10 Cele mai agresive rase de câini

Arată înfricoșător - de fapt, o femeie bună

Recent, într-unul dintre districtele din orașul nostru funcționa un terrier Staffordshire. Pe această știre în scris toate site-urile locale, pentru ca un astfel de câine, dar fără un control maestru capabil de a provoca daune ireparabile nu numai sănătatea, ci și viața unei persoane pe care tocmai o va întâlni pe drum.







Deci, ceva ce mă abat de la subiectul principal al articolului meu ... Studiile recente au arătat că cele mai agresive rase nu sunt cele care sunt cele mai periculoase. Să vedem evaluarea celor mai mușcați câini.

Trebuie să spun că unele dintre cifrele sale vă vor surprinde. Cel puțin am fost surprins foarte mult, deoarece majoritatea raselor cele mai agresive dau impresia de animale de companie foarte frumoase și prietenoase.

Locul întâi - dachshund

10 Cele mai agresive rase de câini
Conform unui studiu recent, cea mai agresivă rasă a fost recunoscută ... dachshund. Da, ai citit-o corect! Se pare că acest mic câine are un temperament foarte "rece". Chiar dacă omul nu poate face rău grav unui om, acest mic monstru este renumit pentru agresiunea sa incredibilă față de străini.

Potrivit statisticilor, fiecare al cincilea teckel, cel puțin o dată în viață, a mușcat pe străini, iar cel puțin o dată pe al 12-lea la atacat pe propriul său stăpân.

Faptul ca teckelul este considerat cel mai agresiv caine ma surprins mai intai si apoi mi-am amintit doi reprezentanti ai acestei rase care au trait impreuna cu mine. Chiar și acum părinții mei au un amestec de teckeluri pe care nimeni nu le știe. Ceea ce spun: această rasă este într-adevăr destul de agresivă.

Părinții mei locuiesc într-o casă privată, și ei au un caine de paza mare, dar tot poporul care se încadrează în curtea lor, mult mai mult se tem de mică taxă - este latră atât asurzitoare și cu o astfel de agresiune se grăbește în picioare a venit că părinții trebuie să închidă casa de câine . Și se pare că e pe cale să-și lovească capul cu o ușă - vrea atât de mult să atace invitații neinvitați.

Locul al doilea - Chihuahua

Cynologii cred în general că există mult mai multă probabilitate ca voi să fiți mușcați de acest mic cutie decât de Doberman, de exemplu.

Locul trei - Jack Russell Terrier

10 Cele mai agresive rase de câini
Da, locul trei și cel de-al treilea câine mic ... Se pare că rasele mici compensează dimensiunile lor mici cu agresivitate incredibilă.

Prietenii mei au un Jack Russell. Arată ca un fel de jucărie și câine amuzant și nu aș fi crezut niciodată că această creatură drăguță și prea activă s-ar putea grăbi la oameni. Dar din moment ce statisticile și cynologii spun asta, rămâne doar să crezi.

Jack Russell Terrier este în primul rând un terrier, adică tipul de câine care nu va tolera niciodată tratament brutal pentru el și va rezista cu disperare la antrenament și îmbrăcare. Prin urmare, este foarte important ca acești câini să fie păstrați cât mai departe posibil de copii mici care pot provoca din neatenție durerea câinelui. Din nefericire, el nu o va tolera, ci va răspunde într-un mod și mai neplăcut.

Locul al patrulea este Reesenschnauzerul

10 Cele mai agresive rase de câini
Aici, imaginea este deja formată: câinii de la Reesenschnauzer sunt destul de mari și pot crea cu adevărat o impresie înfricoșătoare. Cynologii remarcă faptul că această rasă este atrasă agresiv de alți câini și străini. În plus, un astfel de câine mare trebuie neapărat să fie instruit și aici nu costă un set familiar de comenzi. În situația cu Risenschnauzer va fi necesară o pregătire specială și veți învăța cum să o monitorizați cu atenție.

În general, datorită dimensiunilor sale impresionante și a lătratului puternic înfricoșător, această rasă de câini este considerată una dintre cele mai bune pentru protecție.

Locul al cincilea - Rottweiler

10 Cele mai agresive rase de câini
Această rasă este considerată una dintre cele mai populare din lume. Și nu e de mirare că, la urma urmei, sunt adepți, animale inteligente care își pot proteja stăpânul în orice moment. Da, cu un astfel de câine și noaptea de mers pe jos de-a lungul străzii nu este teribil! Dar, în ciuda masei calităților pozitive ale rasei, există una pe care abia dacă toți o traversează - agresivitate crescută.

De regulă, acesta se adresează altor câini, care, având în vedere dimensiunea și forța lui Rottweiler, se pot termina destul de rău pentru animale pe drum. În plus, această rasă este foarte devotată și își apără cu disperare stăpânul, uneori manifestând agresivitate excesivă chiar și pentru străinii cu minte pașnice. Și dacă câinele simte că proprietarul său este în pericol ...

A șasea loc - chow-chow

10 Cele mai agresive rase de câini
Le adora doar! Arata ca puii! Dar se pare că aspectul drăguț ascunde un caracter destul de neplăcut, aromat cu o mare agresivitate. Adulți chow-chow nu se aplică câinilor în care puteți avea încredere, mai ales atunci când este vorba despre străini sau copii. Nu lăsați niciodată un copil singur cu un reprezentant al acestei rase, deoarece sunt extrem de iritabili și gata să-și apere dreptul la hrană cu o mare agresivitate.

În plus, chow-chow sunt considerați apărători buni și nu vor permite nimănui să se apropie de proprietari sau să intre pe teritoriul lor. Sincer, am fost foarte surprins să văd chow-chow în lista de câini agresivi, dar cinomiștii le merită considerat că sunt una dintre cele mai agresive rase din lume.







Locul al șaptelea este taurul pit

10 Cele mai agresive rase de câini
Și aici sunt surprins că această rasă de câini era doar pe locul șapte. Din păcate, nu am cele mai bune amintiri legate de ea. Poate că și teckhound-urile s-au aruncat la mine mai des, dar de la acest câine mic nu există o amenințare specială, dar taurul grozav asupra mea aduce cu adevărat o groază.

Iar fanii rasei pot vorbi cât de mult îmi vor plăcea despre delicatețea și bunătatea personajului câinelui, despre prietenia lui, dar nu cred în el până la sfârșit. Mi se pare că agresiunea este întotdeauna prezentă într-un câine de luptă, care este un taur pit. Este pur și simplu descris în ea genetic.

Persoanele care manipulează câinii notează că taurul pitoresc poate deveni un câine neagresiv de familie, dar în relație cu străinii și alte animale este probabil să prezinte agresivitate excesivă. Se crede că acest caine este bine distins prieten de la dușman și nu atacă în primul rând, dar animalele mici, cum ar fi pisicile și câinii de talie mică sunt pitbull pentru nimic mai mult decât pradă, și nu uita asta.

Cred că numai cnologi profesioniști sau oameni care sunt complet încrezători că vor putea găsi împreună cu ei o limbă comună și o vor ridica în mod demn de încredere pot crea o astfel de rasă. În mâinile ineptate, taurul este o armă reală și foarte periculoasă. Sunt sigur că ea însăși nu ar fi făcut un astfel de câine.

Locul opt - Papillon

10 Cele mai agresive rase de câini
Nu începeți să fiți mutați în avans la apariția acestui farmec mic - aspectul este înșelător. De fapt, acești câini sunt musculare foarte dureroase! Acestea sunt deosebit de agresive față de copiii care sunt atât de îndrăgostiți de un câine drăguț. Copiii irită extrem de papillon chiar și cu prezența lor, iar dacă copilul începe să-l smulgă și să-l chinuiască cumva, nu vei avea probleme.

Mai mult decât atât, papillonii sunt proprietari și nu le place când cineva încalcă stăpânul lor. Este doar omul lor și nimeni nu-l poate atinge și să se joace cu el. Din cauza acestor trăsături caracteristice, câinii sunt foarte activi în apărarea gazdei și nu se tem să atace rasele mai mari de câini și oamenii din jur.

Locul al nouălea - cocker spaniel

10 Cele mai agresive rase de câini
Pentru o lungă perioadă de timp cockerii spanieli sunt considerați a fi una dintre cele mai populare animale domestice de familie. În principiu, nu este nimic surprinzător: câinele este destul de mare, dar este bun, dulce, distractiv și activ. Cockerii își protejează bine gazdele și nu manifestă agresivitate excesivă.

Întrebați de ce se aflau pe lista celor mai agresive rase? Datorită bolilor genetice: unii membri ai acestei rase sunt predispuși la "sindroame furioase" care duc la atacuri bizare de câine. Mai mult, aceste atacuri nu sunt îndreptate spre străini și alte animale, ci spre propriii lor șefi.

Al zecelea loc - Doberman Pinscher

10 Cele mai agresive rase de câini
Faptul că Dobermanii sunt renumiți pentru agresivitatea lor, am auzit de foarte mult timp. Cu toate acestea, cynologii consideră că o astfel de reputație sa dezvoltat în mod nemărginit printre rasă și începe să scadă treptat. Toate pentru că acum oamenii au uitat că Doberman este un câine de pază și o reproduc ca pe un animal de companie. Acest lucru este bun pe de o parte, și nu foarte bun pe de altă parte.

Ei bine, pentru că destul de agresiv, câinele devine o familie preferată și puțin își pierde răutatea. Și e rău pentru că Doberman își pierde natura - o abilitate uimitoare de a proteja proprietarul, ceea ce face remarcabil de bine.

Această rasă înțelege instinctiv când maestrul său este într-un pericol real, nu imaginar și este gata să acționeze cu toată hotărârea. Ele pot fi, de asemenea, destul de agresive față de alți câini și străini, deci trebuie să urmați foarte atent un astfel de câine mare.

Iată lista celor mai agresive rase de câini din lume. Mulți m-au surprins, iar unele au confirmat doar temerile. Dar, oricum, cred că agresiunea animalului este mai puțin condiționată de natură sau de gene. În cele mai multe cazuri, proprietarii lor fac câini periculoși. Și nu contează, în mod deliberat sau din neatenție. Educația necorespunzătoare, lipsa de atenție a nevoilor animalului - toate acestea conduc la agresiune. Prin urmare, înainte de a începe orice rasă, trebuie să o studiați cu atenție și să înțelegeți dacă o puteți gestiona.

Ce pietre considerați cele mai periculoase? Sunteți de acord cu lista de mai sus? Ce reprezentanți ai lui te-au surprins cel mai mult?

Trăim un câine corcitură - părinții ei sunt ciobanesc german de rasa pura si Chow, cu un pedigree foarte bun. Câinele nostru - blajin, oricare din familia noastră poate scoate din gura lui os gustos, maxim care poate permite un câine - face un aspect de surpriză, chiar și maxilarul nu se va comprima. Aceeași atitudine a avut toți oaspeții, dar dacă un străin decide să intre pe teritoriul casei sau du-te afara cu intenții obscure - în cazul în care acesta este luat - păr în picioare la capăt, colti la gata, animalul-fiară. Dar Chow nu este de obicei destul de agresiv, astfel încât acest lucru este, mai degrabă, în Shepherd, sunt surprins că Chow este listat aici și câini ciobănești acolo.

Dachshund nostru, de asemenea, vă permite să obțineți delicioase din gură și nici măcar în același timp. Dar suntem noi, și e bolnav de străini.

Și, dimpotrivă, mi se pare că câinii de oaie nu sunt agresivi. Am întâlnit câini foarte drăguți și minunați. Chow-chow surprins, desigur.

Dachshunds sunt mari cuties, dacă avem nevoie de un câine pentru casa, ar fi taxat.

Dar păstorii sunt buni gardieni, de aceea ar trebui să fie mai degrabă agresivi, așa că chows nu sunt gardienii. Și a noastră nu se potrivește destul cu rolul pe care l-am oferit - nu stă în lanț, trebuie să meargă la casă, la copii, este membru al familiei, prieten și partener, trebuie să participe la toate treburile interne.

Olya, șopârla noastră a fost atât de amuzantă! Doar în picioare în fața ochilor mei: zboară spre mine, urechile flutter, labele nu sunt vizibile, atât de repede se aprind. Cârnații care zboară sunt simpli! Era și o fată bine hranită, Nyurka. Vânătorul este, de asemenea, un profesionist, un câine normal, cântărit. Atât de curajoasă.

Lăsați câinele să se încălzească iarna? Sunt foarte îngrijorat întotdeauna că nu îngheață. Fiica mea are, de asemenea, o femeie caucaziană imensă și bună. Și, de asemenea, un membru al familiei. Al doilea fiu.

Oamenul nostru doarme acasă, imediat ce începe frigul - de la toamnă la primăvară. El, deși și ciudat, dar este un păcat pentru mine. Și mănâncă acasă, nu în frig.

Locuiește pe coridor, deși uneori reușea să pătrundă în bucătărie, dacă nu era murdar pe stradă și labele erau curate, apoi permiteam să aștept. în timp ce îi dau într-un castron o cină

Știe unde funcționează fereastra din camera mea, unde stau sub fereastră. Dacă se blochează în timpul zilei pe stradă, își ridică labele pe pervazul ferestrei și bate cu laba

Despre teckel, de asemenea, am auzit că sunt câini foarte inteligenți și sunt foarte simpatic.

Da, da! Gets napodokonnik labe și chiar nas przhiamet ca smart aplatizează pe sticla, înalt pentru că Konyaki Recent câinele vecinului târât-o sticlă de plastic cu apă, și invidie noastră, atât de ridicol gelos ca fiică copil ghicit și a făcut propria lui jucărie - aceeași sticlă, așa că a fost atât de fericit Mare, și se comportă ca un catelus

Articole similare

Începând cu tema câinilor mei, nu m-am gândit că ar fi atât de interesant și ar provoca o avalanșă de povești despre animalele lor de companie. Mă bucur foarte mult de faptul că aici, dragostea, încrețită și netedă de patru picioare, iubesc și înțeleg!

10 Cele mai agresive rase de câini
Mulți dintre voi aveți câini și vă înțelegeți bine. Crezi că un câine poate vorbi? Pe Youtube există zeci de videoclipuri cu Mishka, care afirmă câte 12 cuvinte. El, acest Urs, într-adevăr, un câine foarte inteligent și "Te iubesc" sună surprinzător de similar.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: