel de om, pentru că e încăpățânat și rău? Când ne proiectăm relațiile proaste cu copiii, trebuie să trăim cu ea. Pe de altă parte, în această frază, el aude subtextul că "fetele sunt mai bune decât băieții". Părinții folosesc această manipulare, dacă există o luptă pentru copil și trebuie să aleagă partea fiecărui papă sau a mamei.

7. Nu mâncați terci - veți fi slabi și proști

Am avut o fată familiară care, din copilărie, a spus: "Dacă nu termini să mănânci pâine, atunci el va alerga după tine toată noaptea". Nu contează cât de ridicol s-ar părea așa, era grozav de frică de pâine, adică părinții au avut efectul opus. Explicații similare - aceasta este și manipularea apei pure. Foarte des sunt folosite de bunicii care se confruntă cu foamea în copilărie. Acestea sunt transmise din generație în generație, nevăzute pentru noi. Un copil ca această expresie poate dezvolta temeri sau relații foarte grele cu alimentele, cultul, excesul de greutate etc.

10 Fraze, care fac din copiii adulților notorii, sănătatea copilului, sănătatea, argumentele

8. Dacă te comporți prost, te vom da unchiului meu (babayka)

Acesta este un mesaj foarte specific, care afirmă că un copil este valabil numai dacă este convenabil pentru părinții săi. Părintele îi transmite copilului: "Nu fii tu, trebuie să fii așa cum ne potriveșteți." În creștere, acești copii nu știu ce vor și încearcă să-i mulțumească pe toți.

10 Fraze, care fac din copiii adulților notorii, sănătatea copilului, sănătatea, argumentele
Uită-te în tine. Cum să nu crești un ratat de la copilul tău

9. Vei primi case!

10. Du-te departe ca să nu te văd sau să te aud

Eu traduc: "Mi-ai ruinat viata, dispar! N-ar trebui să fii. Mai târziu, acești copii trăiesc cu un sentiment de vinovăție profundă în fața părintelui, pentru că el (copilul) a împiedicat părinții să trăiască fericit. Trebuie să fii prudent cu astfel de afirmații, deoarece o persoană poate să-și poarte toată greutatea. În general, înainte de a le spune copilului ceva, trebuie să vă gândiți cu atenție. Mulți adulți nu auzi ce spun ei, ar fi util pentru ei chiar și uneori să se audă de partea lor. Acum, există multe gadget-uri, scrieți-vă discursul și studiați cu atenție cum vă adresați copilului dvs., ce cuvinte îi spuneți lui. Vă asigur, veți face o mulțime de descoperiri și, probabil, nu cele mai plăcute.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: